W miniony poniedziałek, po ponad półrocznej przerwie uczniowie klas IV-VIII wrócili do szkół. Edukacja hybrydowa zastąpiła zdalną. Z jednej strony dzieciom towarzyszyła radość, z drugiej niepewność i strach przed masowymi sprawdzianami i odpytywaniem przez nauczycieli.
Z apelem o umiar i rozsądek w pierwszych dniach nauki do dyrektorów szkół podstawowych z Gminy Ostrów Wielkopolski zwrócił się sekretarz gminy Dariusz Pryczak podczas zwołanej telekonferencji (19.05).
– Nie możemy Państwu niczego narzucać, ale mamy prośbę, by najbliższe dni dla uczniów były jak najmniej stresujące. Odbieramy sygnały od rodziców, że dzieci są zdenerwowane. Młodzi ludzie na swój sposób przeżywają powrót do szkół i stres z tym związany, dlatego proszę – przeprowadźmy ich przez najbliższe dni nauki w sposób łagodny i bezstresowy – apelował sekretarz gminy Dariusz Pryczak.
Uczniowie klas IV–VIII szkół podstawowych uczyli się zdalnie nieprzerwanie od 26 października ubiegłego roku. W poniedziałek, 17 maja, zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji przeszli na naukę w systemie hybrydowym. System hybrydowy polega na prowadzeniu zajęć w taki sposób, że nie więcej niż 50 proc. uczniów realizuje zajęcia w szkole i co najmniej 50 proc. uczniów realizuje zajęcia zdalnie. Dyrektor szkoły ma ustalić harmonogram prowadzenia zajęć zgodnie z tym podziałem, biorąc pod uwagę, w miarę możliwości, równomierne i naprzemienne realizowanie tych zajęć przez każdego ucznia.
Jeśli utrzyma się niski przyrost zakażeń, to 31 maja do szkół wrócą wszyscy uczniowie. Rozpocznie się wówczas nauka stacjonarna.
Podczas telekonferencji poruszono także temat awansów zawodowych wśród nauczycieli, konkursu na stanowiska dyrektora w szkole w Topoli Małej oraz przedszkola w Borowcu. Dariusz Pryczak zwrócił się również z prośbą o promowanie wśród uczniów i rodziców udziału w spisie powszechnym ludności. Odpowiednie materiały, w tym plakaty trafiły już do wszystkich placówek oświatowych na terenie Gminy Ostrów Wielkopolski.
Współorganizatorem zwołanej konferencji był inspektor ds. oświaty Rafał Szubert, który przekazał dyrektorom informacje dotyczące spraw organizacji oświaty, zatwierdzania arkuszy organizacyjnych, stanu zamówień na podręczniki szkolne, oraz realizacji projektów „Posiłek w szkole i w domu” i „Wyposażenie pracowni przyrodniczych”. Wnioski w ramach tych projektów złożyły szkoły w Lamkach, Sobótce i Topoli Małej.