Menu

Rzodkiewka ogrodowa

Rzodkiewka ogrodowa

 

Uprawiana we wszystkich krajach jako roślina spożywcza i przyprawowa. U nas używana do sałatek. Ma mnóstwo entuzjastów na całym świecie. Jej właściwości korzystne dla zdrowia znane są od tysięcy lat. Wiedziano o tym w Chinach, Egipcie, Grecji.

Stwierdzono że poprawia wzrok, usprawnia intelekt, poprawia pamięć, uzdrawia cały organizm.
Nauka dopiero w ostatnich dziesięcioleciach rozpoznała procesy występujące w przemianie materii po zjedzeniu rzodkiewki, a w szczególności zdolność stwarzania w organizmie przewagi jonizacji ujemnej, przyczyniającej się do normalnego przebiegu procesów oddychania, ukrwienia, remineralizacji, aktywizacji, metabolizmu, po spożyciu enzymów, witamin, pierwiastków makro-, mikro- i śladowych. Wielu specjalistów z dziedziny fitoterapii zaleca chorym na nowotwory spożywanie między innymi rzodkwi na surowo wraz z gotowanymi liśćmi. Pośród 12 pierwiastków, jakie zawiera rzodkiewka, ważny jest zestaw: Fe + Cu + Mn, który poprawia ukrwienie.

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE
Rzodkiewka ma właściwości antybiotyczne, działa bakteriostatycznie, grzybobójczo, drenuje nerki i wątrobę, pobudza łaknienie i trawienie, poprawia ukrwienie organizmu, porost włosów, działa przeciwbólowe, przeciwkrzywicznie, przeciwszkorbutowo, wykrztuśnie, żółciotwórczy i żółciopędnie.

WSKAZANIA LECZNICZE
Spożywanie rzodkiewki zaleca się przy anemii, artretyzmie, astmie, braku łaknienia, demineralizacji organizmu, dolegliwościach oskrzelowych i wątrobowych, kamieniach nerkowych i żółciowych, krzywicy, nad fermentacji jelitowej, reumatyzmie, szkorbucie, wypadaniu włosów, zmarszczkach.

SPOSÓB UŻYCIA
Jako produkt spożywczy. Stosować przepisy kulinarne podane w książkach kucharskich. Wykorzystywać liście rzodkiewek, które działają jako afrodyzjaki i odmładzające. Zjadać więc rzodkiewki z „serduszkiem”. Młode listki rzodkiewek dodawać do sałatek i zup.

Źródło: Jadwiga Górnicka APTEKA NATURY Poradnik zdrowia str.124
https://naogrodowej.pl/czas-na-rzodkiewke/

Więcej w tej kategorii: « Dobra woda zdrowia doda Szpinak »

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Kultura

Szkoły

Lokalne Info

Media w Ostrowie

Parafie

Znajdz nas