Menu

Na zmartwienia i na żale dynia robi doskonale

Na zmartwienia i na żale dynia robi doskonale

Tydzień od 16 – 20 października upłynął w Publicznym Przedszkolu Wróbelka Elemelka w Lamkach na zaprzyjaźnianiu się z dynią.

Przedszkolacy już od poniedziałku przynosili dynie spożywcze oraz wykonane z pomocą rodziców dyniowe ludziki. Mamy wyszukały ciekawe przepisy na potrawy z tego pomarańczowego warzywa. Kulinarne kartki dostały oprawę graficzną tworząc „Przedszkolną Dyniową Książkę Kucharską”. W środę przyszły do placówki zaproszone babcie przedszkolaków, by wesprzeć nas przy obieraniu i drążeniu dyniowych olbrzymów. Przedszkolacy zaś przyodziani w fartuszki i czepki kucharskie, po wcześniejszych zabiegach higienicznych i pokazie bezpiecznego posługiwania się nożem, dziarsko przystąpili do krojenia dyni w kostkę. Kolejna rola przypadła paniom kucharkom. Dynia była przesmażana, mieszana, doprawiana aż w końcu zmieniła się w przepyszny dżem. Z pomarańczowego miąższu zaradne maluchy wybrały pestki, które zostały wysuszone i wykorzystane kulinarnie oraz plastycznie. W czwartek najwięcej radości sprawiło milusińskim rozwiązanie konkursu na „Wesołego dyniowego ludzika”. Dziecięce jury zostało wyłonione w drodze losowania i wybrało najpiękniejsze swoim zdaniem figurki. Zwycięzcy jak i pozostali autorzy „Wesołych dyni” otrzymali w nagrodę książki. Przez cały tydzień dzieci na zajęciach dowiadywały się, dlaczego warto jeść dynię oraz co można z niej przyrządzić. Dopełnieniem zajęć były dynie - prace plastyczne, wykonywane rozmaitymi technikami. Natomiast panie kucharki codziennie przygotowywały różne potrawy z tym warzywem, by najmłodsi przekonali się, że dynia jest nie tylko zdrowa, ale i bardzo smaczna. W dyniowe działania zaangażowały się trzy pokolenia…od dziadków, którzy wyhodowali dynie wiemy, że dżem był pyszny.

Zachęcamy do wypróbowania naszego przedszkolnego przepisu.

Składniki:

2 kg obranej dyni

2 żelfixy

1 szklanka wody

1olejek pomarańczowy

1 kwasek cytrynowy

0,5 kg cukru

Wykonanie:

Dynię pokroić w drobną kostkę, włożyć do garnka i rozgotować. Następnie wsypać żelfixy i gotować jeszcze chwilkę ciągle mieszając. Dodać szklankę wody, olejek pomarańczowy, kwasek oraz cukier. Dokładnie wymieszać i przełożyć do słoików.

Życzymy smacznego!

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Kultura

Szkoły

Lokalne Info

Media w Ostrowie

Parafie

Znajdz nas