Gminne Zawody Pożarnicze

Druhny i druhowie z OSP z ternu gminy Ostrów Wielkopolski wzięli udział w zawodach pożarniczych zorganizowanych w ubiegły weekend na boisku w Mazurach. Swoje umiejętności sprawdzali w biegu sztafetowym i rozwinięciu bojowym.

W sobotnie popołudnie rywalizowały sekcje jednostek OSP w kategoriach A mężczyźni i C kobiety poniżej 35 lat. W sztafecie zawodnik na pierwszym odcinku startuje na komendę sędziego. Chwyta ustawiony na torze wąż, który musi podłączyć do nasady wlotowej rozdzielacza. Po wykonaniu zadania biegnie do strefy zmian, w której przekazuje prądownicę kolejnemu zawodnikowi. Jego zadaniem jest przeskoczenie przez płotek lekkoatletyczny. Członek sztafety z trzeciego etapu musi przeskoczyć przez wyznaczony rów. Czwarty zawodnik ma do pokonania slalom z ustawionych na torze tyczek. Przeszkodą czekającą na kolejnego zawodnika jest równoważnia, z której końca musi on zeskoczyć poza wyznaczoną linię. Szósty członek sztafety ma za zadanie pokonać ścianę stojącą na torze (w sztafecie kobiet płotek lekkoatletyczny). Ostatni z zawodników musi połączyć ze sobą rozdzielacz, wąż i prądownicę. Z poprawnie podłączoną prądownicą w ręku musi przebiec linię mety. Konkurencja sprawdzała nie tylko umiejętności sportowe strażaków, ale również była formą rywalizacji sportowej. Z pewnością dostarczyła sporo emocji zarówno startującym uczestnikom, jak i licznie zgromadzonym kibicom.

Drugą konkurencja, z którą musieli zmierzyć się panowie i panie było rozwinięcie bojowe. Konkurencja drużynowa, w której ogromną rolę odgrywa współpraca wszystkich uczestników.  W ramach ćwiczenia robi się konkretną sekwencję zadań, które wykonywane są przez przydzielone do nich osoby. Konkurencję rozpoczyna dobiegnięcie do podestu, na którym ułożony jest sprzęt. Następnie wybrani członkowie załogi muszą zbudować linię ssawną, kolejni budują linię główną z 2 odcinków węża. Kolejne zadanie to zbudowanie 2 linii gaśniczych, a następnie uruchomienie motopompy i zassanie wody. Ostatnimi z zadań jest podanie 2 prądów wody z wyznaczonych stanowisk i obrócenie lub złamanie nimi tarczy oraz przewrócenie ustawionych pachołków. Drużyny w kategorii A i w kategorii C bardzo dobrze ze sobą współpracowały, a efekt końcowy zadania u każdej z drużyn dostarczył wiele radości i nagrodzony był brawami ze strony obserwatorów.

Poprawność konkurencji oceniała komisja sędziowska. Najlepsze drużyny otrzymały pamiątkowe puchary i medale, które wręczył Dariusz Pryczak, sekretarz gminy oraz przedstawiciele komisji sędziowskiej.

Sekcja C (kobiety):

I miejsce – OSP Topola Mała

II miejsce – OSP Sobótka

III miejsce – OSP Gorzyce Wielkie

Sekcja A (mężczyźni):

I miejsce – OSP Topola Mała

II miejsce – OSP Gorzyce Wielkie

III miejsce – OSP Sobótka

W niedzielę startowali w zawodach strażacy w kategoriach: A – mężczyźni, C – kobiety, As – seniorzy (35+), Cs – seniorki (30+).

Ich zadaniem było zmierzenie się z konkurencjami identycznymi jak w sobotę, czyli bieg sztafetowy i rozwinięcie bojowe. Tego dnia również było sporo emocji, radości z sukcesów i wsparcia ze strony kibiców.

Ich poczynaniom bacznie przyglądała się komisja sędziowska. Najlepsze drużyny otrzymały pamiątkowe puchary i medale, które wręczyli: Antoni Hadryś – zastępca wójta gminy Ostrów Wielkopolski,  Dariusz Pryczak – sekretarz gminy oraz przedstawiciele komisji sędziowskiej.

Sekcja Cs (kobiety)

I miejsce – OSP Sobótka

II miejsce – OSP Daniszyn

III miejsce – OSP Gorzyce Wielkie

Sekcja As (mężczyźni)

I miejsce – OSP Topola Mała

II miejsce – OSP Daniszyn

III miejsce – OSP Franklinów

Organizatorem zawodów w Mazurach był Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Ostrowie Wielkopolskim.

Szczegółowe wyniki zawodów przedstawiamy na końcu galerii zdjęć.

Edyta Denkowska

Read Previous

SIERPIEŃ MIESIĄCEM TRZEŹWOŚCI TRZEŹWOŚCI”

Read Next

Biesiada integracyjna pań z KGW w Daniszynie

Leave a Reply