Biblioteka jest miejscem szczególnym. To nie tylko miejsce zdobywania wiedzy, pracy i nauki, ale również odpoczynku i relaksu. Dziś biblioteka spełnia rolę zarówno centrum edukacyjnego, jak i miejsca spotkań. Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach Wielkich stara się realizować wszystkie te założenia. Jesteśmy dla Państwa!
W pigułce
Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach Wielkich to książnica główna oraz jej 9 filii bibliotecznych. Co roku staramy się aby każda z naszych bibliotek wzbogacała swój księgozbiór w nowości wydawnicze ukazujące się na rynku. W tym roku łącznie zakupiliśmy 3261 pozycji książkowych. Liczba czytelników pod koniec roku wyniosła 3059. Wypożyczyliśmy 56.643 książek. Biblioteka to przede wszystkim książki ale nie tylko. To także spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, warsztaty tematyczne czy działalność wydawnicza. W roku 2022 udało się wydać 2 publikacje. Pierwsza z nich to książka autorstwa Marcina Fleischera „Matka kościołów ostrowskich czyli dzieje kościoła i parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Wysocku Wielkim” . Druga to broszura „Strajk rolny w Górznie” autorstwa Danuty Jonak, wydana w 100-ną rocznicę strajku rolnego w Górznie, 85 rocznicę ogólnopolskich strajków rolnych.
Udało się też zadbać o przestrzeń przed filią biblioteczną w Sobótce. Dzięki wyrównaniu terenu oraz ułożeniu krawężników i chodników z kostki brukowej, plac stał się bardziej przejrzysty. Na większości powierzchni usypano także ozdobny kamień. Dziś biblioteka zachęca do odwiedzin.
Spotkania autorskie
Gorzycką książnicę odwiedzili znani i lubiani z pierwszych stron gazet. W pierwszym tygodniu czerwca do biblioteki zawitała znana psycholog Maria Rotkiel, która poprowadziła wykład motywacyjny dla kobiet. W sierpniu gościliśmy medialne małżeństwo aktorów teatralnych i filmowych, Katarzynę i Cezarego Żak. Miłośnicy regionu mogli liczyć na spotkanie z Marcinem Fleischerem, autorem książki „Matka kościołów ostrowskich czyli dzieje kościoła i parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Wysocku Wielkim”, której wydawcą jest Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach Wielkich. W ofercie książnicy nie mogło zabraknąć spotkań dla najmłodszych. Dzieci miały okazję spotkać się ze znaną autorką Joanną Krzyżanek. To autorka książek, których główną bohaterką jest Cecylka Knedelek, dziewczynka o niebieskich oczach i „pomidorowych” włosach.
Projekty
Biblioteka od lat bierze udział w ogólnopolskiej akcji Cała Polska czyta Dzieciom. Kampania ma na celu uświadomienie dorosłym, jak ogromne znaczenie dla rozwoju psychicznego, umysłowego i moralnego dzieci ma czytanie, a także stworzenie nawyku codziennego czytania im przez co najmniej 20 minut. Inną kampanią, do której dołączyła biblioteka był projekt „Mała książka wielki człowiek” przypominającej o korzyściach wynikających ze wspólnego czytania. W ramach wyżej wymienionej akcji w ubiegłym roku wydaliśmy aż 100 bezpłatnych wyprawek. Jak co roku braliśmy też udział w Narodowym Czytaniu. Podczas 11 odsłony, fragment Ballad i Romansów Adama Mickiewicza, specjalnie dla naszych czytelników przeczytali znani aktorzy Katarzyna oraz Cezary Żak.
Kreatywna przestrzeń
Rok 2022 należał do rękodzielnictwa. Modne makramy, las w słoiku, łapacze snów. Warsztaty choć nie należały do najłatwiejszych, cieszyły się naprawdę dużym zainteresowaniem wśród naszych starszych czytelników. Nowością były warsztaty florystyczne. Wszystkie te zajęcia prowadzone były przez profesjonalnych specjalistów, którzy nie tylko udzielali wskazówek ale także zdradzali tajniki rękodzielnicze.
Dla najmłodszych
Nasi najmłodsi czytelnicy mogli wybierać spośród szerokiego wachlarza zajęć jakie oferowała biblioteka w roku 2022. Cykliczne zajęcia pod nazwą kreatywne czwartki, ferie i wakacje w bibliotece, zajęcia z książką prowadzone dla przedszkolaków czy lekcje biblioteczne to tylko niektóre z zajęć jakie odbywały w bibliotece głównej oraz jej filiach. Prawdziwą niespodzianką były spotkania ze znaną bystrą kotką oraz pokazy magii zorganizowane specjalnie dla naszych czytelników. Ta znana kotka to nikt inny jak Kicia Kocia, która odwiedziła grupy przedszkolne. Pokazy iluzji zostały wykonane przez półfinalistę telewizyjnego show Mam Talent, Damiana Spętanego. W roku 2022 nawiązaliśmy także współpracę z gminnym żłobkiem.
10 numerów Informatora
Informator Gminy Ostów Wielkopolski to nieodłączny element pracy biblioteki. Wydawany przez Gminną Bibliotekę Publiczną, tworzony przez przyjaciół z terenu gminy. W roku 2022 powstało 10 numerów bezpłatnej gazety, z której mogliście Państwo dowiedzieć się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w naszej gminie.
Naszą misją jest rozpoznawanie, rozwijanie i zaspakajanie potrzeb czytelniczych. Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom dlatego też uważnie słuchamy Państwa potrzeb, próśb i sugestii. Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony rok i zapraszamy do naszych bibliotek.