• 22 grudnia 2024

Niecodzienne warsztaty w Lamkach

Nietypowe warsztaty odbyły się w Lamkach, gdzie przyjechali artyści i animatorzy z Wędrownego Zakładu Kultury. Projekt realizowany był przez Stowarzyszenie Krotochwile.​ Proponowane warsztaty skierowane były dla różnych grup wiekowych. Najmłodsi grali w planszówki, młodzież tworzyła mural, a trochę starsi poznawali tajniki genealogii.

 

W niedzielne południe, 19 lipca na sali wiejskiej w Lamkach odbyły się niecodzienne warsztaty.

Adresatami zajęć były dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Najmłodsi uczestniczyli w warsztacie gier planszowych, podczas których animatorzy przedstawili idealny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Dzieci miały okazję zapoznać się z wieloma nieznanymi dotąd planszówkami. Był to warsztat pełen emocji, uczący zdrowej rywalizacji i planowania strategii.

Dla młodzieży od 12 lat skierowany był warsztat  tworzenia muralu na ścianie świetlicy wiejskiej. Wspólnie zaprojektowano wyjątkowe dzieło, które przeniesiono na ścianę budynku. –  Jeśli chodzi o mural, to chcieliśmy nawiązać do planowanego na przyszły rok 200-lecia  Lamek.  Trudno na terenie naszej miejscowości znaleźć odwołania historyczne, wobec tego wykorzystaliśmy motyw pomnika przyrody, którym jest drzewo. Forma muralu miała sięgać do powiedzenia, „Są dwie rzeczy, które możemy dać w spadku naszym dzieciom: pierwsza to korzenie, druga to skrzydła”. Stąd motywy roślinne i zwierzęce na naszej artystycznej ścianie – mówiła   Grażyna Dymała, sołtys wsi.

Z kolei dla dorosłych i seniorów skierowane były warsztaty genealogiczne, w których wskazano źródła,  gdzie można szukać korzeni naszych przodków. Udowodniono, że warto zbierać stare fotografie, rodzinne dokumenty oraz zapoznać się z rodzinnymi opowieściami, a co się z tym wiążę samemu stworzyć rodzinne archiwum.

Artyści ze Stowarzyszenia Krotochwile pracują na terenie całej Wielkopolski. Ich głównym celem jest krzewienie kultury oraz aktywizacja mieszkańców, zwłaszcza w małych miejscowościach. Proponują wiele tematów warsztatów, które są skierowane dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Maksymalnie mogły to być trzy warsztaty dla jednej miejscowości. Wybrałam właśnie gry planszowe, mural i warsztaty genealogiczne. Warsztaty Wędrownego Zakładu Kultury są w pełni bezpłatne, uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów. Prowadzący to animatorzy, którzy na co dzień pracują w różnych ośrodkach artystycznych. W związku z tym, że dysponujemy dwoma salami i przestrzenią na dworze wszystkie warsztaty mogły odbywać się na miejscu, przy zachowaniu obostrzeń epidemicznych – podsumowała projekt Grażyna Dymała.

Małgorzata Szyszka

Read Previous

Dofinansowania na retencję w obszarach wiejskich

Read Next

Rozbudowa sali wiejskiej w Sadowiu.

Leave a Reply