• 18 stycznia 2022

Pożary w gminie

 

Od ubiegłego tygodnia wybuchają pożary na północnym terenie naszej gminy. Z charakteru zjawiska nie wyglądają one na przypadkowe zaprószenia ognia. Do tej pory paliły się stogi słomy, stodoły w Sobótce, Górznie i Szczurawicach (gmina i miasto Raszków)

Pierwsze podpalenia miały miejsce 26 maja na terenie Sobótki, o godz. 19.55 zauważono pożar stogu słomy, krótko potem o godzinie 20.10 paliła się już stodoła w Sobótce. Pożary wybuchają szybko i błyskawicznie, zajmują całe obiekty. Ogień pojawia się jednocześnie w paru miejscach, wygląda to zdecydowanie na podpalenia – komentuje sytuację naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobótce Artur Łuczak, uczestnik akcji.

W akcjach gaśniczych biorą udział jednostki z OSP Sobótka, OSP Kwiatków, OSP Czekanów, OSP Biniew orazł zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Ostrowa Wlkp. Gaszenie pożarów utrudnia często wiatr. Z obiektów zajętych ogniem strażacy wywożą spaloną słomę, która pali się po kilkanaście  godzin (gaszenie pożaru w Sobótce zajęło 22 godziny) i starają się dogasić poza budynkiem.

W dniu 02 czerwca sytuacja powtórzyła się, tym razem ogień pojawił się o godz. 22.10 w Górznie, gdzie zaczęła palić się przechowalnia słomy (spaleniu uległo 1000 balotów). O godz. 00.00 taka sama tragedia rozpoczęła się w Szczurawicach.

– Są to ciężkie akcje, jakich jeszcze nigdy nie doświadczyliśmy. Wszyscy druhowie walczą bardzo dzielnie, wspieramy się wzajemnie. Obawiamy się tylko, że jeśli podpalacz nie zostanie złapany, może dojść do jeszcze większych katastrof. Przed nami sezon żniw, a tutaj komuś wyraźnie zależy na niszczeniu czyjegoś dobra – mówi Artur Łuczak

Strażakom pomagają mieszkańcy, panie z Kół Gospodyń Wiejskich, pracownicy Stacji Hodowli Roślin. Dostarczają oni posiłki i ciepłe napoje.

Strażacy, mieszkańcy, a przede wszystkim właściciele obiektów obawiają się, co przyniosą kolejne dni. Wszyscy zadają jedno pytanie: Kto dokonuje podpaleń? Jeśli ktoś ma jakieś informacje, warto przekazać je policji

zdjęcia OSP Sobótka i OSP Biniew

Dariusz Pryczak

Read Previous

Modernizacja placu zabaw w Borowcu

Read Next

Mistrz od psiej duszy

Leave a Reply