Menu

Narodowe Czytanie "Przedwiośnia"

Narodowe Czytanie "Przedwiośnia"

 

 Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania była powieść Stefana Żeromskiego p.t.: „Przedwiośnie”. Jako sceneria do tego kulturalnego wydarzenia posłużył pałac w Górznie.

Do ogólnopolskiej, 7 akcji wspólnego czytania włączyła się także gmina Ostrów Wlkp. 8 września, na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej, goście spotkali się w pałacu w Górznie aby wspólnie odczytać fragmenty „Przedwiośnia”. Zebranych przywitał dyrektor Biblioteki Dariusz Pryczak, który przedstawił czytających i zaprosił na wspólne czytanie. Wśród czytających byli (w kolejności): Elżbieta Mikołajczyk, Piotr Kuroszczyk, Monika Orzechowska, ks. Rafał Kowalski, Wanda Ratajczak, Anna Cepa, Karol Hoffman, Włodzimierz Nowacki, Feliks Andrzejak oraz Michał Szymoniak. Fragmenty „Przedwiośnia” przeplatane były recitalem w wykonaniu Natalii Iwanek i Marka Nowakowskiego. Miłośnicy lektury mieli także okazję przybić na własnym egzemplarzu książki okolicznościową pieczęć „Przedwiośnia”.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

 

 

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 10 wrzesień 2018 12:18

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Kultura

Szkoły

Lokalne Info

Media w Ostrowie

Parafie

Znajdz nas