Menu

Zakasali rękawy i sami wybudowali boisko sportowe

Zakasali rękawy i sami wybudowali boisko sportowe

 

Ponad dwa lata trwała budowa boiska sportowego w Chruszczynach. Obiekt zasługuje na szczególne uznanie, bo budowany był w czynie społecznym. W jego powstanie zaangażowała się niemal cała miejscowość. Budowa trwała niemal trzy lata i zakończyła się w tym roku.

W lipcu oficjalnie oddano obiekt do użytku. Uroczystość była okazją do przekazania podziękowań dla mieszkańców i sponsorów. Te trafiły m.in. na ręce wójta gminy Piotra Kuroszczyka, z-cy wójta Antoniego Hadrysia, Piotra Śniegowskiego przewodniczącego rady.

- Życie sportowe w Chruszczynach toczyło się na tzw. Majdanie – boisku pod lasem. Boisko wystarczało do zabawy z piłką dla wielu pokoleń. W 2002 roku został założony Ludowy Zespół Sportowy Błękitni Chruszczyny. Z inicjatywy działaczy przeprowadzona została w czynie społecznym rekultywacja murawy. Słaba bonitacja gruntu i rozgrywki dzików z kretami były przyczyną zniszczenia boiska, które nie nadawało się do rozgrywek ligowych. Jesienią 2016 roku działacze Klubu składają wniosek do Gminy o dofinansowanie ponownej rekultywacji boiska. Pamiętam jak na spotkaniu w gabinecie wójta Piotra Kuroszczyka wspólnie z zastępcą wójta Antonim Hadrysiem dyskutowaliśmy o sensie rekultywacji tego boiska. – wspomina Sylwester Kląskała, wieloletni radny Gminy Ostrów Wielkopolski.

Po tym spotkaniu podjęto decyzję o budowie nowego boiska na gruncie szkolnym. Działacze Klubu uzyskali zgody dzierżawców na rezygnacje z dzierżawy co umożliwiło wejście na grunt.

- Jedynym problemem były pieniądze. Zaproponowaliśmy wówczas sportowcom i mieszkańcom Chruszczyn ułożenie w czynie społecznym 400 m2 kostki przy świetlicy a „zarobione” pieniądze przeznaczyć na budowę boiska. I tak się stało. Prawie 50 tysięcy złotych z tej inwestycji przeznaczyliśmy na zakup siatki kretowej, ziemi, trawy, urządzenia do nawadniania i pracę koparki. – mówi Donata Litwin, sołtys Chruszczyn.

Prace prowadzone były od podstaw. Rozpoczęły się w 2017 roku od nawiezienia ziemi i wyrównania terenu. Kolejne prace to m.in.: układanie siatki przeciw kretom, kolejne równanie boiska, sianie trawy, pielęgnacja murawy i zagospodarowanie terenu. W 2018 roku, z budżetu gminy wybudowano dodatkowe odwodnienie terenu. Zamontowano także punkt czerpania wody do nawadniania. W tym roku za ponad 50 tysięcy złotych kupiono bramki, piłkochwyty, wiaty do zawodników, ubikacje oraz kosiarkę. Pieniądze pochodziły z budżetu gminy i funduszu sołeckiego.

W sumie budowa boiska sportowego kosztowała prawie 110 tysięcy złotych. Inwestycję współfinansowano ze środków budżetu Gminy Ostrów Wielkopolski oraz funduszu sołeckiego.

Budowa boiska, praca szkoleniowa trenera Piotra Konstanciaka a przede wszystkim ambitna gra piłkarzy przyczyniła się do sukcesów sportowych. Piłkarze LZS Błękitni Chruszczyny awansowali w tym roku do klasy A W rozgrywkach OZPN Kalisz.

Pierwszy oficjalny mecz ligowy został rozegrany na tym boisku 14 kwietnia 2019 roku z LZS Tarchalanka i zakończył się zwycięstwem Błękitnych 2:1.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Kultura

Szkoły

Lokalne Info

Media w Ostrowie

Parafie

Znajdz nas