Uchodźcy systematycznie zgłaszają się do gminy w celu uzyskania polskiego numeru PESEL, który upoważnia ich do otrzymania oficjalnego statusu pobytu w Polsce na czas 18 miesięcy, świadczeń lekarskich, ubezpieczenia oraz daje prawo do otrzymania jednorazowego zasiłku z GOPS-u oraz świadczeń z ZUS-u. Dla ułatwienia załatwienia spraw urzędowych, gmina zatrudniła tłumaczkę pochodzenia ukraińskiego, która na miejscu pomaga w wypełnieniu potrzebnej dokumentacji.
W okresie przed świętami wielkanocnymi do Ukraińców trafiła dodatkowa pomoc i wsparcie. Grupa wolontariuszy przygotowała i rozwiozła bezpośrednio do rodzin ukraińskich paczki z wielkanocnymi prezentami. W paczkach znalazły się między innymi środki spożywcze, żywność z długimi terminami przydatności do spożycia, środki higieniczne, kosmetyki, napoje, a także słodycze.
Produkty zostały posortowane i przygotowane w Biniewie przez panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich pod kierownictwem Wandy Ratajczak. Pomagał także radny Michał Szymoniak, sołtys Biniewa Krzysztof Dycfeld oraz pracownicy Urzędu Gminy: Patrycja Kaczmarek, Mateusz Krawczyk i Mateusz Kołeczko.
Transport paczek z prezentami zapewnił Ryszard Dymny.
Produkty włożono do kartonów które przekazała firma KartonPack oraz kilka okolicznych sklepów spożywczych.
W czwartek wszystkie paczki, których było niemal 100, zostały rozwiezione bezpośrednio do poszczególnych miejscowości, w których mieszkają uchodźcy z Ukrainy, czyli do Wtórku, Sobótki, Lamek, Kołątajewa, Gorzyc Wielkich, Wysocka Wielkiego, Lewkowca, Topoli Małej, Kwiatkowa, Franklinowa, Zacharzewa, Mazur, Świeligowa, Lewkowa, Słaborowic.