Menu

Wiosna

Wiosna

 

Ciekawostki

 

1. Według badań przeprowadzonych przez najpopularniejszy obecnie serwis społecznościowy pary najczęściej rozstają się właśnie podczas trwania wiosny i na dwa tygodnie przed rozpoczęciem świąt Bożego Narodzenia. Najmniej par zrywa ze sobą w pierwszy i drugi dzień bożonarodzeniowych świąt oraz w okresie między sierpniem a październikiem.
2. W pierwszy dzień wiosny osoba przebywająca na Biegunie Północnym ujrzy słońce na horyzoncie, które będzie zwiastunek sześciu miesięcy dni nieprzerwanie wypełnionych naturalnym światłem. Osoba znajdująca się na południowym biegunie ujrzy słońce, które zasygnalizuje początek ciemności trwającej pół roku.
3. Początek wiosny niemal zawsze przypada na 20 lub 21 marca, ale zdarza się, że dzień ten wypada 19 marca. Dlaczego tak się dzieje? Powodem jest to, że równonoc i przesilenie nie zawsze pojawiają się w tym samym dniu. Wynika to z faktu mówiącego, że Ziemia nie okrąża słońca dokładnie w 365 dni.
4. Jeśli Grzegorz XIII nie uznałby kalendarza gregoriańskiego w 1582 roku, który jest używany niemal na cały świecie, co każde następne 128 lat od daty wprowadzenia równonoc wiosenna przypadałaby o cały dzień kalendarzowy wcześniej. Doprowadziłoby to w końcu do momentu, w którym Wielkanoc obchodzilibyśmy w środku zimy.
5. Chociaż wiosna przynosi ze sobą piękne i pachnące kwiaty oraz cieplejszą pogodę, może to być najgorszy czas dla kobiety na urodzenie dziecka. Badania przeprowadzone na dużą skalę wykazały, że dzieci urodzone w okresie wiosennym są bardziej narażone na rozwój schizofrenii, choroby afektywnej dwubiegunowej, depresji i anoreksji.

6. Pierwszy dzień wiosny na półkuli południowej jest jednocześnie pierwszym dniem jesieni na półkuli północnej.
7. Święto, które obchodzi się wiosną to m.in. Wielkanoc, Pascha, Dzień Ziemi, Prima aprilis, Dzień Matki oraz Dzień Ojca.
8. Pierwszy dzień wiosny jest początkiem perskiego nowego roku. Świętowanie go trwa przez trzynaście dni i jest głęboko zakorzenione w blisko 3-tysiącletniej tradycji. Perski nowy rok celebruje się w Iranie, na Północnym Kaukazie, w kurdyjskiej części Turcji, północnym Iraku, Afganistanie, Tadżykistanie, Turkmenistanie, Uzbekistanie, Kirgistanie, Kazachstanie i innych rozproszonych populacjach w Azji Środkowej.
9. Wielkanoc przypada zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca, która przypada po równonocy wiosennej.
10. Pierwszymi wiosennymi kwiatami są zazwyczaj bzy, irysy, tulipany, żonkile i mlecze.
11. Istnieje mit, który mówi, że w pierwszy dzień wiosny znacznie łatwiej jest postawić jajko na jego czubku, tak aby się nie przewróciło. Okazuje się, że to tylko mit i na początku wiosny zadanie jest tak samo trudne, jak w każdy inny dzień.
12. Chociaż niektórzy ludzie wolą nie karmić ptaków wiosną i latem, podczas wiosennych migracji podajnik może być użytecznym źródłem pożywienia dla podróżujących ptaków.
13. Zgodnie z tradycją, jeśli świstak nie widzi swojego cienia po wyjściu z nory, w Dniu świstaka (2 lutego) wiosna przyjdzie wcześnie; jeśli widzi swój cień, zima będzie trwała jeszcze przez kolejne 6 tygodni.

źródło:http://www.dobresobie.pl/ciekawostki/312/zbior-wiosennych-ciekawostek

Ostatnio zmienianypiątek, 06 kwiecień 2018 06:42
Więcej w tej kategorii: « Pisanka 12 kwietnia. Dzień czekolady »

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Kultura

Szkoły

Lokalne Info

Media w Ostrowie

Parafie

Znajdz nas