Menu

Patriotyczne śpiewanie w Górznie

Patriotyczne śpiewanie w Górznie

11 listopada 1918 roku Polska odzyskała Niepodległość. Kilka pokoleń Polaków walczczyło o wolny i niezawisły kraj. Społecznośc parafii w Górznie w sobotni wieczór upaiętniła to wielkie wydarzenie i spotkała się by uczcić święto narodowe.

W Pałacu Lipskich w Górznie, 24 listopada kolejny raz odbył się Wieczór Pieśni Patriotycznych. Inicjatorem trzeciej i ostatniej edycji o tej tematyce był proboszcz górzeńskiej parafii, ksiądz Rafał Kowalski, przy współpracy z Gabrielą Sznajder i Michałem Szymoniakiem. Sobotni wieczór zgromadził osoby, które pieśnią i muzyką dały wyraz swego patriotyzmu i pamięci wobec tych, którym zawdzięczamy wolność. Wspólnie śpiewano najpopularniejsze polskie pieśni patriotyczne i wojskowe, między innymi hymn Królestwa Polskiego „Boże coś Polskę”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Przybyli ułani pod okienko” lub „Maszerują strzelcy, maszerują”. Każda z nich poprzedzona była wprowadzeniem, z którego słuchaczom przybliżono historię. Gościnnie wystąpili przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Biniewie śpiewając czterozwrotkowy „Mazurek Dąbrowskiego”, piosenkę „Polsko nasza” oraz recytując wiersze „Polska” oraz „Kto ty jesteś – Polak mały?”. Spotkanie uświetnił swym wystąpieniem Jerzy Sówka, pasjonat historii. Opowiedział o swoich rodzinnych powiązaniach z Legionami Piłsudskiego i jego rolą w walce o niepodległość Polski. Natomiast wieczór zakończył dyrektor Gminnej Biblioteki w Gorzycach Wielkich Dariusz Pryczak referatem o niepodległości Polski.
Na koniec spotkanie podkreślono, że mimo iż mamy dziś szczęście żyć w wolnym kraju, należy pamiętać o tym, że przodkom winniśmy pamięć, ojczyźnie – miłość, a tradycji – szacunek. Należy pielęgnować wspólną pamięć narodową. Należy pamiętać o naszej historii.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Kultura

Szkoły

Lokalne Info

Media w Ostrowie

Parafie

Znajdz nas