Stowarzyszenie Qltura21 podsumowało swoją działalność w roku 2019. Impreza odbyła się w Sobótce we wnętrzach miejscowego pałacu, w którym licznie zasiedli współpracujący z organizacją goście, w trakcie uroczystości za dokonania w dziedzinie kultury i edukacji wyróżniono Danutę Jonak.
Stowarzyszenie dla promocji kultury i edukacji Qltura21, działające na terenie naszej gminy corocznie podsumowuje swoje działania, tym razem miejscem spotkania był pałac w Sobótce. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele organizacji, z którymi Qltura21 współpracowała w 2019 roku. Imprezę otwarła prezes Monika Dudkowiak, która przewodzi organizacji od 2015 roku. Omówienia działań dokonał Dariusz Pryczak, który przedstawił najważniejsze inicjatywy stowarzyszeniowe mijającego roku. – Nasza działalność coraz bardziej kieruje się ku pracy charytatywnej, mimo że jesteśmy małą organizacją w roku 2019 udzieliliśmy pomocy potrzebującym na kwotę blisko 30 000 złotych. Dziękujemy Państwu za wsparcie i pomoc w wielu akcjach prowadzonych przez naszych członków, ponieważ bez Waszej pomocy nie dałoby się zrealizować naszych pomysłów – mówił Dariusz Pryczak. Stowarzyszenie Qltura21 w okresie, który przedstawiam zrobiło ponad 60 inicjatyw, były to szkolenia, turniej wsi, plener fotograficzny połączony wraz z wystawą, pomoc w wydaniu widokówki, Jarmark Świąteczny, akcje charytatywne dla mieszkańców gminy Ostrów Wielkopolski – kontynuował członek stowarzyszenia.
Stowarzyszenie wspólnie z gminą Ostrów Wielkopolski prowadziło projekt mający podnieść kompetencje mieszkańców gminy. Gabriela Wejman, członek zarządu, koordynator projektu wspólnie z Jarosławem Nowackim, wiceprezesem przekazali podziękowania i zaświadczenia umożliwiające szkołom odbiór komputerów, na których prowadzony był projekt. Sprzęt komputerowy pochodzi z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 III oś priorytetowa „ Cyfrowe kompetencje społeczeństwa” – Podnoszenie kompetencji cyfrowych mieszkańców województw zachodniopomorskiego i wielkopolskiego”
Główną częścią uroczystości było uhonorowanie Danuty Jonak tytułem „Qlturalna na miarę 21 wieku”. Laudację odczytała Anna Sobczak, skarbnik stowarzyszenia. Danuta Jonak jest z wykształcenia jest bibliotekarzem, obecnie jest na emeryturze, ale swoje pasje związanie z książką i pomnażaniem wiedzy realizuje chwili obecnej. Na emeryturze dni dzieli pomiędzy rodzinę i drugą swoją miłość, którą niewątpliwie jest historia regionu, a przede wszystkim Lewkowa i okolic. Jest zaangażowana społecznie, wiele czasu poświęca na działalność w miejscowych organizacjach. Do 2018. r. należała do Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich w Lewkowie, od roku 2018. jest członkinią Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego. Jest autorką wielu opracowań, które zostały już wydane lub czekają na ukończenie. Są to: Szlakiem krzyży, kapliczek i figurek przydrożnych w miejscowościach: Bagatela – Marczewskie, Biłgoraje, Biniew, Czekanów, Franklinów, Górzno, Karski, Kołątajew, Nadleśnictwo Nowy Staw Kwiatków oraz Kwiatków, Lewków, Michałków, Młynów, Słaborowice, Stary Staw, Szczury – części północno-wschodniej gminy Ostrów Wielkopolski – przewodnik. Ostrów Wielkopolski, Lewków 2018, Szkoła Podstawowa w Lewkowie: Bibliografia adnotowana w wyborze (od XIX do 2015 r.) Ostrów Wielkopolski 2018, Bibliografia osobowa adnotowana (w wyborze) Powstańców Wielkopolskich z Parafii Górzno, Lewków, Ociąż (Kwiatków), Szczury w gminie Ostrów Wielkopolski. Lewków 2018, Powstańcy Wielkopolscy Parafii Lewków – Katalog wystawy z dn. 04.11.2018 r. oraz groby powstańców wielkopolskich z 60 ilustracjami. Lewków 2019. Obecnie w opracowaniu, nazywana przez panią Danutę, dziełem życia, jest Bibliografia adnotowana Lewkowa i okolic (tj. Bab, Bagateli, Bialina, Biniewa, Czekanowa, Bonina [Bunina], Franklinowa, Górzna, Gręblowa, Karsek, Kołątajewa, Kwiatkowa, Lewkowa Osiedle, Marczewskie, Michałkowa, Młynowa, Słaborowic, Słaborowic Nowych, Szczur) oraz Czarnegolasu, Hetmanowa i Możdżanowa (XVII – XXI wiek [do 2015]). [tytuł roboczy] w opracowaniu – obecnie 988 s. maszynopisu). Znajdują się tam materiały ze wszystkich dziedzin nauki i życia społecznego. Autorka pracuje też nad monografią: Powstańcy Wielkopolscy i działacze niepodległościowi z obecnego powiatu ostrowskiego z lat 1918-1920.
Zaproszeni goście obejrzeli film o Danucie Jonak, przygotowany specjalnie na uroczystość.
Wieczór uświetnił koncert duetu smyczkowego Upbeat z Wrocławia, który przedstawił utwory klasyczne, ale i znane standardy muzyki rozrywkowej.
Na zakończenie wystąpił Piotr Śniegowski, który w słowach uznania opisał działalność organizacji. Członkowie Stowarzyszenia podziękowali również za gościnę i wspaniałe przygotowanie obiektu pałacowego do wydarzenia właścicielce Katarzynie Plewińskiej i kierownikowi pałacu Grzegorzowi Kryjomowi.