Menu

NOWOCZESNA SALA WIEJSKA W ŚWIELIGOWIE OTWARTA !

NOWOCZESNA SALA WIEJSKA W ŚWIELIGOWIE OTWARTA !

 

Przestronna, nowoczesna i niezwykle funkcjonalna. Całość uzupełnia komfortowe i eleganckie wyposażenie. Mowa o sali wiejskiej w Świeligowie.

Z tak pięknego budynku, mieszkańcy Świeligowa mogą być dumni! W minioną niedzielę, salę wiejską oficjalnie oddano do użytku.

Inwestycja do łatwych nie należała. Sala wiejska budowana była w latach 50-tych, ubiegłego wieku. Wówczas powszechnie znaną i stosowaną metodą, było stawianie murów z żużlu lanego. Władze gminy, zastanawiały się zatem czy nie lepiej byłoby obiekt zburzyć, a w jego miejsce postawić nowy.

- Okazało się, że mury są w dobrym stanie technicznym, podjęto więc decyzje o gruntowym remoncie, rozbudowie i przebudowie sali. Budynek jest przede wszystkim dużo większy. Dobudowano część kuchenną wraz z pomieszczeniami socjalnymi i magazynowymi. Główna sala zmieniła się diametralnie. Jest większa, bardziej przestronna, w jasnej i eleganckiej kolorystyce. Dodatkowe duże i wysokie okna, nowoczesne oświetlenie, drzwi i klimatyzacja sprawiają, że sala wiejska w Świeligowie jest dziś jedną z najładniejszych tego typu sal w Gminie Ostrów Wielkopolski. Mieszkańcy długo czekali na tę inwestycję, ale myślę, że było warto, szczególnie kiedy w grę wchodzą środki unijne. Nam udało się pozyskać na tę modernizację ponad 500 tysięcy złotych. – podkreśla wójt gminy Piotr Kuroszczyk.

Część oficjalna odbyła się na boisku za świetlicą wiejską. Wśród gości obecni byli m.in.: Paweł Rajski starosta ostrowski, radna powiatowa Maria Tomaszewska, Piotr Śniegowski, przewodniczący rady gminy, skarbnik gminy Barbara Jurek, sekretarz gminy Zbigniew Dolata, radny gminy Michał Szymoniak oraz mieszkańcy Świeligowa.

Sołtys miejscowości Karolina Przytuła podkreślała ogromne znaczenie inwestycji dla lokalnej społeczności.
- Czekaliśmy na ten dzień przez wiele długich lat. Świeligów ma około 300 mieszkańców, wznowiliśmy działalność Koła Gospodyń Wiejskich, jestem więc pewna, że sala wiejska świetnie sprawdzi się w roli spotkań integracyjnych, zabaw, miejsca spotkań rodzinnych, współpracy ze szkołą. Do tej pory sala była bardzo mała, zniszczona, nie było centralnego ogrzewania. Wnętrze budynku bardzo odbiegało od jakichkolwiek standardów, dlatego dziś jesteśmy bardzo szczęśliwi i wdzięczni za tak piękny obiekt. – powiedziała Karolina Przytuła, sołtys Świeligowa.

Nic więc dziwnego, że na ręce wójta gminy Piotra Kuroszczyka oraz przewodniczącego rady Piotra Śniegowskiego trafiły podziękowania, kwiaty oraz okolicznościowe statuetki.
- Od wielu lat słyszałem prośby by wyremontować tę sale. Dotychczasowy budynek właściwie już nie nadawał się do użytku. Dziś patrząc na tak wspaniały obiekt, cieszę się wspólnie z mieszkańcami, że mamy salę wiejską na miarę XXI wieku. Dziękuję wszystkim, dzięk, którym udało się realizować inwestycję: Panu Wójtowi Piotrowi Kuroszczykowi, Mieszkańcom, którzy cierpliwie czekali na rozpoczęcie modernizacji oraz Pani Sołtys Karolinie Przytule, która doglądała placu budowy świetlicy i zadbała o najdrobniejsze szczegóły. – mówi Piotr Śniegowski, przewodniczący rady gminy.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: wójt gminy Piotr Kuroszczyk, starosta ostrowski Paweł Rajski, przewodniczący rady gminy Piotr Śniegowski, obecna sołtys Karolina Przytuła oraz sołtys Świeligowa poprzedniej kadencji Sławomir Pawlak.

Podczas oficjalnego otwarcia padło wiele słów gratulacji.
- Gmina Ostrów Wielkopolski to dziś jeden wielki plac budowy. Gratuluję serdecznie tak wielkiego inwestycyjnego rozmachu – mówił składając życzenia Paweł Rajski, starosta ostrowski.

Kompleksowa modernizacja świetlicy wiejskiej trwała prawie rok. Prace remontowe były szeroko zakrojone. Dotyczyły m.in.: wymiany dachu, okien, drzwi, założenie wszystkich nowych instalacji, elewacji zewnętrznej z dociepleniem, prac wewnętrznych i wykończeniowych. Budynek ma kształt prostokąta, o jednej kondygnacji. Od strony frontowej, wzdłuż drogi gminnej budynek ma wprowadzone akcenty kolorystyczne i napis przestrzenny „SALA WIEJSKA W ŚWIELIGOWIE” oraz „OSP”. By oddzielić salę wiejską od remizy zostały wprowadzone elementy dodatkowej kolorystyki. Zewnętrzna część budynku remizy jest zaakcentowana poziomym pasem w kolorze czerwonym. Od strony wschodniej, nad każdym wejściem pojawiły się wydłużone daszki wraz z osłonami w formie pergoli stanowiące przesłonę jaki i podporę. To także świetny element dekoracyjny. Teraz wejście główne do sali mieści się właśnie od strony wschodniej budynku. Teren wokół budynku został wyłożony kostką brukową.
Jest to zatem doskonałe miejsce nie tylko na wiejskie zebrania i zabawy, ale także, a może przede wszystkim na rodzinne uroczystości.

Koszt inwestycji wyniósł prawie półtora miliona złotych. Ponad 500 tys. złotych to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Podczas części artystycznej na scenie wystąpił znany w Gminie Ostrów Wielkopolski zespół Wiecznie Młodzi z Gorzyc Wielkich. Grupa zaprezentowała się w trzech odsłonach: tańcach towarzyskich, ludowych oraz w rytmach słonecznej Grecji.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Kultura

Szkoły

Lokalne Info

Media w Ostrowie

Parafie

Znajdz nas