Menu

ŚWIĘTOWANIE 50 LAT KGW W LEWKOWIE.

ŚWIĘTOWANIE 50 LAT KGW W LEWKOWIE.

 

Piękny jubileusz 50-lecia istnienia obchodziło Koło Gospodyń Wiejskich w Lewkowie.

Koło powstało 12 sierpnia 1969 roku 23 panie z Lewkowa utworzyły swoje Koło Gospodyń Wiejskich. Pierwszą przewodniczącą została Maria Skowrońska. Z jej inicjatywy powołano Ośrodek Nowoczesnej Gospodyni, który zajmował się głównie wypożyczaniem sprzętu domowego i organizowaniem kursów praktycznych umiejętności gospodarskich. Najstarsze członkinie wspominają, że szczególnym powodzeniem cieszyły się – niemal zapomniane już dziś - umiejętności prasowania kołnierzyków męskich koszul, czy przyrządzania krochmalu. Nie zabrakło wówczas jednak również organizacji przedstawień teatralnych i nauki tańca.

Od 1972 roku przewodniczącą KGW w Lewkowie była Zenona Wieczorek – Bodnar. To za jej „czasów” na szeroka skalę organizowano kursy kroju, szycia, gotowania i pieczenia.

W 1976 roku przewodniczącą koła została Maria Nowicka, która pełniła swoja funkcję aż do 2015 roku. Popularne stały się konkursy na najpiękniejszy ogródek przydomowy, a w trakcie żniw organizowano zajęcia dla dzieci. Mieszkańcy chętnie uczestniczyli w Dniach Seniora, spotkaniach świątecznych. Powstały zespół Lewkowianki, uświetniał rozmaite imprezy nie tylko w Lewkowie.

W 2015 roku KGW przekształciło się w Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich, na czele którego stanęła Maria Karolak. Dzięki temu, panie mogły z powodzeniem sięgać po dofinansowania na swoją działalność z Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa. Pomogło to zorganizować szereg imprez, między innymi Noc Kupały, Święto Pieczonego Ziemniaka, czy rajd szlakiem kapliczek i krzyży przydrożnych. Autorką projektów była Donata Jonak, wyróżniona niedawno Nagrodą Wójta Gminy Ostrów Wielkopolski w dziedzinie kultury.
Od 2018 roku stowarzyszenie przekształciło się ponownie w KGW, którym kieruje Maria Karolak.
Dziś działalność kół gospodyń wiejskich wygląda już oczywiście zupełnie inaczej. Jak przekonuje przewodnicząca KGW w Lewkowie, w ostatnich latach koła gospodyń wiejskich w naszym regionie przeżywają renesans popularności.
- Koła Gospodyń Wiejskich coraz bardziej się aktywizują. Panie organizują się we wioskach, żeby razem spędzać czas, wyjechać na wycieczki, czy wyjazdy integracyjne, na przykład na wody termalne do Uniejowa. Popularny jest decupoage, rzeźbienie w arbuzie, kobiety przeszły u nas również kurs komputerowy. Spędzamy czas na wesoło, na sportowo i rekreacyjnie – wymienia przewodnicząca.

Podczas jubileuszowej uroczyści w Lewkowie zaprezentowano między innymi wystawę starego wyposażenia domowego, przypomniano kroniki koła, a najstarszym członkiniom wręczono podziękowania i życzenia.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Kultura

Szkoły

Lokalne Info

Media w Ostrowie

Parafie

Znajdz nas