• 22 grudnia 2024

Gala podsumowująca projekt „Psiaki i kociaki. Jak literacko uwrażliwić dzieci na krzywdę zwierząt”

W piątkowe popołudnie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gorzycach Wielkich odbyło się podsumowanie ministerialnego projektu.

Projekt „Psiaki i kociaki. Jak literacko uwrażliwić dzieci na krzywdę zwierząt” to projekt, na który biblioteka pozyskała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt skierowany był przede wszystkim do młodego czytelnika, do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale także do osób dorosłych. Realizacja projektu zakładała osiągnięcie następujących celów: wzbudzenie i pogłębienie empatii, szacunku, miłości i przyjaźni wobec zwierząt, przełamanie dziecięcych lęków przy kontakcie z żywym zwierzęciem, szacunek wobec osób pomagających zwierzętom, podkreślenie roli pracownika schroniska, uwrażliwienie na polską poezję i szeroko pojętą literaturę o tematyce przewodniej w postaci losu naszych braci mniejszych, rozbudzenie czytelnictwa, poznanie na żywo pisarzy oraz rozwój umiejętności plastycznych.

Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach Wielkich realizowała projekt poprzez organizację spotkań autorskich z autorami książek o zwierzętach. Były to spotkania z: Renatą Piątkowską, Darią Jaworską, Anną Dziewit- Meller oraz z Marcinem Koziołem. Nasze biblioteki odwiedziły behawiorystka oraz dogoterapeutka, które przybyły na spotkania ze swoimi psami. Nasz zespół biblioteczny przeprowadził zajęcia czytelniczo-plastyczne w oparciu o polską poezję. Nie mogło zabrakną zbiórki karmy, która została przekazana przedstawicielom Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim. Międzygminne Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim było partnerem w realizacji projektu. Działania projektowe, wywiad z Moniką Owczarek- koordynatorem pracy w schronisku oraz zdjęcia psiaków szukających domu opisywaliśmy i zamieszczaliśmy na łamach Informatora Gminy Ostrów Wielkopolski.

Podczas gali obecny był wójt gminy Ostrów Wielkopolski, Dariusz Pryczak, który pogratulował pozyskania przez bibliotekę dofinasowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Podkreślił znaczenie w realizacji projektu wielu czynników, m. in. czynnika ludzkiego. Tym bardziej cieszy nas, że tak wiele osób z terenu gminy Ostrów Wielkopolski wzięło udział w spotkaniach i konkursie, które były elementami realizacji projektu.

Podczas gali podsumowany został konkurs plastyczny. Z terenu całej gminy otrzymaliśmy prace ukazujące pozytywną relację człowieka ze zwierzęciem. Spośród wszystkich jury wybrało 12, i właśnie te prace w nagrodę znalazły się w kalendarzu na rok 2025.

Laureatami konkursu zostali: Filip Kaczmarek, Jakub Lament, Zuzanna Borusiak, Stanisław Walczak, Antonina Kujawska, Aneta Kujek, Michał Bestry, Maria Płocharz, Anita Maciejewska, Eliza Maląg, Wiktoria Kujek oraz Amelie Siudy.

Nagrody laureatom oraz pozostałym autorom prac wręczali: Dariusz Pryczak, wójt gminy Ostrów Wielkopolski, Edyta Gołębiewska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej i Magdalena Telega, koordynator projektu.

Po części oficjalnej na wszystkie dzieci czekała niespodzianka – słodkie zajęcia, które przeprowadziła pani Marika z Ale.karmel. Warsztaty pokazały i odkryły recepturę oraz proces ręcznego wyrobu lizaków. Dzieci stworzyły karmelowe lizaki w tradycyjnym okrągłym kształcie. Za pomocą masy cukrowej ozdobiły słodycze według indywidualnych upodobań. Ozdoby tematycznie nawiązywały do zwierząt. Degustacja własnoręcznie wykonanych lizaków wywołała uśmiechy na twarzach.

Edyta Denkowska

Read Previous

Wakacyjne fotografie

Read Next

Życzenia nie tylko dla nauczycieli

Leave a Reply