• 19 marca 2024

Jubileusz z przytupem  – „Gorzyczanie” tańczą już 25 lat  

Kolorowo i z przytupem obchodził swój jubileusz 25-lecia działalności zespół folklorystyczny „Gorzyczanie” z Gorzyc Wielkich w powiecie ostrowskim. Była więc okazja do wspomnień i podziękowań, ale również do pochwalenia się nowym pokoleniem tancerzy,  którzy kultywują autentyczną ludową tradycję taneczną regionu południa Wielkopolski. 

Jubileusz ćwierćwiecza „Gorzyczan” przygotowano z takim rozmachem, że aby pomieści wszystkich kilkuset gości trzeba było wynająć największą w gminie Ostrów Wielkopolski halę sportową w Gorzycach Wielkich.

Na scenie zaprezentowali się nie tylko obecni tancerze i tancerki,  ale również najmłodsi adepci tańca ludowego. Na jeden,  specjalny występ zebrali się także byli tancerze „Gorzyczan”, którzy zaprzestali tańca nawet kilkanaście lat temu i specjalnie na jubileusz postanowili przypomnieć sobie i widzom, jak to się kiedyś bawiło.

Początki zespołu wspomina jego założycielka, Maria Robakowska.

– Zaczęło się  wszystko od przygotowania zespołu na występ w ramach dożynek,  ale wyszło tak dobrze, że pomyśleliśmy żeby jednak założyć zespół na dłużej. Było dużo chętnych,  w trzech grupach, tak że w pewnym momencie mieliśmy około 80. tancerzy – wspomina pani Maria.

Od roku 2014 do dziś zespołem opiekuje się Iwona Pacholczyk, która też wspominała swoje początki.

– Rodzice zapisali mnie, zapisali siostrę i tak to się wszystko zaczęło. Trzynaście lat tańczyłam. Wszystkie podstawy tańca ludowego zawdzięczam panu Łukaszowi Brdękowi z Poznania.

„Gorzyczanie” to zespół młodzieżowy i trzeba przyznać,  że młodzi ludzie chętnie garną się tu do – nie ma co ukrywać – nie najmodniejszego stylu tańca. Mimo to,  w Gorzycach im się to udaje.

– Cały czas ćwiczymy, rozwijamy się i myślę, że to nie będzie szło w dół, tylko w górę. Są takie czasy, że nie wszyscy chcą tańczyć taniec ludowy, ale myślę że  będzie jeszcze lepiej, że uda nam się pozyskać do zespołu jeszcze więcej osób – mówi Iwona Pacholczyk.

„Gorzyczanie” reprezentują  z powodzeniem region w kraju i za granicą. W repertuarze mają między innymi tańce wielkopolskie, rzeszowskie, krakowiaka, poloneza i oberka.

A wszystko w bajecznie kolorowych strojach, tańczone od serca i – dosłownie i w przenośni – z głośnym przytupem, więc o przyszłość zespołu można być spokojnym.

Z historii zespołu

Założycielami zespołu „Gorzyczanie” byli Maria Robakowska i Stanisław Furmanek.  W 1994 roku zespół został objęty patronatem przez Gminny Ośrodek Kultury w Wysocku Wielkim. W tym czasie opiekę nad zespołem sprawowała Maria Robakowska, kierownikiem był Edward Robakowski, a akompaniamentem zajmował się Stanisław Furmanek.

Choreografem zespołu był do 2010 roku Kazimierz Brdęk z Poznania, a zajęcia wokalne prowadził Józef Kasprzak. Kolejnymi opiekunami zespołu zostali Dawid Pieczyński i Joanna Robakowska.

Od roku 2014 za  choreografię odpowiada Iwona Pacholczyk, która tę funkcję sprawuje do dziś. Zespół regularnie pracuje nad podniesieniem swoich umiejętności w czasie regularnych zajęć oraz na warsztatach, między innymi w Wysocku Wielkim, Gorzycach,  Grabonogu, Chojniku, Kobylej Górze, Marszewie, Zakopanem, Przygodzicach, Mielnie, Żerkowie, Odolanowie oraz w Karpaczu.

Program artystyczny zespołu obejmuje : wiązankę tańców wielkopolskich, suitę rzeszowską,  krakowiaka,  poloneza, kujawiaka,  oberka,  mazura oraz tańce lubelskie i suitę kaszubską.

Do każdego z punktów programu zespół dysponuje pięknymi strojami ludowymi. Pierwsze stroje wielkopolskie zostały wykonane przez rodziców,  z materiałów zakupionych przez GOK. Stroje krakowskie zostały przekazane „Gorzyczanom” przez Kazimierza Kasprzaka. W latach 199-2011 zespół otrzymał stroje rzeszowskie i lubelskie. W roku 2013 zespół wzbogacił się również o stroje kaszubskie,  zakupione dzięki pomocy finansowej Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz Gminy Ostrów Wielkopolski.

 

Dariusz Pryczak

Read Previous

V Jarmark Świąteczny w Gorzycach Wielkich

Read Next

Wigilia w Kole nr 4 PZERiI

Leave a Reply