Menu

Ochotnicza Straż Pożarna z Topoli Małej na najwyższym podium podczas XVI Europejskich i XIX Krajowych Zawodach Sikawek Konnych w Racocie!

Ochotnicza Straż Pożarna z Topoli Małej na najwyższym podium podczas XVI Europejskich i XIX Krajowych Zawodach Sikawek Konnych w Racocie!

 

W walce o tytuł mistrza startowała zarówno drużyna męska jak i żeńska. Zawody odbyły się 18 sierpnia.

W sumie wzięło w nich udział 30 drużyn. Po raz kolejny start w mistrzostwach okazał się szczęśliwy dla naszej drużyny. W kategorii drużyn męskich I miejsce zajęła OSP Topola Mała! W kategorii żeńskiej, jednostka OSP wywalczyła II miejsce. To nie koniec sukcesów jednostki. Wyjazd drużyn na zawody współfinansowała Gmina Ostrów Wielkopolski.

Zwycięskie drużyny męskie i zagraniczne mogły się również ubiegać o Grand Prix Zawodów. Polskę reprezentowało OSP Topola Mała, zaś Czechy Žďár nad Sázavou. Okolicznościowy puchar wywalczyła drużyna OSP Topola Mała, zdobywając tytuł Mistrza Europy.

- Przed zawodami bardzo dużymi ćwiczymy, zarówno zespół męski jak i żeński. Zależy nam by jak najlepiej zaprezentować się na tak prestiżowych zawodach. Od kilku lat odnosimy sukces. Bardzo się z tego cieszymy! Myślę, że to zarówno zasługa naszych systematycznych treningów, zespołowej pracy no i szczęścia, które nam towarzyszy od kilku lat. – mówi Rafał Dolata z OSP Topola Mała oraz radny Gminy Ostrów Wielkopolski.

Zawody w Racocie stanowią pewnego rodzaju ewenement wśród strażackich zmagań. Nie chodzi w nich bowiem tylko o zdobycie jak najlepszego miejsca, ale również o możliwość pochwalenia się zabytkowymi sikawkami, pięknymi końmi i historycznymi mundurami. A wszystkiemu przyświeca jeden cel – wspaniale się bawić. Jednakże jak sama nazwa wskazuje, impreza w Racocie posiada rangę zawodów i dlatego też nie mogło obyć się bez rywalizacji.

Każda z drużyn miała do pokonania tor przeszkód i przewrócenie za pomocą ręcznie tłoczonej wody tzw. ognika. Liczył się czas uzyskany z pokonania toru przeszkód i punktacja za prezentację drużyny i sikawki konnej.

Sikawka konna z Topoli Małej jest jedną z najstarszych tego typu w Polsce. Pochodzi z 1885 roku. Ten zabytkowy konny wóz gaśniczy wyprodukowano w miejscowości Paczków w Niemczech. Najpierw trafił do sąsiedniej jednostki, OSP Gorzyce Wielkie. W 1928 roku sikawkę przejęli strażacy z Topoli Małej. Do gaszenia pożaru wykorzystywana była jeszcze w latach 50-tych XX wieku. Dziś ten zabytkowy wóz jest w bardzo dobrym stanie technicznym. Wszystko dzięki generalnej rekonstrukcji, którą przeprowadzili sami strażacy ochotnicy na początku 2000 roku. Każdego roku drużyna OSP Topola Mała prezentuje sikawkę konną na gminnych, powiatowych, krajowych na międzynarodowych zawodach zdobywając laury i promując Gminę Ostrów Wielkopolski oraz region.

W klasyfikacji generalnej drużyn krajowych: I miejsce – OSP Topola Mała, II miejsce – OSP Gościejew, zaś III miejsce – KDP Dąbrowa, IV miejsce OSP Topola Mała ( drużyna żeńska)

W kategorii drużyn zagranicznych startowały: Žďár nad Sázavou z Czech, oraz dwa węgierskie zespoły z Sümeg i Pomáz.

Ostatnio zmienianyczwartek, 29 sierpień 2019 08:29

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Kultura

Szkoły

Lokalne Info

Media w Ostrowie

Parafie

Znajdz nas