
W sposób szczególny świętujemy w naszej Gminie Ostrów Wielkopolski od czterech lat wybuch Powstania Wielkopolskiego. Dla nas Wielkopolan to chwila do wspomnienia ludzi i wydarzeń, które dały nam wolność po ponad 123 latach niewoli. Tegoroczne gminne obchody Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego skupiły się w Wysocku Wielkim i dzięki zaangażowaniu wielu osób oraz środowisk miały podniosły, ale jednocześnie niewymuszony charakter.
Już przed godziną 16:00 na parkingu przy Gminnym Ośrodku Kultury w Wysocku Wielkim zebrały się poczty sztandarowe złożone z zaproszonych gości oraz przedstawicieli gminnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Prym wiedli tutaj gospodarze z Wysocka Wielkiego, którzy z pochodniami w ręku poprowadzili korowód sprzed GOK-u w kierunku miejscowego cmentarza, zapewniając wspólnie z policją bezpieczny pochód pocztów oraz delegacji. Organizator wydarzenia – Gminny Ośrodek Kultury w Wysocku Wielkim zadbał o to, aby każdy przedstawiciel Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej miał w ręku powstańczą flagę, co wywołało zachwyt zgromadzonych przedstawicieli samorządu różnego szczebla.
Strażacy kierowani przez komendanta Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP Piotra Niśkiewicza z płonącymi pochodniami oraz młodzież strażacka z naszej gminy oznaczyli swoją obecnością miejsca, w których delegacje złożyły kwiaty. Były to przede wszystkom groby Jana Duczmala (1897-1919), starszego szeregowego I Kompanii 12. Pułku Strzelców Wielkopolskich, który poległ 19 stycznia 1919 roku pod Korzeniem oraz Wojciecha Talagi, szeregowego powstańca poległego w Borowicy pod Zdunami. Obaj to mieszkańcy Wysocka Małego w sąsiedniej Gminie Przygodzice, ale należący do parafii wysockiej. Wiązanki złożono także na symbolicznej mogile przy cmentarnym krzyżu, która jest hołdem żołnierzom Wojska Polskiego i Armii Krajowej poległym w obronie ojczyzny Parafian Wysocka Wielkiego w latach 1939-1945 oraz ofiarom hitlerowskiej i stalinowskiej represji w okresie II wojny światowej. Czwartą wiązankę delegacje złożyły po przejściu na wzgórze pod kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, na grobie Bogdana Szembeka, jednego ze współorganizatorów Powstania Wielkopolskiego w regionie ostrowskim. Po symbolicznym wystrzale z armaty zainicjowanym przez Towarzystwo Gimnastyczne Sokół sztandary i flagi niesione przez ochotników z całej gminy rozlokowały się po wnętrzach wysockiego kościoła wypełniając świątynię do niemal ostatniego miejsca.
Podczas mszy świętej odprawionej w intencji powstańców wielkopolskich proboszcz ks. Tomasz Kaczmarek przypomniał postać Bogdana Szembeka i poprzez przytoczenie wspomnień tego współorganizatora walk powstańczych w naszym regionie przybliżył zgromadzonym kontekst lokalny tego zrywu. Msza święta zakończyła się okolicznościowym przemówieniem wójta Gminy Ostrów Wielkopolski Dariusza Pryczak, który podziękował wszystkim za organizację wydarzenia i zachęcił do lektury „Powstańczej Jednodniówki” wydanej specjalnie na tę okazję przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Gorzycach Wielkich jako dodatek specjalny do 90. odsłony „Informatora Gminy Ostrów Wielkopolski”.
Finałem oficjalnej części uroczystości 106. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego był mini koncert w wykonaniu wokalistek oraz Adama Wasieli, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Wysocku Wielkim. Nikola Rykowska zaśpiewała „Rozkwitały paki białych róż”, Antonina Małecka piosenkę „Piechota”, Gabriela Nagięć „O mój rozmarynie”, a Adam Wasiela „Wojenko, wojenko”. Na pianinie zagrał Marek Raczycki.
Na zewnątrz kościoła czekały odpalone koksowniki, przy których można było się ogrzać. Z głośników wybrzmiewała muzyka o charakterze narodowościowym, a na zgromadzonych czekała pyszna grochówka z kuchni polowej przygotowana przez sołtysa wsi Wtórek Ryszarda Ryfę, podawana przez członkinie KGW Wysocko Wielkie.
Organizatorem tegorocznego wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury, przy współudziale Gminy Ostrów Wielkopolski oraz Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Ostrowie Wielkopolskim.
Wsparcie organizacyjne: OSP Wysocko Małe, Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Wysocku Wielkim, Rada sołecka wsi Wysocko Wielkie, KGW Wysocko Wielkie, sołtys wsi Wtórek, PUK w Gorzycach Wielkich, Komenda Powiatowa Policji w Ostrowie Wielkopolskim oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach Wielkich.
Fotorelacja: Marta Wolff-Brajer