27 grudnia obchodzić będziemy kolejną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Od tego roku będzie to również oficjalne święto państwowe, którego ambasadorem została Gmina Ostrów Wielkopolski oraz Wójt Gminy Ostrów Wielkopolski.
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, w ramach podziękowania za poparcie inicjatywy ustanowienia 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, przyznała Gminie Ostrów Wielkopolski oraz Wójtowi Gminy Ostrów Wielkopolski tytuł Ambasadora Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1919-1919.
Zachęcamy mieszkańców Gminy Ostrów Wielkopolski do włączenia się w obchody tego szczególnego wydarzenia.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył 26 grudnia do Poznania. Tego samego dnia, owacyjnie witany Paderewski wygłosił przemówienie do swoich rodaków, licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar.
Nazajutrz, 27 grudnia, swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy – zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje. Doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego.
Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową.
Jeszcze zanim Niemcy oficjalnie skapitulowały na terenie Wielkopolski, w Ostrowie Wielkopolskim powstała Republika Ostrowska – wystąpienie Polaków przeciwko władzy pruskiej, na miesiąc przed wybuchem powstania wielkopolskiego. Efektem był m.in. szereg ustępstw na rzecz Polaków na terenie powiatu ostrowskiego.