Menu

Forum Rolnicze

Forum Rolnicze

 

Rolnicy z całego powiatu ostrowskiego wzięli udział w zorganizowanym w Wysocku Wielkim Forum Rolniczym Powiatu Ostrowskiego. Podczas spotkania dyskutowano o wielu ważnych dla środowiska rolniczego problemach. Na miejscu można było skorzystać z rady i wsparcia wielu zaproszonych ekspertów i przedstawicieli różnego rodzaju instytucji działających na rzecz rolnictwa.

Spotkanie prowadził prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski, który zaprosił do Wysocka Wielkiego przedstawicieli najważniejszych instytucji rolniczych z całego regionu.
Przedstawiciel Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych przedstawił działania i propozycje swojej instytucji dla rolników.
Bank Gospodarki Żywnościowej zachęcał do skorzystania z tzw. kredytów suszowych dla rolników. Można było na miejscu wypełnić ankietę i zapoznać się z preferencyjnymi warunkami kredytu.

Przedstawiciel Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przedstawił zakres działalności instytucji. Priorytetem działania organizacji jest profilaktyka zwalczania chorób zwierzęcych, indywidualne tworzenie tzw. planów nawozowych dla rolników, doradztwo w zakresie dopłat bezpośrednich. WODR zajmuje się również ograniczeniem skutków suszy , innowacyjnymi rozwiązaniami w rolnictwie z zastosowaniem nowoczesnych metod nawożenia. Prowadzona jest również promocja i znakowanie polskiej żywności wraz z prowadzeniem szeregu szkoleń. Wkrótce zostaną wprowadzone bezpłatne działania doradcze dla rolników, zawierające analizę ekonomiczną sytuacji kredytowej i modernizacji oraz restrukturyzacji gospodarstw rolnych.
Ośrodek posiada 54 stacje meteo i rolnicy chętnie korzystają z jego prognoz odnośnie swoich upraw. Przedstawiciel WODR zachęcał zebranych do korzystania z elektronicznej platformy świadczenia usług rolnych. Instytucja prowadzi też gospodarstwa demonstracyjne, gdzie odbywają się szkolenia, praktyki i pokazy.

Przedstawiciel powstałej w styczniu 2018 spółki Wody Polskie mówił o zakresie działalności tej nowej struktury. Podkreślił, że ważna jest przynależność terytorialna, żeby skutecznie załatwić swoją sprawę.

O zakresie działalności swoich instytucji wobec rolników mówili tez przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Urzędu Skarbowego.

Najwięcej zainteresowania wywołało wystąpienie Powiatowego lekarza Weterynarii Dariusza Hyhsa, który omówił kilka ważnych spraw dotyczących bezpieczeństwa żywności. Hyhs przypomniał, że w myśl nowych przepisów, konieczne jest szkolenie dla rolników, którzy chcą na własne potrzeby ubić zwierzęta na mięso oraz że pod żadnym pozorem nie wolno ubijać bydła chorego.

Rolnicy zwrócili uwagę na brak rzeźni na terenie powiatu ostrowskiego. Zdaniem Dariusza Hyhsa, jedyną szansą na stworzenie takie placówki jest ingerencja państwa lub organizacji rolniczych, gdyż nie ma uzasadnienia ekonomicznego dla takiej placówki.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Kultura

Szkoły

Lokalne Info

Media w Ostrowie

Parafie

Znajdz nas