Za nami dziewiąta odsłona wspólnego czytania. W tym roku, cała Polska czytała Balladynę Juliusza Słowackiego. Do akcji wspólnego czytania przyłączyła się także Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach Wielkich.
Tegoroczna akcja została przeprowadzona w sposób nietypowy. Ze względu na istniejącą, trudną sytuację związaną z wirusem Covid 19, organizatorzy zastosowali nowatorskie rozwiązanie. Tradycyjną formę czytania „na żywo” zastąpiono czytaniem przed kamerami. Dzięki temu powstało 9 odsłon, krótkich filmików.
W tegorocznym Narodowym Czytaniu brało udział 9 par, czyli 18 osób. Wśród czytających znalazł się wójt gminy Ostrów Wielkopolski, radni gminy, dyrektorzy placówek kulturalnych oraz oświatowych, przedstawiciele KGW, OSP. Każda z par przeczytała fragment Balladyny, który został nagrany, a następnie wyemitowany w sobotę, 5 września 2020 r. na stronie gorzyckiej biblioteki oraz portali społecznościowych.
Wśród czytających par można usłyszeć:
Akt IV, scena 2
Piotr Kuroszczyk – Wójt Gminy Ostrów Wielkopolski
Bogumiła Bednarek – Prezes ZNP w Gminie Ostrów Wielkopolski
Akt I, scena 1
Rafał Dolata – Radny Gminy Ostrów Wielkopolski
Rafał Szubert – Inspektor Oświaty w Gminie Ostrów Wielkopolski
Akt III, scena 2
Ewa Szymańska – przewodnicząca KGW w Wysocku Wielkim
Paweł Dutkiewicz – trener SPR Szczypiorniak
Akt V, scena 4
Iwona Pacholczyk – animator kultury w Gminie Ostrów Wielkopolski
Michał Szymoniak – Radny Gminy Ostrów Wielkopolski
Akt III, scena 2
Paulina Mikołajczyk – przewodnicząca KGW w Borowcu
Artur Łuczak – naczelnik OSP w Sobótce
Akt I, scena 2
Danuta Walisiak – dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łąkocinach
Paweł Małuszek – Radny Gminy Ostrów Wielkopolski
Akt II, scena 1
Sylwia Paterek – Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi „Nasze Słaborowice”
Alicja Wenzel – nauczyciel Szkoły Podstawowej w Gorzycach Wielkich
Akt III, scena 3
Elżbieta Mikołajczyk – dyrektor Publicznego Przedszkola w Biniewie
Adam Wasiela – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gminie Ostrów Wielkopolski
Akt IV, scena 5
Gabriela Wejman – dyrektor Szkoły Podstawowej w Sobótce
Dariusz Pryczak – Sekretarz Gminy Ostrów Wielkopolski
Wszystkie filmy możecie Państwo obejrzeć na portalach społecznościowych Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzycach Wielkich oraz Informatora Gminy
„Narodowe Czytanie” to ogólnopolska akcja zainicjowana w 2012 roku. Głównym jej celem jest przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.
Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.