Menu

25 lat kapeli Furmany

25 lat kapeli Furmany

 

Ćwierćwiecze swojej twórczości scenicznej obchodziła kapela ludowa „Furmany”. W trakcie obchodów jubileuszowych, które odbyły się na sali wiejskiej w Gorzycach Wielkich na scenie wystąpili przyjaciele zespołu, a życzenia popłynęły od wielu zaproszonych gości.


Kapela ludowa „Furmany” działa pod dyrekcją Stanisława Furmanka w Gorzycach Wielkich, powstała w 1992 roku. Inicjatorami założenia kapeli był ówczesny dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wysocku Wielkim Kazimierz Kasprzak oraz Stanisław Furmanek – obecny lider kapeli. Zespół do dnia dzisiejszego funkcjonuje w strukturach Gminnego Ośrodka Kultury w Wysocku Wielkim. Początkowy skład kapeli: Jan Marszałek – skrzypce, trąbka, Jerzy Walków – klarnet, śpiew, Zenon Geisler – bęben, śpiew, Stanisław Furmanek – akordeon. Kapela występowała w wielu miejscach w Polsce i za granicą: w Holandii, Niemczech, na Litwie i Ukrainie, a także w Parlamencie Europejskim w Belgii, gdzie wystawiała Kaliskie Wesele, które zostało przyjęte niezwykle entuzjastyczne.
W trakcie funkcjonowania kapeli grali z nią: Zenon Żukrowski, Łukasz Goliński, Jerzy Walków, Roman Kowalczyk. Jubileuszu nie doczekało dwóch twórców kapeli: Zenon Geisler i Jan Marszałek. Związek członków zespołu z muzyką ludową decyduje o wyśmienitej promocji kultury ludowej w dzisiejszych czasach. Obecnie w zespole występują: Urszula Golińska – kontrabas, skrzypce, Bernadetta Matysiak – śpiew, bębenek, Wiktor Nowacki – klarnet i śpiew, Stefan Cichocki – klarnet, Stanisław Furmanek – akordeon. W repertuarze kapeli znajdziemy piosenki z różnych części naszego kraju.
Kapela w swojej karierze scenicznej współpracowała z wieloma twórcami ,spośród których można wymienić: Zespołami Pieśni i Tańca Przygodzice, Wierzbno, Hucinianie, Żychliniacy, Sobótka, Przedszkole Lewków, Łąkocanie, Chórem Radość. Kapela była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana m.in.: Honorową Odznaką za zasługi dla Wielkopolski przyznaną przez zarząd Województwa Wielkopolskiego, za zasługi krzewienia kultury przez starostów ostrowskich Włodzimierza Jędrzejaka i Pawła Rajskiego, w wielu międzynarodowych przeglądach Kapel Ludowych w kraju i za granicą.
Jubileusz odbył się 3 sierpnia na sali wiejskiej w Gorzycach Wielkich. Na uroczystości poza kapelą Furmany wystąpili również Kapela znad Baryczy, Kapela z Żegocina, Wiecznie Młodzi, ZPiT Gorzyczanie, zespół śpiewaczy Łąkocanie oraz chór Radość. Na jubileuszu, który został zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Wysocku Wielkim zgromadziło się ponad 200 gości, którzy byli świadkami występów, wspomnień, radości i wzruszeń. Imprezę prowadzili Adam Wasiela i Dariusz Pryczak.
Życzenia oraz upominki jubilatom złożyli m.in. wójtowie gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Kuroszczyk i Antoni Hadryś – przekazując kapeli 2500 zł. Na dalszy rozwój, europoseł Andrzej Grzyb, Andrzej Grabowski – wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Łukasz Mikołajczyk senator RP, Marian Janicki – burmistrz Odolanowa, Piotr Śniegowski i Henryk Kwiecień przewodniczący rady gminy Ostrów Wielkopolski, radni powiatowi i gminni, Lucyna Piaskowska i Jarosław Nowcaki – dyrektorzy Szkoły Podstawowej z Gorzyc Wielkich, Maria Fórmańska sołtys Gorzyc Wielkich, przedstawiciele OSP Gorzyce Wielkie wraz z gminnym prezesem OSP Sylwestrem Kląskałą, Piotrem Piechowiakiem – prezesem LZS Gorzycznka, przedstawiciele zaprzyjaźnionych zespołów i kapel.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Kultura

Szkoły

Lokalne Info

Media w Ostrowie

Parafie

Znajdz nas