Drugiego dnia, na zaproszenie organizatorów, funkcjonariusze policji z Ostrowa Wielkopolskiego przeprowadzili zajęcia edukacyjne dotyczące przeciwdziałania przestępczości wśród dzieci i młodzieży. Uczestnicy biwaku mieli okazję za pomocą specjalnych alko- i narkogogli zobaczyć postrzeganie świata przez osoby upojone i odurzone.
Jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą i jak ratować osobę tonącą przedstawili członkowie WOPR Ostrów Wielkopolski. Demonstrowali jak rzucać kołem ratunkowym i rzutką ratowniczą. Każdy uczestnik mógł się sprawdzić w roli ratownika wodnego.
Zajęcia medyczne przygotował Marcin Fleischer, koordynator krajowy systemu Pierwszy Ratownik. Tematem przewodnim dzisiejszych zajęć było tamowanie masywnych krwotoków. Każdy mógł spróbować swoich sił i zobaczyć jak ważna jest pomoc w takich przypadkach.
W trakcie biwaku odbyły się także specjalne zajęcia profilaktyczne z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom.
Strażacy z KP PSP Ostrów Wielkopolski odwiedzili uczestników z namiotem pneumatycznym, w którym każdy sprawdził jak poruszać się w zadymionym pomieszczeniu. Z pomocą kamery termowizyjnej szukali osoby poszkodowanej i odnajdywali drogę do wyjścia.
Jednak największą frajdę dzieciom sprawiła zabawa w specjalnie przygotowanej pianie.
Na uczestników biwaku czeka jeszcze wiele atrakcji, w tym gra terenowa i manewry.
Biwak został dofinansowany przez Gminę Ostrów Wielkopolski w ramach zadania „Biwak edukacyjno-profilaktyczny MDP” ze środków finansowych Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pochodzących z opłat za wydawanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.