Wójt Gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Kuroszczyk jednogłośnie otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu za rok 2020. Działalność wójta w tym zakresie pozytywnie skwitowało wszystkich piętnaścioro radnych gminy, podczas sesji Rady Gminy Ostrów Wielkopolski.
Podsumowując funkcjonowanie gminy w roku 2020 wójt Piotr Kuroszczyk przedstawił raport o stanie Gminy Ostrów Wielkopolski.
Raport to obszerny dokument ukazujący wszystkie najważniejsze aspekty życia gminy: od informacji dotyczących położenia i podziału administracyjnego, przez demografię, finanse, stan majątkowy, realizacje zewnętrznych i własnych programów socjalnych, informacje o funkcjonowaniu placówek oświatowych, działalność kulturalną, sportową i inne zagadnienia.
Wójt Piotr Kuroszczyk zwrócił między innymi uwagę, że gmina Ostrów Wielkopolski jest jedną z nielicznych gmin w regionie, w których przybywa mieszkańców. Według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, gminę zamieszkiwało w zeszłym roku 19 149 mieszkańców (wzrost o 28 osób od początku roku), z czego 9 526 osób to mężczyźni (49,74%), natomiast 9 623 to kobiety (50,26%).
– Fakt osiedlania się nowych mieszkańców świadczy o dobrym rozwoju gminy – podkreślał wójt.
W debacie nad przedstawionym raportem, Przewodniczący Rady Gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Śniegowski przypomniał największą zeszłoroczną inwestycję, którą była budowa żłobka i zaprosił na jego oficjalne otwarcie.
– To bezspornie pańska inicjatywa, panie wójcie, na którą udało się nam pozyskać dużo środków zewnętrznych. Możemy być z tego dumni, jako rada, że ta inwestycja jest tak udana – podkreślał przewodniczący Śniegowski.
– Mamy ogromny potencjał wynikający z naszego położenia, dlatego należy stworzyć mieszkańcom jak najlepsze warunki do życia, bo to buduje siłę i rozwój naszej gminy – dodawał P. Śniegowski.
– Możemy z dumą patrzeć co zrobiliśmy, gmina bardzo dobrze zdała trudny etap w czasie pandemii. Nie zrezygnowaliśmy z niczego, wydając jednocześnie duże środki na funkcjonowanie w czasie pandemicznym. Sprostał urząd i my wszyscy – podsumował przewodniczący.
W debacie głos zabierała również radna Monika Orzechowska, która podziękowała za największa w historii inwestycję drogową w gminie, czyli budowę drogi Czekanów – Karski, dzięki której poprawiło się bezpieczeństwo mieszkańców i umożliwiło to dotarcie komunikacji miejskiej.
Radna zaproponowała, żeby w przyszłości raport nie był aż tak obszerny, a bardziej syntetyczny i krótszy.
Zwróciła też uwagę na różnicę w liczbie zatrudnionych nauczycieli w placówkach edukacyjnych gminy w poszczególnych placówkach.
Radna dobrze oceniła stan finansów gminy. Pogratulowała dodatniego wyniku finansowego gminy, mimo trudnej sytuacji samorządów. Zwróciła przy tym uwagę, że w kolejnych latach mają wejść w życie przepisy, które negatywnie wpłyną na kondycję finansową samorządów.
Radna Ewa Mierzwicka dopytywała, co uzasadnia rozdysponowanie największych środków gminnych na oświatę i wychowanie?
– Oświata zawsze była priorytetem była dla naszego samorządu. Mamy 15 przedszkoli: 10 prowadzonych przez samorząd, 4 przez stowarzyszenia i jedno przez stowarzyszenie dla dzieci niepełnosprawnych. Do naszych przedszkoli może uczęszczać 100 procent dzieci z terenu gminy w wieku od 3. do 6. lat. To niespotykane w gminach wiejskich na terenie całej Polski. Mamy 10-godzinne przedszkola za darmo – wyjaśniał wójt Piotr Kuroszczyk.
Radny Michał Szymoniak pytał o to, który z realizowanych przez gminę programów socjalnych jest najbliższy wójtowi?
– Cenię sobie każdy program, który pomaga mieszkańcom naszej gminy w rozwiązywaniu różnych problemów, ale najbliższy jest mi program „Dobry początek”. W najbliższej przyszłości będziemy wchodzić szerzej z programami dla seniorów, również dzięki porozumieniu z miastem – odpowiadał wójt.
Obydwa najważniejsze głosowania nie pozostawiły wątpliwości. Zarówno za udzieleniem wotum zaufania, jak i za udzieleniem absolutorium głosowało 15. Radnych – czyli wszyscy obecni na sesji.