Ponad 200 dzieci z Gminy Ostrów Wielkopolski uczestniczyło w kolejnej odsłonie akcji „Eko-edukacja”. Podczas warsztatów filmowych i teatralnych, przygotowanych w Wysocku Wielkim przez pracowników Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wielkopolskim, dzieci uczyły się prawidłowych zachowań ekologicznych i zdobywały wiedzę o ochronie środowiska.
W Wysocku Wielkim po raz pierwszy sięgnięto do oryginalnej formuły warsztatów, składających się z części filmowej i teatralnej.
– Część teatralna to jest również dla nas cos nowego. Pierwszy raz startujemy z takim przedsięwzięciem właśnie w gminie Ostrów Wielkopolski. Sądzimy, że w takiej formie dzieci najlepiej przyswajają wiedzę. Dzieci nie dość, że mają satysfakcję, że mogą pokazać w takiej formie siebie, swoją wiedzę ekologiczną, to jeszcze mają przy tym wspaniałą zabawę – mówi Ewelina Żarnecka z Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wielkopolskim.
Prezes RZZO Marzena Wodzińska przekonuje, że w rodzinie to właśnie dzieci są najlepszymi ambasadorami działań proekologicznych.
– Żadna kampania społeczna nie da takiego efektu, jak działania z dziećmi. Oni mogą to wszystko o czym mówimy, zobaczyć, usłyszeć, spróbować. Każda rywalizacja powoduje, że działania proekologiczne zostają w ich głowach na dłużej. Dzieci są najlepszymi ambasadorami ochrony środowiska, dzieci pilnują rodziców, dziadków – nie ma lepszych. To nam zaprocentuje w przyszłości – uważa prezes RZZO.
Warsztaty teatralne to fragment większego projektu dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, na który składają się rozmaite działania w szkołach na terenie powiatu kaliskiego i ostrowskiego.
W warsztatach ekologicznych w wysockim GOK-u uczestniczyły dzieci i młodzież ze szkół we Wtórku, Topoli Małej, Lewkowa i Wysocka Wielkiego.
Głównym zadaniem projektu „Eko Edukacja” jest modernizacja i remont infrastruktury terenowej – ścieżki edukacji ekologicznej w Wiśniowym Zakątku w Karskach.
W ramach projektu zrealizowano już konkurs fotograficzny z atrakcyjnymi nagrodami „Gmina Ostrów Wielkopolski naturą malowana”.
Zaplanowano także liczne pikniki i warsztaty o tematyce ekologicznej. Będą to wydarzenia tematyczne, jak zajęcia poświęcone tematyce segregacji odpadów, ochrony powietrza, oszczędzaniu wody, jak również roli pszczół i roślinności w otoczeniu człowieka. Dzieci będą się uczyć prawidłowego nasadzania roślin przy ścieżce edukacyjnej. Przewidziane jest również szkolenie ekologiczne dla dorosłych i seniorów.
Planowany koszt całego przedsięwzięcia wynosi niemal 150 tys. zł. i realizowany jest dzięki pieniądzom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, przy współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Gminy Ostrów Wielkopolski.