Druhowie z Czekanowa oficjalnie powitali nowy średni wóz strażacki Renault. To historyczna chwila jednostki OSP KSRG Czekanów, która we wrześniu obchodziła 100-lecie swojej działalności. Druhowie nowy nabytek nazywają pieszczotliwie „Renią”.
Oficjalne powitanie nowego średniego wozu przeciągało się w czasie, a mieszkańcy Czekanowa cierpliwie czekali. Ekipa druhów w piątek 29 listopada, krótko po południu, wyjechała z Kielc, gdzie oficjalnie przekazano średni samochód Renault D16 HIGH K P4x4 280E6. Napięcie było ogromne, bo jednostka dysponowała do tej pory 50-letnim Steyerem, który do jednostki trafił z Austrii przez Gostyczynę.
Krótko przed godziną 21:00 rozległy się głośne syreny wozów zaprzyjaźnionych jednostek, które spotkały się przy figurce Świętego Floriana zlokalizowanej przy ulicy Środkowej. Gdy korowód jednostek dotarł już pod samą remizę OSP Czekanów druhowie odpalili ostrzegawcze race i rozpoczęła się wielka feta.
Gdy „Renia”, bo tak pieszczotliwie nazywają ją druhowie, stanęła już przed bramą zachwytom nie było końca. Marian Dudkowiak, skarbnik OSP Czekanów mówi, że to historyczna chwila dla miejscowej jednostki. Prezes Remigiusz Potasznik mówi o technologicznym przeskoku, a druhowie sprawdzają możliwości i wyposażenie nowego nabytku. To wszystko zobaczyć można na reportażu z przywitania Renault.
Oto specyfikacja średniego samochodu dla OSP KSRG Czekanów wraz z wyposażeniem fabrycznym:
Szybkie natarcie: długość węża 60 m, sterowanie ręczne i elektryczne
Zraszacze: 4, dwa z przodu i dwa z boku pojazdu
Maszt oświetleniowy pneumatyczny z lampami typu LED
Niezależne ogrzewanie kabiny i przedziału autopompy
Fala świetlna
Wyciągarka elektryczna
Kamera cofania
Wyposażenie pojazdu poza fabrycznym:
węże pożarnicze,
pilarka do drewna,
pilarka ratownicza,
zestaw hydrauliczny Lukas z narzędziem Combi,
pompa przenośna do pompowania wody zanieczyszczonej
oraz wiele innych.
Przygotowaniem do służby w straży pożarnej nowego pojazdu zajęła się firma Moto-Truck z Kielc. Samochód kosztował dokładnie 1 000 084, 860 zł, z czego 195 570 złotych pochodziło z budżetu Gminy Ostrów Wielkopolski. Reszta środków to dofinansowanie w ramach projektu „Rozwój systemu ratowniczo – gaśniczego, w tym doposażenie w sprzęt 29 OSP odpowiedzialnych za prowadzenie akcji ratowniczych i usuwaniu skutków zjawisk katastrofalnych oraz podnoszenie świadomości ekologicznej ludności, z woj. wielkopolskiego”. Gmina Ostrów Wielkopolski realizuje go wspólnie z 57 Partnerami oraz Partnerem wiodącym, czyli Oddziałem Wojewódzkim Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej Województwa Wielkopolskiego im. Generała Stanisława Taczaka. To pieniądze w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 realizowanego i koordynowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.