W miejscowości Górzno odświętnie obchodzono uroczystości upamiętniające 100. rocznicę strajków robotników rolnych w Górznie oraz 85. rocznicę ogólnopolskich strajków chłopskich, podczas których od kul polskiego wojska zginęli okoliczni mieszkańcy.
W Górznie w majątku Kazimierza Lipskiego na początku sierpnia 1922 roku w porze żniw ogłoszono powszechny strajk robotników rolnych, który został krwawo stłumiony przez policję i wojsko. W wyniku manifestacji śmierć poniosło trzech robotników rolnych: Michał Nowicki z Górzna, Jan Krzanowski z Lewkowa i Michał Kaczmarek z Kotowiecka. W setną rocznicę tych tragicznych wydarzeń do Górzna przyjechali rodzina i krewni ofiar strajku, a także przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych, instytucji oraz organizacji.
Z okazji okrągłego jubileuszu, 13 sierpnia 2022 roku odbyła się msza święta w intencji ofiar strajku chłopskiego, którą odprawił ks. Arkadiusz Wysota, proboszcz parafii pw. św. Mateusza w Górznie. Kolejny raz została poświęcona tablica na obelisku, który znajduje się nieopodal bramy wjazdowej na teren pałacu Lipskich. Odsłonięcia tablicy dokonali sołtysi miejscowości, z których pochodzili polegli. Delegacje złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem.
Na tablicy wypisano nazwiska poległych:
„W hołdzie poległym w strajku chłopskim dnia 7.082.1922R
Michał Nowicki z Górzna
Jan Krzanowski z Lewkowa
Michał Kaczmarek z Kotowiecka
Cześć Ich pamięci !”
Wydarzenia sprzed stu lat podczas uroczystości przypomniała w swoim referacie okolicznościowym Danuta Jonak – badaczka i dokumentatorka historii regionu. Na to wydarzenie przygotowała publikację „Strajk rolny w Górznie” wydaną przez Gminna Bibliotekę Publiczną w Gorzycach Wielkich. W wydawnictwie czytamy: „Zebrało się coraz więcej strajkujących w sile ok. 300 ludzi, okolili dwór Górzno. Na to najechał por. Zenker ze swoim oddziałem, który stał w Kotowiecku, zawezwany przez policję państwową i momentalnie został otoczony przez strajkujących. Wzywając kilkakrotnie nacierających do cofnięcia się, gdy ci zamiast ustąpić coraz więcej nacierali, wydał por. Zenker komendę „do ataku broń”. Wtem padł ze strony wojska jeden strzał, a za nim około 10 strzałów. Na miejscu zostało trzech zabitych i dwóch ciężko rannych robotników”. Wśród tłumu strajkujących były kobiety z dziećmi.”
Organizatorzy wydarzenia: Wielkopolska Izba Rolnicza, przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego Piotr Walkowski, wójt Gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Kuroszczyk, sołtys Maran Orłowski i Rada Sołecka wsi Górzno, Zarząd Koła Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Górznie oraz ks. proboszcz parafii pw. św. Mateusza w Górznie Arkadiusz Wysota.