Dożynki to tradycyjnie czas podziękowań rolnikom za ich ciężką pracę . Z dawien dawna dożynki były okazją do dziękczynienia Bogu i ludziom za pomyślne zbiory. To także czas radości i biesiady po ciężkiej i wytężonej pracy. W niedzielne południe, 29 sierpnia 2021 roku, mieszkańcy Łąkocin podziękowali za tegoroczne żniwa. Dożynki w tej miejscowości organizowane są już od wielu lat.
Uroczystości rozpoczęły się od korowodu dożynkowego, który przejechał ulicami miejscowości. Rolnicy zaprezentowali pięknie przyozdobiony sprzęt rolniczy zarówno dawny jak i nowoczesny. Uczestnikom korowodu towarzyszył śpiew, radość i niesamowita wręcz energia. Następnie rozpoczęła się msza święta dziękczynna odprawiona przez administratora parafii pw. NMP Matki Kościoła w Łąkocinach, ks. Tomasza Flajszera. Starostami tegorocznych dożynek byli młodzi mieszkańcy Łąkocin, Monika i Adrian Hałasowie. Później barwny i rozśpiewany korowód przeszedł na plac znajdujący się przy świetlicy wiejskiej, który szybko wypełnił się mieszkańcami wioski, którzy licznie i całymi rodzinami przybyli by wspólnie świętować. Na tegoroczne dożynki mieszkańców i gości zaprosili, ks. Tomasz Flajszer , sołtys Przemysław Janas wraz z radą sołecką, rada parafialna oraz wszystkie organizacje działające na terenie wsi z Kołem Gospodyń Wiejskich na czele i Ochotniczą Strażą Pożarną w Łąkocinach. Wśród gości byli m.in.: z-ca wójta gminy Ostrów Wlkp. Antoni Hadryś, wicestarosta ostrowski Roman Pacholczyk, radny gminy Zenon Janas, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Danuta Walisiak, sołtysi z zaprzyjaźnionych wsi Wierzbna, Przemysław Kruszyk i Jankowa Zaleśnego, Dorota Moraś oraz licznie przybyli mieszkańcy.
Z dożynkami wiąże się wiele zwyczajów i tradycji. Najpiękniejszym zwyczajem jest obdarowywanie gości chlebem, który jest owocem ciężkiej pracy rolników i symbolem dostatku, szczęścia i szacunku do natury. Po powitaniu gości i okolicznych przemówieniach przekazano włodarzom gminy chleb dożynkowy. Podczas biesiady były rozdawane chlebki dożynkowe. Nie zabrakło również tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek. Część artystyczną rozpoczęli śpiewem zespoły „Łąkocanie” z Łąkocin i „Jankowianie” z Jankowa Zaleśnego. Umiejętności taneczne, akrobacyjne, wokalne, aktorskie i muzyczne zaprezentowały przedszkolaki
i uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Łąkocinach. Gościnnie swoje umiejętności wokalne zaprezentowała Kinga Lis z Gorzyc Małych. Na zebranych gości czekało spotkanie z tradycyjną polską kuchnią . Można było pysznie zjeść, gdyż królowały lokalne przysmaki, o które zadbały panie z KGW. Był pyszny żurek z kuchni polowej, ziemniaki z gzikiem, kiełbaski z bigosem , chleb z smalcem i kiszonym ogórkiem oraz słodki poczęstunek i wata cukrowa. Dla dzieci przygotowano dmuchany zamek, gry i zabawy z animatorkami oraz warsztaty z garncarstwa w wykonaniu garncarza z Kaszub. Podczas dożynkowego festynu można było również oglądać i podziwiać artystyczne rękodzieło w wykonaniu pań z KGW Łąkociny. Ostrowskie Stowarzyszenie Eksploracyjno – Historyczne „Enigma” również miało swoje stanowisko. Można było obejrzeć ciekawe militarne eksponaty, porozmawiać z pasjonatami historii, a dzieci miały zabawę z poszukiwaniem skarbów. W trakcie imprezy każdy chętny mógł się zaszczepić przeciw COVID-19. Punkt szczepień, który przygotowały panie z KGW, w ramach akcji „Szczepimy się z KGW” zorganizowano
w biurze zarządu OSP. Podczas dożynek Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza „Szukamy i Ratujemy” przeprowadziła pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz zaprezentowała swoją działalność.
W Łąkocinach biesiadowano do późnych godzin wieczornych, bo dożynki to również doskonała okazja do integracji i wspólnej zabawy mieszkańców.