Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia odbyło się z inicjatywy i pod przewodnictwem senator Agnieszki Gorgoń-Komor. Jednym z tematów spotkania parlamentarzystów z ekspertami z różnych dziedzin związanych z ratownictwem był program Pierwszy Ratownik.
Założenia i dotychczasowe osiągnięcia Pierwszego Ratownika przedstawił krajowy koordynator programu, Marcin Fleischer. Mieszkający we Wtórku ratownik medyczny i strażak OSP przypomniał, że celem programu jest zwiększenie bezpieczeństwa obywateli poprzez wzmocnienie „łańcucha przeżycia” i zapewnienie pierwszej pomocy przed przybyciem służb ratunkowych.
Fleisher omówił kluczowe aspekty programu, takie jak: efektywność działań, system szkolenia ratowników, wykorzystanie nowoczesnych technologii, potencjał strażaków ochotników oraz konieczność stworzenia odpowiednich ram prawnych, które umożliwią pełne wykorzystanie wartości tej inicjatywy.
Podczas dyskusji, senator Agnieszka Gorgoń-Komor zauważyła, że program stanowi kluczowe ogniwo w łańcuchu przedmedycznej pomocy.
Wiceminister Zdrowia Marek Kos podkreślił natomiast znaczenie szybkiego podjęcia działań ratunkowych oraz konieczność odpowiednich regulacji prawnych.
Z kolei były komendant główny PSP, a obecnie wiceminister MSWiA, Wiesław Leśniakiewicz, wyraził przekonanie że program przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa obywateli i budowania odporności społecznej.
W opinii koordynatora, podczas posiedzenia program Pierwszy Ratownik zyskał na znaczeniu w dyskusji o bezpieczeństwie na szczeblu ogólnopolskim.
Gmina Ostrów Wielkopolski jest pierwszą gminą w Polsce, w której pilotażowo został zapoczątkowany ten program. W gminie wdrożono i przetestowano działanie specjalnej aplikacji internetowej do szybkiego powiadamiania o konieczności pomocy.
Aby zwiększyć wykorzystanie potencjału strażaków-ochotników, został opracowany system szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, który jest realizowany w gminie.
W ramach promocji programu odbywają się też inne działania, jak gminne zawody w jakości uciskania klatki piersiowej.
Docelowo, w ramach programu,,Bezpieczna gmina”, we wszystkich miejscowościach gminy Ostrów Wielkopolski, mają się pojawić zewnętrzne defibrylatory AED.
Automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED) to stosowane w przypadku zatrzymania krążenia urządzenie, które wyzwala impuls elektryczny w celu zatrzymania migotania komór i przywrócenia prawidłowej akcji serca.
W sytuacji zagrożenia życia bardzo ważne są zwłaszcza pierwsze, krytyczne minuty. Szybkie i profesjonalne wykonanie defibrylacji zwiększa szanse na przeżycie nawet o 75 %.
Koszty zakupu pierwszych czterech defibrylatorów wyniosły około 30 tysięcy złotych i zostały pokryte z budżetu Gminy Ostrów Wielkopolski. Obecnie w gminie funkcjonuje już kilkanaście takich urządzeń.
Warto zauważyć, ze już dwukrotnie gminne defibrylatory zostały skutecznie wykorzystane w akcjach ratujących zdrowie i życie poszkodowanych.