• 22 grudnia 2024

Będzie jaśniej i bezpieczniej

To zmiana, na którą czekało wielu mieszkańców Gminy Ostrów Wielkopolski. Do końca października planowane jest ponowne włączenie oświetlenia ulicznego i drogowego w godzinach nocnych, czyli od północy do świtu (5:00 rano).

- img_5134.jpg

W wielu miejscach na terenie Gminy Ostrów Wielkopolski od kilku tygodni można zauważyć, że ulice są oświetlone nowymi lampami. Tak jest m.in. w Czekanowie, Lewkowie, czy Lewkowie-Osiedlu. Dziś prace wykonywane były w Słaborowicach oraz Będzieszynie. Firma, która wygrała przetarg sukcesywnie demontuje stare lampy i zakłada nowe, wyprodukowane w technologii LED. Wymiana lamp na energooszczędne ma swoje pozytywne skutki: zmalało znacznie zużycie energii, co w konsekwencji pozwoliło podjąć decyzję o ponownym włączeniu lamp w godzinach nocnych – od 0:00 do 5:00. 

- img_5106.jpg

Proces sukcesywnego włączania oświetlenia potrwa do końca października, ponieważ w wielu miejscach wymaga to ręcznego przeprogramowania włączników czasowych.
 
Wymiana oświetlenia w tzw. popegeerowskich miejscowościach to kompleksowe działanie realizowane przez samorząd Gminy Ostrów Wielkopolski i finansowane jest z Programu Inwestycji Strategicznych “Polski Ład”. Inwestycja rozpoczęła się na początku sierpnia tego roku i polega na wymianie istniejących 1005 kompletów opraw oświetlenia ulicznego na nowe oprawy ledowe. Wartość tej inwestycji to 1,5 miliona złotych, a wykonawca ma na jej zrealizowanie pół roku. Po postępie prac widzimy jednak, że najpewniej nastąpi to jednak zdecydowanie wcześniej. Tzw miejscowości popegeerowskie to: Będzieszyn, Czekanów, Gutów, Górzno, Karski, Kołątajew, Kwiatków, Lamki (Zalesie), Lewków (Michałków), Sadowie, Sobótka(Borowiec), Szczury, Słaborowice, Wysocko Wielkie, Łąkociny.
 
- img_5091.jpg
 
Pozostałe miejscowości nie są w tej sprawie pokrzywdzone: Gmina Ostrów Wielkopolski otrzymała 1,35 mln złotych z rządowego programu „Rozświetlamy Polskę” i 19 września podpisała umowę z wykonawcą. Ta inwestycja także zakłada wymianę tradycyjnych żarówek na ledowe, które charakteryzują się niższym zużyciem energii (o około połowę) oraz dłuższą żywotnością. Nowe oprawy mają dodatkowo opcję ściemniania, co pozwala na ustawienie harmonogramu pracy lampy, która może świecić mniej intensywnie w godzinach najmniejszej aktywności mieszkańców.

Edyta Denkowska

Read Previous

Biały miś dla… seniorów

Read Next

Ogłoszenie o naborze EFRR

Leave a Reply