Menu

Spotkanie integracyjne w Czekanowie "Jak to u nas dawniej bywało"

Spotkanie integracyjne w Czekanowie "Jak to u nas dawniej bywało"

Jesienna atmosfera sprzyja zadumie, wspomnieniom, nawet nostalgii. Wspominamy to, co minęło we wspólnym opowiadaniu, oglądaniu starych fotografii. Pomysł, aby wspólnie powspominać, przywołać zapomniane obrazy, powrócić do dawnych lat narodził się w Czekanowie.

Panie ze stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich w Czekanowie podchwyciły zachętę Stanisława Kędziory, aby zorganizować spotkanie integrujące starszych mieszkańców wioski i razem powspominać. Spotkanie integracyjne pod hasłem "Jak to u nas dawniej bywało" miało miejsce 24. września b.r. na sali wiejskiej w Czekanowie. Przed wieczorem wspomnień Halina Jakubowska ze stowarzyszenia KGW gromadziła i opracowywała stare fotografie, tak cenne i często jedyne pamiątki przeszłości dla wielu rodzin. Z kilkuset fotografii zostało wybranych, i specjalnie przygotowanych, kilkadziesiąt zdjęć, które pogrupowano tematycznie w kategoriach: wydarzenia, codzienność, rodzina, młodość i dzieciństwo. Motto, które wybrzmiało podczas spotkania spotkało się z aprobatą wielu uczestników, a były nimi słowa Józefa Piłsudskiego "Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości".
Stare fotografie utworzyły wystawę "Twarze ze starych fotografii"którą można jeszcze oglądać na sali wiejskiej w Czekanowie. Fotografie były nie tylko zaprezentowane na sztalugach i zostały opatrzone słownym komentarzem Haliny Jakubowskiej, ale zostały także zeskanowane i zaprezentowane w postaci pokazu slajdów. Po prezentacji zdjęć przyszedł czas na wspomnienia. Wspominali minione lata, także trudne okresy w naszej historii, lata wojenne i powojenne mieszkańcy Czekanowa oraz wszyscy chętni, których los w jakimkolwiek okresie życia związał z Czekanowem. Stąd wśród zaproszonych gości znalazł się sołtys Biskupic Ołobocznych. Losy niektórych mieszkańców Czekanowa związały się w okresie zawirowań lat wojennych z życiem w Biskupicach Ołobocznych. Wśród gości niedzielnego spotkania swoimi wspomnieniami podzielili się: Stanisław Kędziora, Ludwika Wasielewska, Helena Skórzyńska, Joanna Guździoł, Irena Ostenda, Teresa Śniatała oraz Czesław Gruszka.
Wszystkich przybyłych uczestników wieczoru wspomnień oraz przybyłych gości powitała przewodnicząca stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich w Czekanowie, Teresa Stodolna. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: wspomniany sołtys Biskupic Ołobocznych Mirosław Nowacki, radny powiatu ostrowskiego i dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzycach Wielkich Dariusz Pryczak, radny gminy Ostrów Wlkp. Janusz Borkowski, ksiądz wikariusz parafii lewkowskiej Paweł Ponitka, także panie z sąsiedniego KGW w Lewkowie oraz sołtys Lewkowa Maria Karolak. Dopełnieniem wspomnień i oglądania fotografii była degustacja pysznych ciast przy kawie.
Impreza zorganizowana przez stowarzyszenie KGW w Czekanowie została sfinansowana z Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego w ramach specjalnie przyznanego w tym celu grantu.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Kultura

Szkoły

Lokalne Info

Media w Ostrowie

Parafie

Znajdz nas