Miniony rok w Gminie Ostrów Wielkopolski upłynął pod hasłem inwestycji. Wśród najważniejszych zadań śmiało można wymienić oddanie nowego przedszkola w Topoli Małej, rozbudowę szkoły w Wysocku Wielkim, remont świetlicy wiejskiej w Sadowiu. Ruszyła też budowa pierwszego gminnego żłobka w Gorzycach Wielkich. Wśród zadań drogowych wymienić należy budowę czy modernizację dróg m.in. w Lewkowie, Lewkowcu, Wtórku czy Łąkocinach. Nie sposób pominąć także największej i najdrożej inwestycji drogowej Karski – Czekanów.
STYCZEŃ
- Wraz z początkiem Nowego Roku, w Gminie Ostrów Wielkopolski tradycyjnie rusza cykl kolęd. To muzyczne wydarzenie zorganizowano w pięciu kościołach: Sadowiu, Lewkowie, Sobótce, Wysocku Wielkim i Górznie. Mieszkańcy usłyszeli najpiękniejsze kolędy w wykonaniu artystów z gminy. Głównym organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Wysocku Wielkim.
- Rusza modernizacja sali wiejskiej w Sadowiu. To kolejny obiekt, który po gruntownym remoncie całkowicie zmienił oblicze. Dziś to nowoczesna i funkcjonalna sala, z zapleczem kuchennym i magazynowym. Inwestycja kosztowała ponad milion złotych. Pieniądze pochodziły z budżetu gminy.
- 24 nowoczesne komputery trafiły do szkół na terenie Gminy Ostrów Wielkopolski. To efekt projektu unijnego pod nazwą: Podniesienie Kompetencji Cyfrowych Mieszkańców Województw Wielkopolskiego i Zachodniopomorskiego. Program w 100% finansowany był przez Unię Europejską, a jego wartość wyniosła prawie 150 tysięcy złotych. Po zakończeniu projektu nowoczesne komputery z możliwością pracy zarówno na tablecie jak i smartfonie trafiły do szkół. Projekt realizowało Stowarzyszenie Qltura21.
LUTY
- Na początku lutego wójt gminy Piotr Kuroszczyk odebrał w Poznaniu promesę na budowę pierwszego gminnego żłobka. Dotacja wyniosła 2 mln 541 tys. złotych. Pieniądze pochodziły z programu rządowego Maluch+. Gmina Ostrów Wielkopolski otrzymała najwyższe dofinansowanie wśród wielkopolskich samorządów ubiegających się o wsparcie finansowe.
- Maria Olejniczak zostaje nowym skarbnikiem Gminy Ostrów Wielkopolski. Nowa skarbnik ma ogromne doświadczenie w prowadzeniu publicznych finansów. Przez 14 lat była skarbnikiem miejskim w Środzie Wielkopolskiej. Po śmierci Barbary Jurek, dotychczasowego skarbnika Gminy Ostrów Wielkopolski, wybór następcy był konieczny.
- Po raz 16. przyszłe młode mamy z gminy Ostrów Wielkopolski odebrały pakiety w ramach programu „Dobry początek”. Nic nie zapowiadało wówczas, że jest to ostatnie takie spotkanie przed zbliżającą się pandemią COVID 19. Od tego czasu pakiety dowożone są przez urzędników do domów przyszłych mam.
MARZEC
- Na wesoło z Kabaretem RAK, czyli Gminny Dzień Kobiet 2020. Ponad 240 pań z wzięło udział w piątkowym Gminnym Dniu Kobiet. Panie do łez rozbawił Krzysztof Hanke i Krzysztof Respondek. Zabawna konferansjerka, nietuzinkowe żarty, trochę muzyki w połączeniu ze znakomitym kontaktem z publicznością zagwarantowały świetną zabawę.
- Środa, 11 marca od rana w urzędzie gminy trwa spotkanie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wójt gminy Piotr Kuroszczyk poinformował o zaleceniach oraz wprowadzonych zakazach w związku z koronawirusem. Zostają odwołane wszystkie imprezy kulturalne i sportowe. 14 marca zostały zamknięte szkoły i przedszkola. Tym samym pandemia mocno zmieniła dotychczasowe życie.
- Wyjątkowy prezent trafił do Urzędu Gminy prosto z ostrowskiego Aresztu Śledczego. Mowa o obrazie namalowanym przez jednego z osadzonych. Obraz ilustruje gminny program Dobry Początek. Gotowe dzieło zdobi ścianę Biura Rady w gminnym urzędzie, gdzie idealnie wypełnia przygotowany wcześniej wystrój dedykowany programowi Dobry Początek.
KWIECIEŃ
- Początek kwietnia przynosi kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia każda osoba do 18 roku życia mogła wyjść z domu tylko pod opieką dorosłego opiekuna, parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Zmienione zostały także zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych. Zawieszona została działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży.
- Pakiety ochronne trafiły do mieszkańców Gminy Ostrów Wielkopolski. Jedno gospodarstwo otrzymało dwie maseczki wielokrotnego użytku. Pomoc w ich roznoszeniu zaoferowali strażacy z gminnych jednostek OSP. W sumie do mieszkańców trafiło 10 tysięcy maseczek.
- Niezwykła internetowa sesja. Posiedzenie odbyło się w sali Urzędu Gminy przy ulicy Gimnazjalnej 5 w Ostrowie Wielkopolskim. Na sali obecny byli jedynie: przewodniczący Rady Gminy Piotr Śniegowski, wójt Piotr Kuroszczyk, jego zastępca Antoni Hadryś oraz skarbnik Maria Olejniczak i radna Stefania Kątna. Pozostali radni uczestniczyli w sesji ze swoich domów.
- 115 uczniów z Gminy Ostrów Wielkopolski otrzymało Nagrody Wójta Piotra Kuroszczyka za bardzo dobre wyniki w nauce. Po raz pierwszy w historii zrezygnowano z uroczystej gali. Powodem była trwająca w Polsce pandemia koronawirusa. Najzdolniejsi uczniowie otrzymali pieniądze na konta ich rodziców lub opiekunów prawnych.
MAJ
- Laptopy dla uczniów, czyli zdalne nauczanie ze wsparciem. Do Urzędu Gminy dotarły laptopy dla uczniów. Komputery trafiły najpierw do szkół, później do uczniów, którym brakowało takiego sprzętu. Zakup 25 laptopów wraz z oprogramowaniem i słuchawkami możliwy był dzięki projektowi z Funduszy Europejskich „Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego”. W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Gmina na ich zakup otrzymała maksymalne, 100% dofinansowanie.
- Kolejna umowa o dofinansowanie do budowy pierwszego w Gminie Ostrów Wielkopolski żłobka podpisana. W urzędzie, wicemarszałek wielkopolski Krzysztof Grabowski oraz wójt gminy Piotr Kuroszczyk i Maria Olejniczak skarbnik gminy podpisali dokument. Pieniądze pochodzą ze środków unijnych, w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Kwota dofinansowania wyniosła 3 800 000 złotych. Część tej kwoty wspomoże budowę żłobka, ale przede wszystkim, pieniądze przeznaczone będą na pierwsze 2 lata funkcjonowania placówki. A więc m.in.: wypłaty dla pracowników i bieżące utrzymanie żłobka.
- Prawie 150 nauczycieli przedszkoli na terenie Gminy Ostrów Wielkopolski zostało przebadanych na obecność wirusa SARS-CoV-2. To efekt spotkania z dyrektorami placówek oświatowych, które odbyło się w połowie maja. Badania zostały przeprowadzone w związku z ponownym otwarciem od 1 czerwca w Gminie Ostrów Wielkopolski przedszkoli i szkół kl. I-III.
CZERWIEC
- Wójt Gminy Piotr Kuroszczyk podpisał umowę z głównym wykonawcą budowy żłobka w Gorzycach Wielkich. Przetarg wygrała firma z Ostrowa Wielkopolskiego. W sumie zgłosiło się 5 firm. Wybrano najbardziej korzystną ofertę. Budowa żłobka kosztować będzie ponad 5 mln złotych.
- Gotowa jest ulica Rajska w Zacharzewie. Po ponad 7 miesiącach budowy, mieszkańcy mogą cieszyć się z zakończonej inwestycji. Wcześniej była to droga gruntowa. W ramach prac wybudowano kanalizację deszczową. Droga ma teraz 5 metrów szerokości. Na całej długości została wyłożona kostką brukową, po obu stronach są krawężniki. Był to II, ostatni etap prac.
- W Polsce trwają wybory prezydenckie. W Gminie Ostrów Wielkopolski zagłosowało 9421 mieszkańców. To 63,28% uprawnionych do głosowania. Frekwencja była bardzo wysoka. W sumie prawo do głosowania miało 14 887 osób. Najwyższa frekwencja była w Okręgowej Komisji Wyborczej w Wysocku Wielkim. Tam na 1098 uprawnionych do głosowania, głos oddało 752 wyborców. W sumie najwięcej głosów uzyskali: Andrzej Duda – 4 726 głosów (50,16%), Rafał Trzaskowski – 2 039 (21,64%), Szymon Hołownia – 1 431(15.19%)
LIPIEC
- Kolejne komputery trafiły do gminnych szkół. Wszystko dzięki programowi Ministerstwa Cyfryzacji „Zdalna Szkoła+”. Gmina Ostrów Wielkopolski z sukcesem sięgnęła po zewnętrzne pieniądze. Z programu udało się kupić 42 laptopy wraz z zestawem słuchawkowym i licencjonowanym oprogramowaniem Office 2019. W zależności od liczby uczniów, każda szkoła otrzymała od 3 do 6 zestawów.
- W lipcu zmienia się szata graficzna oficjalnej strony internetowej Gminy Ostrów Wielkopolski. Nowa strona to nie tylko całkowicie zmieniona szata graficzna, ale przede wszystkim ulepszona nawigacja i nowe funkcjonalności, dzięki którym dostęp do informacji będzie teraz szybszy i przejrzysty. To także modernizacja serwisu. Oficjalna strona Gminy Ostrów Wielkopolski jest teraz responsywna. Oznacza to automatyczne dostosowanie strony do wielkości ekranu urządzenia. Co ciekawe, stronę www.ostrowwielkopolski.pl odwiedza każdego dnia nawet kilkaset osób. W szczytowym okresie pandemii koronowirusa wejść było prawie tysiąc w ciągu dnia. Największą popularnością cieszą się zakładki: Aktualności oraz Załatw sprawę w urzędzie. W 2019 roku naszą stronę odwiedziło prawie 200 tysięcy osób.
- Z muzyką na ustach – pod takim hasłem odbył się muzyczny koncert życzeń. Wydarzenie dedykowane było mieszkańcom Gminy Ostrów Wielkopolski. Każdy mógł zostać współautorem koncertu. Wystarczyło przesłać życzenia dedykowane bliskiej osobie. Na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Wysocku Wielkim wystąpili znani już z gminnych uroczystości artyści. Koncert poprowadzili wspólnie: Anna Woźnica i Adam Wasiela.
- Wakacje pod strzechami, pod takim hasłem rusza letnia propozycja Gminnego Ośrodka Kultury. Kino pod chmurką zorganizowano w dwa lipcowe weekendy lipca i sierpnia. Na wakacyjnej liście znalazły się miejscowości: Gutów, Kwiatków, Lewków Osiedle i Chruszczyny, Gorzyce Wielkie.
- SuperKoderzy ze Szkoły Podstawowej w Szczurach. Pomimo pandemii COVID-19 uczniom ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Lipskiego w Szczurach z sukcesem udało się ukończyć ogólnopolski program edukacyjny SuperKoderzy. Do szkolnej drużyny należeli uczniowie z klasy VIII, którzy realizowali ścieżkę Robo-matematycy. To połączenie programowania, robotyki i matematyki.
SIERPIEŃ
- Zakończyła się przebudowa drogi powiatowej we Wtórku. Inwestycja objęła prace na odcinku 350 metrów. W sumie remont kosztował 455 tysięcy złotych. Gmina Ostrów Wielkopolski przekazała 200 tysięcy złotych, pozostała kwota pochodzi z budżetu Powiatu Ostrowskiego. Przebudowa drogi we Wtórku to kolejny przykład wzorowej współpracy gminnego samorządu z powiatem.
- Podczas sierpniowej sesji wójt gminy Piotr Kuroszczyk otrzymuje jednogłośne absolutorium. Radni bardzo dobrze ocenili pracę wójta oraz wykonanie budżetu za 2019 rok. Za udzieleniem absolutorium głosowali wszyscy obecni na sesji radni. W sumie 14 osób.
- Po 30 latach pracy sekretarz gminy odchodzi na emeryturę. Zbigniew Dolata na stanowisku Sekretarza Gminy był od 1 lipca 1990 roku. Zajmował się przede wszystkim nadzorowaniem bieżącej pracy Urzędu Gminy. Nie unikał kontaktu z mieszkańcami, wręcz przeciwnie. Pomagał i wspierał. Współpracował także m.in.: z Radą Gminy, samorządem wiejskim, organizacjami pozarządowymi.
- Przedszkole w Topoli Małej oficjalnie otwarte. Tym samym spełniło się marzenie rodziców, nauczycieli i dzieci o nowoczesnym obiekcie. Ten zachwyca designem, wyposażeniem i wielkością. Inwestycję zrealizowano w iście ekspresowym tempie. Budowa trwała bowiem 10 miesięcy i kosztowała 2.619.803,88 złotych. Pieniądze w całości pochodziły z budżetu gminy.
- Pierwsza akcja oddawania krwi przy Urzędzie Gminy Ostrów Wielkopolski zakończona sukcesem. Akcja odbyła się 28 sierpnia. Krwiodawcy chętnie odpowiedzieli na apel organizatorów. W sumie zarejestrowano 31 krwiodawców. Ostatecznie, po badaniach krew mogło oddać 27 osób. W ciągu trzech godzin trwania zbiórki zebrano 12 litrów tego bezcennego płynu. Wśród krwiodawców, byli także pracownicy urzędu gminy. Wielu z nich oddało ją po raz pierwszy.
WRZESIEŃ
- Dariusz Pryczak zostaje nowym Sekretarzem Gminy Ostrów Wielkopolski. Stanowisko objął 1 września 2020 r. Do pracy wprowadził go poprzednik na tym stanowisku, dotychczasowy wieloletni sekretarz, Zbigniew Dolata. Pryczak wcześniej był dyrektorem gminnej biblioteki w Gorzycach Wielkich.
- Edyta Denkowska zostaje nową szefową Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzycach Wielkich. Nominacje na to stanowisko wręczył wójt gminy Piotr Kuroszczyk. Denkowska zastąpiła na tym stanowisku Dariusza Pryczaka, który został Sekretarzem Gminy.
- W Lewkowcu zakończyła się przebudowa drogi. Prace trwały na odcinku 800 metrów. Zakres obejmował pełną konstrukcję jezdni, m.in.: położenie warstwy ścieralnej, wyrównawczej oraz uzupełnienie i wyrównanie poboczy. Prace kosztowały prawie 200 tysięcy złotych. Pieniądze pochodziły z budżetu Gminy Ostrów Wielkopolski.
- Blisko trzy miesiące trwał remont Szkoły Podstawowej w Szczurach. Chodzi o parter placówki oraz korytarz na piętrze. Efekt prac jest zaskakujący. Wyremontowane pomieszczenia są teraz przede wszystkim bardzo jasne. Podwieszany sufit, ledowe oświetlenie i malowanie ścian – to zakres prac na korytarzu w górnej części placówki.
- Ulica Szymanowskiego w Lewkowie gotowa. Prace trwały na odcinku ponad 370 metrów. Koszt budowy wyniósł 230 tysięcy złotych. Pieniądze pochodziły z budżetu gminy. Inwestycja realizowana była w II etapach. Wcześniej droga była gruntowa. Teraz na całej długości wyłożona jest kostką brukową. Przy okazji budowy wykonano przyłącza do kanalizacji deszczowej.
- W Czekanowie powstał nowoczesny i kolorowy plac zabaw. Plac kosztował 50 tysięcy złotych. Pieniądze pochodzą z budżetu gminy. Inwestycję wsparła również Rada Rodziców, która na ten cel przeznaczyła 11 tysięcy złotych oraz prywatne osoby. Najmłodsi mogą korzystać linarium, karuzeli, puzzli piankowych, bujaków, huśtawek czy bocianiego gniazda. Jednak największą atrakcją jest tyrolka, z której najmłodsi korzystają najchętniej. Dodatkowo, wykonany zostatał także parking przy budynku. To kolejnych 50 tysięcy złotych z gminnego budżetu. Wykonano również osuszanie ścian wewnętrznych. Te prace kosztowały ponad 30 tysięcy złotych. W sumie wakacyjne prace w publicznym przedszkolu kosztowały ponad 130 tysięcy złotych.
- 6. edycja konkursu na najpiękniejszy ogród w Gminie Ostrów Wielkopolski „Relaks w ogrodzie 2020” rozstrzygnięty. I miejsce zdobyła właścicielka ogrodu z Radziwiłłowa, Regina Kucharczyk. Do udziału w konkursie zgłoszono w sumie 20 ogrodów.
- Elżbieta Mikołajczyk wyróżniona nagrodą Wójta Gminy Ostrów Wielkopolski w dziedzinie kultury. Mikołajczyk jest dyrektorem Publicznego Przedszkola w Biniewie. Jest autorką trzech tomików poetyckich: Refleksy wydanego w 2009 roku przez Gminny Ośrodek Kultury, Tuja.Tu ja z 2015 roku nakładem Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz Ten czas wydanego w 2018 roku przez Fundację Literacką „Jak podanie ręki”.
PAŹDZIERNIK
- Druhowie z Topoli Małej własnymi siłami wyremontowali strażnicę. Wnętrze nabrało nowego pięknego wyglądu. Został wyrównany i ocieplony sufit, ściany opłytkowano, część otynkowano. Na podłodze została położona posadzka żywiczna. Wymieniona została także instalacja elektryczna. Inwestycja kosztowała 24 tys. złotych. Większość prac wykonali druhowie.
- Kolejna nowa droga w Lewkowie. Po kilku tygodniach prac zakończyła się budowa drogi na ulicy Moniuszki. Na odcinku 221 metrów położona została kostka brukowa. Koszt inwestycji wyniósł ponad 200 tysięcy złotych. Pieniądze w całości pochodziły z budżetu gminy. Budowa ulicy Moniuszki, to czwarta, ostatnia droga objęta projektem budowlanym na tzw. Osiedlu Muzyków.
- Do OSP Gorzyce Wielkie przyjeżdża nowy wóz strażacki. To VOLVO FL 4X4 GBA 3/16. Samochód wraz z wyposażeniem wart jest prawie milion złotych. Nowy wóz hucznie został powitany przez miejscowych druhów, mieszkańców oraz jednostki z gminy. Zakup średniego wozu ratowniczo-gaśniczego możliwy był dzięki zewnętrznemu dofinansowaniu, wsparciu z budżetu gminy oraz sponsorów. Co ciekawe na jego zakup złożyli się także sami mieszkańcy.
- Sobótka. Od kilku miesięcy trwa rozbudowa przedszkola. To kolejna ważna inwestycja oświatowa w Gminie Ostrów Wielkopolski. Rozbudowa przedszkola kosztować będzie prawie milion złotych i w całości finansowana będzie z budżetu gminy. Budynek, w którym mieści się przedszkole liczy już ponad 100 lat. W przedszkolu w Sobótce są dwa oddziały. Jedna sala znajduje się na parterze, druga na piętrze.
LISTOPAD
- Zakończyła się rozbudowa szkoły w Wysocku Wielkim. Budynek pomyślnie przeszedł wszystkie odbiory, tym samym inwestycja dobiegła końca. Rozbudowana część liczy 300 m2. W sumie cały budynek to ponad 1300 m2. Nowa część powstała od strony południowej. Na parterze znalazły się m.in.: sala przedszkolna z szatnią i łazienką, archiwum, magazyn, gabinet logopedy i pielęgniarki. Piętro należeć będzie do szkoły podstawowej. Tam znalazły się dwie sale lekcyjne, gabinet dyrektora, sekretariat, pokój nauczycielski. Rozbudowa kosztowała ponad 1 mln 761 tys. złotych. Pieniądze pochodziły z budżetu gminy.
- Droga Karski – Czekanów oficjalnie otwarta. Po rocznej budowie gotowa jest najdroższa w historii inwestycja drogowa w Gminie Ostrów Wielkopolski. Mowa o przebudowie odcinka Karski – Czekanów. Uroczyste otwarcie drogi odbyło się 23 listopada. Całkowicie przebudowana i poszerzona została ulica Środkowa w Karskach oraz ulica Strażacka w Czekanowie. Na całej długości powstał bezpieczny ciąg pieszo-rowerowy, a w terenie zabudowanym chodnik wybudowano po obu stronach jezdni. W sumie to odcinek dokładnie dwóch kilometrów 212 metrów i 9 centymetrów. Samorząd na inwestycję otrzymał dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Gmina otrzymała maksymalne wsparcie finansowe, było to aż 80% wartości całej inwestycji.
- Kolejna inwestycja w oświatową placówkę. Mowa o szkole podstawowej we Franklinowie. Tym razem remont dotyczył wymiany dachu na starej części szkoły. Prace kosztowały 75 tysięcy złotych i pochodziły z budżetu gminy. Latem w tej samej szkole przeprowadzono gruntowny remont korytarza na parterze placówki, który kosztował 100 tysięcy złotych.
GRUDZIEŃ
- Rozstrzygnięto gminny konkurs plastyczno-multimedialny Hej (Ty)! Powstrzymaj hejt! Wspaniałe nagrody powędrowały do zwycięzców. I miejsce w kategorii plastycznej zdobył uczeń Szkoły Podstawowej w Lamkach Miłosz Skowronek, który otrzymał tablet. W kategorii multimedialnej zwyciężyła uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego we Wtórku Oliwia Walczak, która także dostała tablet. Gościem specjalnym finałowego spotkania była sędzia Anna Maria Wesołowska, która objęła honorowy patronat nad konkursem. Ze względu na trwającą pandemię i obostrzenia sanitarne wręczenie nagród podzielone było na kilka części.
- Na dobre i na złe… Pary z 50-letnim stażem małżeńskim odebrały medale i życzenia. Inaczej niż zwykle wyglądało celebrowanie Złotych Godów przez pary małżeńskie z Gminy Ostrów Wielkopolski. Epidemia koronawirusa i obostrzenia z niej wynikające sprawiły, że jubileusz małżonków nie mógł zostać zorganizowany tak jak zawsze, w pięknych wnętrzach sali kolumnowej ostrowskiego Ratusza. Zamiast wspólnego świętowania odbyły się indywidualne spotkania z Jubilatami w ich rodzinnych domach. Medal prezydenta RP, dyplom, kwiaty i upominek każdej z czterech par wręczył zastępca wójta Gminy Ostrów Wielkopolski Antoni Hadryś.
- Radni Gminy Ostrów Wielkopolski jednogłośnie przyjęli budżet gminy na 2021 rok. Kolejny raz sesja odbywała się w trybie zdalnym. Po przyjętych zmianach łączna kwota dochodów budżetu Gminy Ostrów Wielkopolski na 2021 rok wyniosła 94.262.756,93 zł, z tego dochody bieżące zamkną się kwotą 92.263.875,93 zł, a dochody majątkowe wyniosą 1.998.881,00 zł. Suma wydatków gminy w przyszłym roku ma wynieść 101.136.175,93 zł. Wydatki bieżące wyniosą 89.049.705,21 zł, a wydatki majątkowe 12.086.470,72 zł. Deficyt budżetu w kwocie 6.873.419,00 zł zostanie sfinansowany przychodami z kilku źródeł. Suma pożyczek i kredytów zaciągniętych na rynku krajowym to 3.993.868,00 zł. Z niewykorzystanych środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu gmina otrzyma 356.132,00 zł, a pozostałe 2.523.419,00 zł pochodzić będzie z wolnych środków.