Logo
Wydrukuj tę stronę

DOŻYNKI GMINNE Wtórek 2018

DOŻYNKI GMINNE Wtórek 2018

 

Tegoroczne dożynki gminne odbędą się 19 sierpnia w miejscowości Wtórek. Poniżej przedstawiamy Państwów Starostów dożynek.

Angelika Lipka

Starościna Dożynek Gminnych mieszka we Wtórku wraz ze swoim mężem Jerzym oraz córkami Inez i Wiktorią. Gospodarstwo prowadzone przez Państwo Lipka specjalizuje się w produkcji rolnej charakteryzującej się uprawą warzyw pod osłonami (szklarnie).

Wielkie doświadczenie, które dzisiaj posiadają nabywali przez wiele lat. Początkowo gospodarstwo należało do rodziców, przejęli je w roku 2001. Od tego roku zaczyna się rozwój i innowacyjna działalność w zakresie uprawy warzyw. W szklarniach Państwa Lipka uprawiano już warzywa typu: papryka czy ogórki, obecnie uprawia się pomidory malinowe.
Produkcja jest całkowita i odbywa się od nasionka, przez szczepienie, uprawę do owocu finalnego, czyli pomidora. Na powierzchni 6500 m2 postawiono szklarnie zespolone typu holenderskiego, gdzie rośnie ok. 17 000 sadzonek pomidora. Produkcja spełnia normy nowoczesnych wymagań nałożonych na dostawców warzyw. Innowacyjność widać na każdym kroku. Komputerem sterowany jest klimat wewnątrz szklarni oraz podlewanie. Zainstalowano kurtyny energooszczędne oraz cieniujące, rynny uprawowe, wentylatory. Zapylanie odbywa się za pomocą specjalnie sprowadzanych do tego celu trzmieli, co świadczy o minimalnym stosowaniu środków ochrony roślin. Gospodarstwo posiada certyfikat Global G.A.P.
– W tym roku dokonaliśmy dopiero jednego oprysku na mączniaka prawdziwego. Od szarej pleśni rośliny chronione są poprzez rynny uprawowe, a mączlika i mszyce wyłapujemy za pomocą tablic lepowych. Mimo szczerych chęci, całkowicie nie można wyeliminować oprysków chemicznych, ponieważ straty poniesione mogłyby być bardzo dotkliwe. Owoce sprzedajemy tylko hurtowo, można je kupić w wybranych sklepach w całej Polsce oraz Niemczech, Anglii i Czechach. Uważam, że nasze pomidory są bardzo dobrej jakości i charakteryzują się wyśmienitym smakiem – mówi mąż starościny Jerzy Lipka.
Gospodarstwo uzyskało dofinansowanie z funduszy unijnych na rozwój i działania innowacyjne.

 

Grzegorz Majchrzak

Tegoroczny starosta dożynek, Grzegorz Majchrzak, mieszka w Topoli Małej gdzie wraz z żoną Jolantą prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 52 ha.

Gospodarstwo Państwa Majchrzaków znajduje się w miejscowości Topola Mała. To gospodarstwo specjalistyczne, zajmujące się genetyką. Wspólnie z żoną prowadzą hodowlę trzody chlewnej, gdzie średni stan macior w chlewni wynosi 73 szt., rocznie uzyskuje się 26 odchowanych prosiąt od maciory. Gospodarstwo rocznie sprzedaje 150 loszek zarodowych oraz 1900 tuczników. Oprócz hodowli trzody chlewnej, małżeństwo rolników zajmuje się także produkcją roślinną, która w 100% jest przetwarzana na pasze.
W roku 2016, trud i ciężka praca została zauważona i doceniona, Państwo Jolanta i Grzegorz otrzymali prestiżowy tytuł Wielkopolskiego Rolnika Roku. To pierwsze tego typu wyróżnienie w Gminie Ostrów Wielkopolski i jedno z nielicznych w powiecie ostrowskim.
"Jesteśmy dziś bardzo szczęśliwi. Nasza praca została zauważona i doceniona. Otrzymanie tak prestiżowego tytułu jest ogromnym wyróżnieniem. Dziękujemy." – powiedział Grzegorz Majchrzak w trakcie odebrania nagrody.
Samodzielnie gospodarują od 1996 roku, to właśnie wtedy gospodarze przejęli ziemie od rodziców pani Jolanty. Początkowo zajmowali się produkcją bydła, ale w 1998 roku podjęli decyzję o zmianie kierunku produkcji, zrezygnowali z hodowli bydła i zajęli się produkcją trzody chlewnej. Rok później założyli hodowlę zarodową trzody chlewnej loszek rasy wbp x pbz.
Gospodarstwo nie zawsze było tak rozwinięte, to właśnie pan Grzegorz obrał sobie za cel jego modernizację. Na przestrzeni lat odnowiono budynki inwentarskie, w 2002 roku wybudowano nową chlewnię, zakupiono nowy sprzęt. Zwiększyła się także powierzchnia użytków rolnych z 14.5 ha aż do 52ha. Za swoją pracę w gospodarstwie został odznaczony medalem „Zasłużony dla rolnictwa”.
Mimo wielu obowiązków wynikających z prowadzenia tak dużego gospodarstwa, pan Grzegorz znajduje czas na inne działania. Jest aktywnym działaczem związków branżowych m.in. prezesem Wielkopolskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej oraz wiceprezesem Krajowego Związku Grup Producentów Rolnych.
Dziś gospodarstwo Państwa Majchrzaków jest niewątpliwie nie tylko wizytówką Gminy Ostrów Wielkopolski ale również całej Wielkopolski.

 

Ostatnio zmienianypiątek, 10 sierpień 2018 11:36

Najnowsze od iGOinfo

d