Menu

"Gorzyczanie" i "Furmany" na europejskim festiwalu

"Gorzyczanie" i "Furmany" na europejskim festiwalu

 

Zespół Pieśni i Tańca „Gorzyczanie” oraz kapela „Furmany” z Gorzyc Wielkich w Gminie Ostrów Wielkopolski wzięli udział w Europejskim Festiwalu Folklorystycznym „Europeade 2019” w Frankenbergu w Niemczech.

Europeade to jeden z największych festiwali folklorystycznych w Europie. W tegorocznej edycji wystąpiło niemal 5 tysięcy tancerzy, muzyków i śpiewaków z ponad 300 zespołów, z kilkudziesięciu krajów europejskich i z innych kontynentów.

Jak powiedziała nam kierownik zespołu Iwona Pacholczyk, występ „Gorzyczan” bardzo się spodobał międzynarodowej publiczności.

- Każdy kraj prezentował na festiwalu swoją kulturę ludową. My pojechaliśmy tam z krakowiakiem, suitą rzeszowską i tańcem kaszubskim. Odbiór był bardzo mega pozytywny. Gdy spaliśmy w wielkiej hali na około 300 osób, to niemal każdy podchodził do nas i pytał kiedy i gdzie będziemy znowu występować, bo chcieli nas oglądać jeszcze raz i jeszcze raz.

„Gorzyczanie” z kapelą „Furmany” występowali na trzech różnych scenach, brali udział w warsztatach tanecznych. Polski folklor w ich wykonaniu tak się spodobał, że zostali również zaproszeni do koncertu finałowego na wielkiej scenie amfiteatru we Frankenburgu.

„Gorzyczanie” już od ponad 25 lat z powodzeniem prezentują autentyczny polski folklor. Zespół istnieje już od 1994 roku. Współpracuje z kapelą „Furmany”. Na zajęcia uczęszcza obecnie 17 tancerzy, w wieku od 14 do 21 lat. Jest też młodsza grupa, która prowadzi Ania Robakowska. Zespół prezentuje folklor polski, choć ostatnio wprowadza stopniowo miksy taneczne, towarzyskie i różne inne kategorie”.

W przyszłym roku „Gorzyczanie” planują reprezentować nasz region i kraj na podobnym festiwalu w Kłajpedzie na Litwie.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Kultura

Szkoły

Lokalne Info

Media w Ostrowie

Parafie

Znajdz nas