Menu

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy

 

Tarczyca (inaczej gruczoł tarczowy) położona jest w przedniej części szyi, ku przodowi od chrząstki tarczowej krtani. Składa się z dwóch płatów –lewego i prawego, które pośrodku są ze sobą połączone. Każdy z nich ma długość około pięciu centymetrów. Gruczoł waży około dwudziestu gramów.

Nadczynność tarczycy (inaczej tyreotoksynoza) jest spowodowana nadmiernym wytwarzaniem hormonów tarczycy: T4 I t3. U 75 procent chorych taki stan wynika z obecności we krwi przeciwciał, które pobudzają tarczycę nie tylko od nadmiernego wydzielania hormonów, ale powodują także jej powiększenie, czyli powstanie wola.

Objawy nadczynności tarczycy :

- Spadek wagi ciała
- Nadwrażliwość na ciepło
- Drażliwość
- Kołatanie serca
- Duszności
- Drżenie rąk
- Osłabienie mięśni
- Biegunka
- Nieregularne miesiączki
- Świąd skóry, przerzedzenia włosów, łamliwość paznokci,
- Łzawienie oczu
- Wole

Przyczyny:

Najczęstszym powodem zaburzeń jest zapalenie tarczycy, w szczególności choroba Hashimoto. Częstą przyczyną niedoczynności tarczycy jest usunięcie gruczołu z powodów medycznych, rzadziej (u osób młodych) wynika z niedoboru jodu lub wrodzonego zaburzenia, jeszcze rzadziej stanowi skutek choroby przysadki mózgowej. Coraz częściej natomiast odnotowuje się niedoczynność tarczycy spowodowaną działaniem niektórych leków (np. Cordarone, Opacorden).

Wykrywanie niedoczynności tarczycy :

W celu rozpoznania omawianego zaburzenia stosuje się oznaczenie stężenia hormonu tyreotropowego (TSH) - to najlepsze badanie, pozwalające wykryć nawet bezobjawową (subkliniczną) niedoczynność tarczycy, cechującą się właściwym poziomem innych hormonów i brakiem objawów. Z subkliniczną niedoczynnością zazwyczaj mamy do czynienia, gdy stężenie TSH wykracza poza górną granicę normy, ale nie jest większe niż 10 µIU/ml (inaczej mIU/l).

Jeśli zauważyłeś/aś wymienione powyżej objawy, zgłoś się do lekarza. Nie lekceważ wysyłanych przez organizm sygnałów.

Źródła : Poradnik medyczny Choroby tarczycy, Anthony Toft
http://www.endokrynologia.net/tarczyca/niedoczynno%C5%9B%C4%87-tarczycy

http://www.japonskimotyl.pl/2014/12/alarm-nasze-ciao-niszczy-wasna-tarczyce.html

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Kultura

Szkoły

Lokalne Info

Media w Ostrowie

Parafie

Znajdz nas