Pieniądze pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 11 lutego wójt gminy, Piotr Kuroszczyk podpisał w tej sprawie umowę. Z budżetu gminy na to samo zadanie trafi kolejnych 25 tysięcy złotych, a zatem łączna kwota w 2020 roku wyniesie ponad 86 tys. złotych. Dofinansowanie obejmuje demontaż, transport i utylizację wyrobów budowlanych zawierających azbest.
Wczorajsze (tj.11 lutego) podpisanie umowy w Poznaniu, nie oznacza, że mieszkańcy mogą już składać wnioski. Teraz zostanie przygotowany komplet koniecznych uchwał zawierający zasady przyznania dotacji mieszkańcowi. Dopiero po przegłosowaniu uchwał przez radnych będzie można rozpocząć przyjmowanie wniosków. Taka informacja pojawi się na stronie www.ostrowwielkopolski.pl.
Przypomnijmy.
Azbest jest groźny gdy jego pokruszone, połamane włókna uwalniają się z wyrobów, przedostają do powietrza i niewidoczne dla oka zostają wdychane przez człowieka. Pył azbestowy nie tylko zanieczyszcza płuca, ale i mechanicznie je uszkadza – ostre drobinki drażnią śluzówkę, co powoduje zwłóknienie tkanki płucnej i pośrednio proces nowotworowy. Organizm nie jest w stanie rozpuścić włókien azbestu ze względu na ich dużą odporność chemiczną, co przyczynia się do wielu groźnych chorób tj. pylicę azbestową, czyli zwłóknienia tkanki płucnej; raka płuc, najpowszechniejszego nowotworu złośliwego powodowanego przez azbest; międzybłoniaka, opłucnej, rzadziej otrzewnej (rzadki nowotwór charakteryzujący się wysoką śmiertelnością, a także obturacyjne przewlekłe zapalenia oskrzeli.
(źródło: Internet)