Menu

Podsumowanie roku 2018

Podsumowanie roku 2018

 

Miniony rok w gminie Ostrów Wielkopolski upłynął pod hasłem inwestycji i wielu ciekawych inicjatyw skierowanych do mieszkańców.

Wśród najważniejszych zadań śmiało można wymienić oddanie do użytku rozbudowanego i wyremontowanego, pięknego przedszkola w Daniszynie oraz szkoły w Słaborowicach, otwarcie filii Gminnego Ośrodka Kultury oraz rozbudowanej gminnej biblioteki publicznej w Gorzycach Wielkich. Miniony rok to również szereg inwestycji drogowych; wybudowano i zmodernizowano w sumie kilkanaście kilometrów gminnych dróg. Ruszył remont byłego budynku MDK-u, świetlicy w Świeligowie, wyburzono świetlicę w Michałkowie. 2018 rok to także wiele ciekawych inicjatyw i wydarzeń adresowanych do mieszkańców, wśród nich przede wszystkim: wprowadzenie innowacyjnego programu skierowanego do kobiet w ciąży Dobry Początek, wprowadzenie Karty Dużej Rodziny Gminy Ostrów Wielkopolski, wspólne kolędowanie z Marzeną Ugorną, a na zakończenie roku z Big Bandem powiatu Ostrowskiego, letnie turnieje wsi, konkurs na najpiękniejszy ogród, gminne dożynki, a także cykliczne wydarzenia i akcje, jak choćby: nagrody wójta dla najlepszych uczniów, sportowców i artystów z Gminy Ostrów Wielkopolski, zbiórka wielkogabarytów, letnie półkolonie.

Podsumowanie roku w pigułce.

STYCZEŃ:

Początek roku rozpoczęliśmy śpiewająco. Wspólne kolędowanie z Marzeną Ugorną okazało się po raz kolejny przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Kościoły wypełnione były do ostatniego miejsca. Atmosfera była wyjątkowa. Wierni i goście bardzo chętnie przyjęli zaproszenie organizatorów, a byli nimi: Wójt Gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Kuroszczyk, sołtysi, rady sołeckie oraz proboszczowie parafii w Wysocku Wielkim i Sobótce. Po raz pierwszy koncert kolęd w takiej formie odbył się w grudniu 2016 roku.

Z najlepszymi życzeniami! Marta Michalak z Sobótki to najstarsza mieszkanka Gminy Ostrów Wielkopolski i jedna z dwóch najstarszych osób w powiecie ostrowskim. Jest w doskonałej formie. Dzień zaczyna od czarnej kawy, czyta książki bez okularów, uwielbia budyń i rodzinne spotkania. Urodziła się 4 stycznia 1914 roku. Życzenia i gratulacje złożyły władze gminy na czele z wójtem Piotrem Kuroszczykiem. Pani Marta właśnie rozpoczęła swój 106 rok życia. 

- Przekazanie nowego radiowozu ostrowskiej Policji. W styczniu odbyło się uroczyste przekazanie samochodu Hyundai i20 funkcjonariuszom z ostrowskiej Komendy Powiatowej Policji.Gmina Ostrów Wielkopolski dofinansowała zakup samochodu i tym samym wsparła ostrowską policję kwotą 22,5 tys. złotych. Pojazd służy dzielnicowym z Wydziału Prewencji. Wcześniej, w połowie miesiąca Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przekazała ostrowskiej policji specjalnej walizki z atrapami narkotyków. Wszystko po to by walczyć i przeciwdziałać używaniu środków odurzających przez młodzież.

- Środki zewnętrzne dla Gminy Ostrów Wielkopolski. Gmina Ostrów Wielkopolski pozyskała ponad 2 miliony 300 tysięcy złotych ze środków zewnętrznych. To ogromny sukces. Dzięki tak dużemu dofinansowaniu w gminie niebawem ruszą dwie duże inwestycje: termomodernizacja budynków Urzędu Gminy przy ul. Gimnazjalnej 5 w Ostrowie Wielkopolskim oraz Szkoły Podstawowej w Lamkach. Pieniądze pochodzą z przez Unię Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wartość całkowita projektu wyniosła 3 072 823,75 zł, natomiast wartość całkowita dofinansowania wyniosła ponad 2 333 mln złotych. To 76% wartości całego projektu.

LUTY:

- Czytanie karmi umysł.Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach Wielkich, już po raz trzeci otrzymuje prestiżowe wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię "Cała Polska czyta dzieciom". Do fundacji wpłynęło ponad 70. sprawozdań z bibliotek z całej Polski, fundacja nagrodziła 4 biblioteki i wyróżniła 13. Placówek, wśród nich tę w Gorzycach Wielkich.

- Łączymy pokolenia. Luty w gminie upłynął pod hasłem dnia seniora oraz wspólnego świętowania Dnia Babci i Dziadka. Niemal każde sołectwo zorganizowało takie spotkanie. Seniorzy z wnukami stworzyli wspólnie wspaniałą atmosferę.

- Spotkania z mieszkańcami. W lutym w całej gminie ruszyły zebrania wiejskie. Każdego roku w sołectwach z mieszkańcami spotykają się władze gminy. Wszystko po to by wysłuchać i omówić najważniejsze i najpilniejsze inwestycje w danej miejscowości.

MARZEC:

- Uroczyste poświęcenie samochodu ratowniczo-gaśniczego w OSP Daniszyn. Kolejna jednostkawzbogaciła się o nowy samochód, tym razemto lekki samochód ratowniczo-gaśniczego marki Ford Transit. 100 tys. złotych pochodzi z Województwa Wielkopolskiego, kolejne 112 tysięcy złotych z budżetu Gminy Ostrów Wielkopolski.

- Mieszkańcy „przewietrzyli” swoje posesje. Już po piąty Gmina Ostrów Wielkopolski zorganizowała zbiórkę odpadów wielkogabarytowych. Padł rekord. Zebrano ponad 92 tony odpadów. Mieszkańcy chętnie "wietrzyli" swoje posesje. Przed domy wystawiali stare meble, drzwi, dywany, zestawy ogrodowe, zabawki oraz sprzęt AGD i RTV. Zbiórka wielkogabarytów w całości finansowana jest z budżetu Gminy Ostrów Wielkopolski.

- Stypendia dla najlepszych w Gminie Ostrów Wielkopolski. Nagrodę Wójta Gminy Ostrów Wielkopolski za najlepsze wyniki w nauce I półrocza roku szkolnego 2017-2018 oraz za osiągnięcia sportowe odebrało 117 uczniów. Aby ubiegać się o nagrodę Wójta Gminy Ostrów Wielkopolski należy spełnić dwa określone kryteria. Średnia ocen minimum 5,2 zarówno dla szkół podstawowych jak i gimnazjów oraz bardzo dobre lub wzorowe zachowanie. Nagrodę może otrzymać także uczeń za osiągnięcia sportowe na szczeblu powiatowym, wojewódzkim, krajowym lub międzynarodowym.

KWIECIEŃ:

- Aleksander Doba w Bibliotece w Daniszynie. Lawina pozytywnej energii spłynęła na uczestników spotkania autorskiego z multipodróżnikiem Aleksandrem Dobą. Organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach Wielkich. Biblioteka wypełniła się po brzegi słuchaczami, którzy z niecierpliwością czekali na wspaniałą opowieść o życiu i przygodach – nie zawiedli się!
Karski w "Familiadzie". Fantastyczna zabawa i przygoda, tak w kilku słowach oceniają udział w programie uczestnicy Familiady z Karsek.Premierowy odcinek z ich udziałem wyemitowano 21 kwietnia. Karski oraz Gminę Ostrów Wielkopolski reprezentowali:sołtys Monika Orzechowska, szefowa KGW Paulina Stasiak oraz trzech panów: Tomasz Jurek, Grzegorz Kupy i Kazimierz Wikło.

MAJ:

-Nowe auto dla OSP Topola Mała. Wraz z początkiem maja uroczyście poświęcono samochód Iveco Magirus. Nowy nabytek straż kupiła rok wcześniej, samochód przeszedł remont, po to by w pełnej okazałości mógł się zaprezentować podczas majowych uroczystości. Samochód wyposażony jest w zbiornik wodny o pojemności 2,5 tys. litrów z pompą i linią szybkiego natarcia.

- Czekanów. Spotkanie w sprawie DK nr 25. Prawie 200 mieszkańców Czekanowa oraz zainteresowanych osób wzięło udział w spotkaniu dotyczącym przebiegu DK nr 25. Dyskusja trwała ponad dwie godziny. Jej głównym celem było wybranie przez mieszkańców jednej z trzech wersji przebiegu DK 25. Zarówno wariant północny jak i stary (dotychczasowy) przebieg ulicą Kaliską dzieli miejscowość Czekanów na połowę. To dwie propozycje Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Mieszkańcy zaproponowali trzeci wariant: południowy. Ten zakłada budowę drogi przez pola i lasy, nie niszcząc domów. Trasa przebiegałaby niedaleko Bagateli. Także w maju odbyły się konsultacje społeczne. Radni wystosowali też apel do Ministra Infrastruktury, dyrektora GDDKiA oraz parlamentarzystów z naszego regionu. Pismo dotyczyło przebiegu DK nr 25 przez Czekanów.

CZERWIEC:

- Początek czerwca okazał się bardzo szczęśliwy dla miejscowości Karski i Daniszyn. Wnioski złożone w konkursie „Pięknieje wielkopolska wieś” otrzymały dofinansowanie w kolejnej edycji. Projekt napisany przez Grupę Odnowy Wsi w Karskach zajął II miejsce, Daniszyn uplasował się na 90 pozycji. Oba projekty otrzymały maksymalne dofinansowanie, po 30 tysięcy złotych. Sukces jest tym większy, bo w sumie do konkursu nadesłano aż 275 wniosków! Była to kolejna, VIII edycja tego konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu. W Karskach powstał „Wiśniowy zakątek”, czyli Centrum Rekreacji i Wypoczynku w Karskach. W Daniszynie również zainwestowano w miejsce do rekreacji. Zagospodarowany zostanie teren tuż przy świetlicy wiejskiej.

- Ostatni rzut na "stary" MDK. Ekipy remontowe na dobre „zagościły” w budynku dawnego MDK-u. Pełną parą ruszają tam prace budowlane. Budynek przejdzie prawdziwą metamorfozę. W dawnym MDK-u bez większych zmian pozostaną jedynie schody i dach, cała reszta będzie nowa lub gruntownie zmodernizowana. Koszt inwestycji to prawie 1 mln 800 tys. złotych. Do wyremontowanego budynku przeniesiony zostanie Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski.

- OSA dla nas! Zacharzew i Gorzyce Wielkie z ministerialnym dofinansowaniem. Miejscowości otrzymały środki finansowe z programu OSA Ministerstwa Sportu i Turystyki. Była to, pierwsza pilotażowa edycja tego programu. OSA to nic innego jak Otwarte Strefy Aktywności. Program cieszył się olbrzymim zainteresowaniem. Do MSiT wpłynęło aż 1416 wniosków, z czego pozytywnie zaopiniowano 792 na łączną kwotę ponad 54 mln zł.

- Jedyny taki...!

Pomysłowość mieszkańców Karsek oraz Grupy Odnowy Wsi przechodzi najśmielsze oczekiwania. Wspólne sprzątanie miejscowości, pieczenie pierników, Kino na Obcasach, Familiada to przykłady zaledwie kilku nietuzinkowych pomysłów mieszkańców. Teraz przyszedł czas na …odnowienie przystanku z pomysłem. Efekt okazał się zaskakujący. Dzięki artystycznym umiejętnościom jednej z mieszkanek Pauliny Urban przystanek zyskał zupełnie nowe oblicze. Na jednej ze ścian pojawiły się kolorowe, piękne maki i chabry, na wewnętrznej ścianie przystanku zakwitła łąka również z polnymi kwiatami, kolejną ścianę zdobi rumianek.

- Wszyscy za. Jednogłośne absolutorium dla Wójta Gminy Ostrów Wielkopolski Piotra Kuroszczyka. Radni bez zarzutów ocenili pracę wójta oraz wykonanie budżetu za 2017 rok. Za udzieleniem absolutorium głosowali wszyscy obecni na sesji radni. W sumie 14 osób.

- Otwarcie nowej strażnicy w Wysocku Wielkim. Niedziela, 24 czerwca była dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Wysocku Wielkim wyjątkowym dniem podwójnego święta. Tego dnia odbył się bowiem Jubileusz 95-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wysocku Wielkim oraz poświęcenie i oddanie do użytku nowej remizy, której budowa kosztowała ponad 650 tysięcy złotych. Budowa trwała półtora roku. Dotychczasowa remiza nadawała się jedynie do rozbiórki.

LIPIEC:

- Upały nie odpuszczają. Temperatura w ciągu dnia przekracza 35 stopni Celsjusza. Gorączka staje się wręcz nieznośna. W sklepach znikają klimatyzatory. Pojawiają się kolejne komunikaty ostrzegające przede wszystkim osoby starsze by nie wychodziły z domów w ciągu dnia. Brak deszczu potęguje suszę.

SIERPIEŃ:

- Dożynki Gminy Ostrów Wielkopolski 2018. Kilka tysięcy osób bawiło się podczas Dożynek Gminy Ostrów Wielkopolski. Tym razem gospodarzem był Wtórek. Organizatorzy dla swoich mieszkańców oraz gości przygotowali mnóstwo atrakcji. Świetna zabawa, doskonałe humory i bardzo gorąca atmosfera, sprawiły, że imprezę wspominano jeszcze przez bardzo długo. Na scenie wystąpił zespół Piękni i Młodzi oraz bardzo znany i lubiany Mirosław Szołtysek w towarzystwie Wesołego Trio. Największą atrakcją było losowanie samochodu Fiata Tipo. Szczęśliwy los miał numery 03201. Auto wygrała jedna z mieszkanek Wysocka Wielkiego.

- Ogólnopolskie wyróżnienie dla wójta. Wójt Gminy Piotr Kuroszczyk otrzymał ogólnopolskie wyróżnienie przyznane przez Katolickie Stowarzyszenie Sportowe Rzeczypospolitej Polskiej. Kapituła Generalna Stowarzyszenia chciała w ten sposób podziękować i podkreślić bezinteresowną działalność społeczną wójta. Ważne jest także otwarcie się na inicjatywy związane z wychowywaniem młodego pokolenia poprzez sport i rekreację opartą na zasadach fair - play. Tego typu wyróżnienia przyznawane są raz w roku.

- Uroczyste otwarcie przedszkola po budowlanej metamorfozie w Daniszynie.

W ostatnim dniu sierpnia uroczyście oddano do użytku rozbudowane przedszkole w Daniszynie. Inwestycja kosztowała ponad milion 200 tysięcy złotych. Teraz dzieci mogą cieszyć się z przestronnych i jasnych pomieszczeń. W nowej części znalazły się dwie sale dydaktyczne dla dzieci o powierzchni ok. 50 m 2 każda, do tego szatnie, toalety i gabinety obsługi, podjazd dla niepełnosprawnych. Budynek z zewnątrz także nabrał nowego wyglądu. Dziś przedszkole liczy prawie 400 metrów kwadratowych powierzchni.

WRZESIEŃ:

- Szkoła w Słaborowicach rośnie w siłę! Z wielką radością i wzruszeniem powitano nowy rok szkolny w Słaborowicach. Okazją ku temu było oddanie do użytku nowej części szkoły. Inwestycja była konieczna bo zaczynało brakować miejsca dla uczniów. Dzieci bowiem z każdym rokiem było coraz więcej. W ubiegłym roku ruszyła więc rozbudowa szkoły. Inwestycja dotyczyła przebudowy i rozbudowy istniejącej placówki wraz z przygotowaniem projektu. W ramach prac dobudowano trzy sale lekcyjne, salę do zajęć indywidualnych, pokój nauczycielski, gabinet dyrektora, sekretariat, toaletę dla niepełnosprawnych. W przedszkolu dobudowano 2 toalety, każda z nich bezpośrednio przylega do sali zajęć dzieci. Dzięki temu najmłodsi nie będą musieli korzystać z toalety szkolnej. Prace pochłonęły ponad 750 tysięcy złotych. Pieniądze pochodziły z budżetu gminy.

- Sukces Koła Gospodyń Wiejskich w Kwiatkowie! Słowa uznania dla KGW Lewków i Czekanów! Panie z KGW w Kwiatkowie zwyciężyły podczas I Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich Południowej Wielkopolski w Russowie. Ich kulinarne umiejętności zachwyciły jury. Na stole pojawiły się potrawy kuchni wielkopolskiej: krem dyniowy z posypką dyniową lub z boczkiem; kotleciki ziemniaczane ze smażonym boczkiem, cebulką, koperkiem i kwaśną śmietaną, puree dyniowe oraz nalewki porzeczkowa i brzoskwiniowa. Panie zadbały nie tylko o wyśmienite walory smakowe ale również estetyczne. Koło w nagrodę otrzymało dyplom, zestawy upominkowe oraz sprzęt AGD. Gminę Ostrów Wielkopolski reprezentowały także Koło Gospodyń Wiejskich z Lewkowa oraz Czekanowa.

- Wiekowy budynek po byłej świetlicy wiejskiej w Michałkowie przechodzi do historii. We wrześniu ruszyła rozbiórka obiektu. W 2019 roku gotowy będzie projekt nowej świetlicy w Michałkowie. W budżecie na ten cel zarezerwowano już środki finansowe. W kolejnym roku rozpocznie się budowa. Teraz mieszkańcy Michałkowa korzystają z tymczasowego budynku.

- Konkurs na najpiękniejszy ogród rozstrzygnięty. Do udziału w konkursie zgłoszono w sumie 22 ogrody. Pierwsze miejsce zajęli Anna i Łukasz Krzywdowie z Zacharzewa. W nagrodę otrzymali myjkę wysokociśnieniową. Najwięcej ogrodów, bo 7 zgłoszono z Franklinowa oraz 4 z Zacharzewa. Do konkursu zgłoszono również ogrody z Biniewa, Górzenka, Gorzyc Wielkich, Karsek, Daniszyna, Smardowskich Olendrów, Lewkowca oraz Gutowa. W tym roku przyznano w sumie 8 wyróżnień po jednej w kategoriach: ogród rustykalny, ogród warzywny, ogród przyjazny dzieciom, wejście do domu, ogród strefa relaksu oraz dwa wyróżnienia w kategorii ogród nowoczesny. Jury przyznało trzy główne nagrody oraz nagrody pocieszenia.

- Karta Dużej Rodziny Gminy Ostrów Wielkopolski! Atrakcyjne ulgi dla rodzin wielodzietnych czekają! Wrzesień to miesiąc, w którym w Gminie Ostrów Wielkopolskirusza Karta Dużej Rodziny. Wniosek o wydanie dokumentu może złożyć każda rodzina z co najmniej trójką dzieci. A naprawdę warto! Choćby dlatego, że Wójt Gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Kuroszczyk podpisał porozumienie w tej sprawie z Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beatą Klimek. Dzięki temu każdy właściciel Karty będzie mógł skorzystać z wielu ulg na terenie miasta. Wśród nich są: 50% ulga do kina Komeda, 30% ulga na Basen Miejski, 50% ulga na ostrowskie rolowisko - lodowisko, 50% ulgi na imprezy organizowane przez Ostrowskie Centrum Kultury, 50% ulgi do Forum Synagoga, 50% ulgi do Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, 30% ulgi do Parku Linowego i Parku Olbrzymich Owadów. Systematycznie samorząd podpisuje umowy z lokalnymi przedsiębiorcami.

PAŹDZIERNIK:

- Umowa podpisana. Rusza budowa kompleksu lekkoatletycznego w Lewkowie. W Gminie Ostrów Wielkopolski powstanie nowoczesny kompleks lekkoatletyczny, na miarę XXI wieku. Obiekt powstanie na terenie dotychczasowego boiska przy Szkole Podstawowej w Lewkowie. Teren przejdzie bardzo gruntowną przemianę. Inwestycję wykona firma z Dąbrowej Górniczej. Cała inwestycja kosztować będzie 2 mln 400 tysięcy złotych. Gmina Ostrów Wielkopolski na budowę kompleksu otrzymała 400 tysięcy złotych dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki, z Programu Rozwoju Infrastruktury Lekkoatletycznej. Pozostałe środki pochodzą z budżetu gminy. W ramach kompleksu lekkoatletycznego powstanie: bieżnia okrężna 4 torowa o dł. 200m, oraz prosta o dł. 80 m. + wybiegi, skocznia do skoku wzwyż, boisko wielofunkcyjne (piłka ręczna, koszykówka, siatkówka, tenis), rzutnia do pchnięcia kulą, skocznia do skoku. W części sportowej powierzchnia będzie poliuretanowa. Wszystkie elementy funkcjonalne - sportowe dla poszczególnych dyscyplin lekkoatletycznych dostosowano do wymogów Międzynarodowej Federacji Amatorskiej Lekkoatletyki (IIAF). Obiekt będzie gotowy we wrześniu 2019 roku.

- Termomodernizacja szkoły w Szczurach. Szkoła Podstawowa w Szczurach przechodzi gruntowną termomodernizację. Prace rozpoczęły się w lipcu. W placówce wymieniane są wszystkie okna, drzwi i całkowicie dach. Nowa będzie instalacja centralnego ogrzewania. W miejsce starego pieca węglowego, stanie nowy ekologiczny kocioł na pellet. W ramach inwestycji docieplone będą mury, fundamenty, stropy, poddasze. Efektem remontu ma być przede wszystkim energooszczędność placówki. Termomodernizacja szkoły w Szczurach otrzymała dofinansowanie unijne w ramach projektu „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej na terenie Powiatu Ostrowskiego” dla Aglomeracji Kalisko Ostrowskiej. Wartość dofinansowania wyniosła ponad pół miliona złotych. Cała inwestycja w Szczurach kosztować będzie prawie 1 mln 200 tysięcy złotych.

- Szatnia na medal w Gminie Ostrów Wielkopolski. W Czekanowie powstanie „Szatnia na medal”…i to dosłownie. Gmina jako jedyny samorząd w Powiecie Ostrowskim otrzymała dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego na budowę, nowoczesnej szatni dla piłkarzy. Inwestycja kosztować będzie 320 tysięcy złotych. Kwota dofinansowania wyniesie 100 tysięcy złotych. To maksymalna kwota, którą można było otrzymać w ramach programu „Szatnia na medal”. Projekt przygotowany przez Urząd Gminy otrzymał maksymalne dofinansowanie. A cały program jest pilotażowy, prowadzony przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu.

- Filia GOK-u uroczyście otwarta. Ponad 1,1 mln zł kosztował remont byłego budynku przedszkola w Gorzycach Wielkich. Teraz mieścić się tam będzie filia Gminnego Ośrodka Kultury w Wysocku Wielkim. Inwestycja obejmowała także remont Gminnej Biblioteki. Dzięki temu mieszkańcy gminy Ostrów Wielkopolski zyskali nowoczesne obiekty do prowadzenia szeroko zakrojonej działalności kulturalnej.

- Najlepsi uczniowie odebrali Nagrody Wójta Ostrów Wielkopolski. Jak zawsze w październiku najlepsi uczniowie z Gminy Ostrów Wielkopolski odebrali Nagrody Wójta. Podczas jesiennej gali, gratulacje i nagrody finansowe odebrało w sumie 177 uczniów. Wśród nich było 10 uczniów ze średnio ocen 6,0. Stypendyści otrzymali odpowiednio po 400 i 500 złotych.

- W Łąkocinach ruszyła rozbudowa szkoły. Prawie półtora miliona złotych kosztować będzie rozbudowa szkoły w Łąkocinach. Prace ruszają. Rozpoczęły się od rozbiórki istniejących, starych budynków. W ich miejsce powstanie hala sportowa, sale lekcyjne oraz dwa gabinety. Choć szkoła prowadzona jest przez stowarzyszenie, to całkowite koszty inwestycji pokryje Gmina Ostrów Wielkopolski.

- Na "Dobry Początek". START! Innowacyjny program w Gminie Ostrów Wielkopolski wystartował na dobre. 18 października odbyła się uroczysta gala. 23 młode mamy z Gminy Ostrów Wielkopolski odebrały specjalnie dla nich przygotowane pakiety. Radość była ogromna, a wzruszenie i szczęście przeplatały słowa gratulacji i życzeń zarówno dla naszych mieszkanek jak i osób, które pracowały nad projektem z Martą Kuroszczyk na czele. Każda z kobiet otrzymała zestaw ok. 50 najbardziej potrzebnych rzeczy w pierwszych miesiącach macierzyństwa. Wszystko zapakowane w piękne, kolorowe pudło.

- Piotr Kuroszczyk wygrywa wybory na Wójta Gminy Ostrów Wielkopolski. Ubiegający się o reelekcję dotychczasowy wójt Piotr Kuroszczyk zdecydowaną większością głosów wygrywa wybory ponownie. Kuroszczyk uzyskał 4 485 głosów. To 56,70% wszystkich oddanych głosów. 1 732 głosy otrzymuje Przemysław Królak. W sumie na kandydata PiS oddano 21,90% wszystkich głosów. 1 693 głosy otrzymała Karolina Krawczyk. Na kandydatkę oddano w sumie 21,40% głosów.

- Ostatnia sesja VII kadencji. 19 października odbyła się 41. Sesja Rady Gminy Ostrów Wielkopolski. Była to ostatnia sesja VII kadencji. Posiedzenie miało wyjątkowo uroczysty charakter. Przyszedł czas na podziękowania, podsumowania i wnioski. "Dziękuję za współpracę każdemu z Państwa. Ostatnie cztery lata obfitowały w dialog i kompromis(...)." - mówił wójt gminy Piotr Kuroszczyk. Każdy z radnych otrzymał drobny upominek na zakończenie kadencji. Odebrał także podziękowania za 4-letnią współpracę. Nie zabrakło także ciepłych słów skierowanych do wójta gminy Piotra Kuroszczyka, jego zastępcy, skarbnika oraz sekretarza.

LISTOPAD:

- LKS Orzeł Wysocko Wielkie w Narodowym Programie Rozwoju Tenisa Stołowego! Ludowy Klub Sportowy Orzeł znalazł się tym samym w gronie 70 klubów z całej Polski, które spotkało takie wyróżnienie. Program "Pingpongowe Marzenia z PSE" to unikatowy cykl zajęć pozalekcyjnych skierowany do dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Jego ideą jest rozwijanie talentów sportowych młodych tenisistów stołowych, którzy są nadzieją na sukcesy Polski na arenie europejskiej i światowej. Program realizowany będzie w latach 2018-2020 i stanowi element Narodowego Programu Rozwoju Tenisa Stołowego realizowanego przez Polski Związek Tenisa Stołowego.

- Rozbudowa świetlicy w Świeligowie. Obiekt diametralnie zmieni swoje oblicze. Powstanie m.in.: kotłownia, toalety dostosowane dla osób niepełnosprawnych, szatnia, pomieszczenia kuchenne, część gospodarcza. Główna część świetlicy wiejskiej nabierze zupełnie nowego charakteru. Będzie nowoczesna, przestronna, a oświetlenie i podłużne okna do podłogi jeszcze bardziej wzbogacą pomieszczenie. Zakończenie prac przewidziano na koniec maja przyszłego roku. Koszt inwestycji to prawie półtora miliona złotych, z czego 600 tysięcy to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

- I sesja Rady Gminy Ostrów Wielkopolski VIII kadencji. Radni wybrali przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących. Przewodniczącym ponownie został Piotr Śniegowski, wiceprzewodniczącymi: Henryk Kwiecień i Ryszard Adamek. Same obrady rozpoczęły się bardzo uroczyście od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, później każdy z radnych oraz wójt gminy Piotr Kuroszczyk złożyli ślubowanie. Obrady do czasu wyboru przewodniczącego poprowadził najstarszy wiekiem radny Marian Waliszewski.

GRUDZIEŃ:

- Sprzęt pod choinkę dla OSP. Torby medyczne, defibrylatory, szyny typu Kramera, deski ortopedyczne, specjalistyczne ubrania, detektory wielogazowe, pilarki do drewna oraz wiele innego ważnego sprzętu ratownictwa medycznego i technicznego otrzymały wszystkie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w Gminie Ostrów Wielkopolski. Zakup był możliwy dzięki środkom otrzymanym z Ministerstwa Sprawiedliwości. Gmina Ostrów Wielkopolski otrzymała prawie 125 tysięcy złotych.

- Budżet na 2019 rok uchwalony. Radni Gminy Ostrów Wielkopolski uchwalili budżet na 2019 rok. W przyszłym roku dochód budżetu Gminy Ostrów Wielkopolski wyniesie prawie 79 milionów złotych. Wydatki zaplanowano na poziomie ponad 83 milionów złotych. Budżetowy deficyt zostanie pokryty m.in.: z przyszłorocznej emisji obligacji oraz zaciągniętej pożyczki. W przyszłym roku gmina na inwestycje planuje wydać prawie 16 mln złotych. Ponad 4 mln zł samorząd wyda na drogi gminne, ich budowę i modernizację. Za jego przyjęciem głosowało 14 radnych, jeden radny wstrzymał się od głosu.

- Kolędowo i swingowo…czyli świąteczny koncert w Gorzycach Wielkich. W muzyczną podróż świątecznych utworów zabrał mieszkańców Gminy Ostrów Wielkopolski Big Band Powiatu Ostrowskiego pod dyrekcją Roberta Matuszewskiego. Bożonarodzeniowy koncert odbył się w Kościele Parafialnym w Gorzycach Wielkich. Swingowe melodie szybko przypadły do gustu publiczności, która nie szczędziła braw. Specjalne aranżacje muzyczne, dźwięki klawiszy, saksofonu, trąbki czy puzonu nadały zupełnie inne brzmienie świątecznym utworom. Koncertu wysłuchało kilkaset osób. Muzyczne spotkania organizowane są od czterech lat, zawsze na przełomie roku, a ich organizatorem jest Gmina Ostrów Wielkopolski.

Komentarze   

0 #2 Rochell 2019-03-05 00:59
Hi. Very interesting content but it's hard to find igo-info.pl in search results.

You are out of google's top 10, so you can't expect big traffic.
You need hi quality backlinks to rank in serps. And you can get them for free, just search in google:
forbesden's tools

my homepage; MichaleBig: https://KarryWee.blogspot.com
Cytować
0 #1 Wilbert 2019-03-02 18:09
Hello. Very interesting article but it's hard to find igo-info.pl in search
results. You are out of google's top ten,
so you can't expect big traffic. You need hi quality backlinks to rank in serps.
And you can get them for free, just search in google:
forbesden's tools

Here is my blog DamianBig: https://RodrickSee.wix.com
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Kultura

Szkoły

Lokalne Info

Media w Ostrowie

Parafie

Znajdz nas