Menu

E-dowód z czipem, czyli nowy dowód osobisty

E-dowód z czipem, czyli nowy dowód osobisty

 

Od 4 marca można składać wnioski o nowe dowody osobiste. Oprócz dotychczasowych zabezpieczeń, nowy dokument tożsamości ma elektronicznego chipa.

E-dowód umożliwi m.in. logowanie się do portali administracji publicznej, elektroniczne podpisywanie dokumentów (ePUAP), korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Do urzędu gminy Ostrów Wielkopolski wpłynęło, do tej pory ponad 40 wniosków. Zewnętrznie nowy dokument wygląda podobnie do wydawanego dotychczas dowodu osobistego. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie dokumentu (awersie) jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. Numer ten jest potrzebny, jeśli chcemy skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione.

Tym, co sprawia, że dowody wydawane po 4 marca stały się „e-dowodami” jest warstwa elektroniczna, czyli wbudowany, niewidoczny z zewnątrz chip. E-dowód działa bezstykowo, co oznacza to, że wystarczy położyć go na czytniku. "Proszę pamietać, że nie zmieniają się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego. Nadal potwierdza on tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw, które uznają go za dokument podróży. Dodatkowo, dzięki warstwie elektronicznej, osoby zainteresowane mogą używać e-dowodu do komunikacji m.in.: z administracją publiczną." - podkreśla Ewa Tomkowiak z urzędu gminy Ostrów Wielkopolski. Jeśli dowód osobisty jest nadal ważny, nie trzeba go wymieniać. E-dowodu nie otrzymają dzieci do 13 roku życia. W tym przypadku dokument tożsamości wydawany jest na dotychczasowych zasadach. Dla dorosłych dowód jest ważny 10 lat, dla dzieci 5.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Kultura

Szkoły

Lokalne Info

Media w Ostrowie

Parafie

Znajdz nas