Menu

Autorka "Dynastii Miziołków" w Gorzycach Wielkich oraz w Lewkowie

Autorka "Dynastii Miziołków" w Gorzycach Wielkich oraz w Lewkowie

Gościem Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzycach Wielkich oraz jej filii w Lewkowie w dniu 9 października była Joanna Olech, autorka zabawnych opowiadań i powieści dla dzieci oraz młodzieży.


Kilka słów o naszym gościu. Joanna Olech (ur. 1955) z wykształcenia jest grafikiem, autorką ilustracji do wielu książek dla dzieci, laureatką licznych prestiżowych nagród. Jej Czerwony Kapturek (seria Niebaśnie) otrzymał wyróżnienie w zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek konkursie na Najpiękniejsze Książki Roku 2005 oraz honorowe wyróżnienie (za tekst Joanny Olech i grafikę Grażki Lange) w konkursie Książka Roku 2005 organizowanym przez polską sekcję IBBY. Dynastia Miziołków (1994), realistyczny, bardzo zabawny rodzinny serial powieściowy dla dzieci w wieku 10–12 była jej debiutem literackim. Drugą powieścią jest Gdzie diabeł mówi: Do usług (1997). Joanna Olech publikuje artykuły na temat literatury dziecięcej na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Rzeczpospolitej” i „Gazety Wyborczej”.
Oba spotkania autorskie przebiegały w żywiołowej atmosferze. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania, brały udział w zabawach literackich: odgadywały trudne wyrazy, wymyślały zabawne historyjki, których bohaterami były postaci znane z książek naszego gościa. Joanna Olech opowiadała o swojej twórczości, napisanych książkach, o pierwowzorach bohaterów jej książek. Pokazała okładki wydanych utworów oraz przedstawiła uroczą rodzinę smoka Pompona wykonaną na szydełku przez jedną z czytelniczek. Wydziergana smocza rodzina jeździ z Joanną Olech na wszystkie spotkania autorskie. Dzieci miały okazję dostać autografy i odciski smoczej pieczątki oraz mogły zapozować z autorką do pamiątkowego zdjęcia.
Wizyta w Lewkowie na pewno sprawiła naszemu gościowi dużą radość. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Lewkowie pod opieką Marii Piaskowskiej przygotowały wiele prac plastycznych nawiązujących do "Dynastii Miziołków". Plakaty "Czy Miziołek to aniołek?", miziołkowy słowniczek oraz rysunkowy życiorys Joanny Olech ozdabiają lewkowską bibliotekę. Po spotkaniu w bibliotece dzieci zaprosiły autorkę do szkoły, gdzie czekała na nią słodka niespodzianka. Dwie klasy piekły od rana według różnych przepisów szarlotki. Oba wypieki były znakomite, a Joanna Olech, sądząc po minach, była w "siódmym niebie". Podczas wizyty w klasie dzieci zaprezentowały kolejne prace plastyczne i miały okazję do zadania autorce następnych pytań. Na koniec przyszedł czas na podziękowania oraz pamiątkowe zdjęcia.
Spotkanie z Joanną Olech, autorką także wspomnieniowej książki "Kiedy byłam mała", napisanej wspólnie z Michałem Rusinkiem, było częścią projektu "Wędrówki literackie w czasie i przestrzeni", na który Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach Wielkich otrzymała dofinansowanie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Ostatnio zmienianypiątek, 13 październik 2017 10:00

Komentarze   

0 #1 Marcella 2018-07-02 21:49
fuck online dating for
women: http://sexdatingusaamerica.com dating
fuck online dating
adult online dating
adult online dating
fuck online dating
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Kultura

Szkoły

Lokalne Info

Media w Ostrowie

Parafie

Znajdz nas