• 26 marca 2023

Kulturalne laury rozdane

Piętnastu twórców i animatorów kultury z powiatu ostrowskiego odebrało z rąk starosty ostrowskiego Pawła Rajskiego kolejne „Laury Kultury”. To muzycy, plastycy, tancerze, pisarze, poeci, regionaliści i animatorzy kultury z miasta i powiatu, których uhonorowano za konkretne osiągnięcia i sukcesy lub za całokształt działalności artystycznej. Wśród wyróżnionych znalazła się Iwona Pacholczyk, instruktor i choreograf zespołów ,,Gorzyczanie’’ i ,,Wiecznie młodzi’’ oraz zespołu ludowego ,,Ołobok”.

Już od ośmiu lat powiat ostrowski wyróżnia „Laurami Kultury” nietuzinkowych twórców, instytucje i działaczy kulturalnych.

Starosta Paweł Rajski wyjawił, jak typowani są kandydaci do nagrody.

– Przede wszystkim zwracamy się do gmin i różnych jednostek z prośbą o wskazanie kandydatów, jak również wybieramy sami, bo przez cały rok obserwujemy pilnie powiatowy rynek kulturalny. I to jest właśnie fajne, że gdyby nie ta nagroda, to ci ludzie pewnie nie zafunkcjonowali by na tak dużej scenie. W naszym kajecie są już nazwiska kandydatów na dwie kolejne edycje, bo powiat ostrowski jest bardzo bogaty w twórców i animatorów kultury – mówił starosta.

 W tym roku, w gronie nagrodzonych znalazła się reprezentantka Gminy Ostrów Wielkopolski. To Iwona Pacholczyk, instruktor i choreograf zespołów „Gorzyczanie’’ i „Wiecznie młodzi’’ oraz zespołu ludowego „Ołobok’’. W uzasadnieniu nagrody wskazano, że jej zaangażowanie i emocjonalność przekazu sprawiają, iż podopieczni odnoszą sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Tak było w tym roku z zespołem Gorzyczanie, który wystąpił z sukcesami na festiwalu w Niemczech. Podobnie było z dziećmi grupy baletowej „Fantazja’’ z MDK, które zajęły III miejsce na festiwalu we włoskim Rimini. Nagroda trafiła do Iwony za „choreograficzną wyobraźnię, upowszechnianie kultury muzycznej i tanecznej zarówno wśród dzieci jak i dorosłych”. 

 Uroczyste wręczenie nagród uświetnił specjalny koncert Big Bandu Powiatu Ostrowskiego, który premierowo zaprezentował zupełnie nowy program poświęcony piosenkom Zbigniewa Wodeckiego w wykonaniu Ewy Urygi i Janusza Szroma.

Jarosław Wardawy

Pełna lista laureatów Laurów Kultury 2019 Starosty Ostrowskiego:

Robert Matuszewski – lider Big Bandu Powiatu Ostrowskiego, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim,

Dorota Sandecka – od lat zajmuje się malarstwem i grafiką, projektowaniem graficznym oraz fotografią,

Szymon Wasielak – artysta plastyk

Bernard Szatkowski – od czterech kadencji prezes Chóru Męskiego Echo, jeden z filarów ostrowskiej chóralistyki,

Gabrysia Grzyb – wokalistka studia Art. Musica działającego w Młodzieżowym Domu Kultury pod okiem Ewy Borowicz,

Mirosław Nowacki – założyciel nieformalnej, młodzieżowej grupy kabaretowo-teatralnej ,,Spóźnione krokusy’’,

Sylwia Jakubek – wieloletnia popularyzatorka muzyki chopinowskiej

Grupa Baletowa GWIAZDA – zespół, który funkcjonuje w Ostrowie od 1996 roku i regularnie zdobywa liczne laury w kraju i poza jego granicami,

Wacław Kieremkampt – regionalista, powołał do życia Towarzystwo Miłośników Przygodzic,

Małgorzata Dąbrówka – malarka, artystka, organizatorka cyklu wystaw ,,czwARTek” w klubie Stara Przepompownia,

Konrad ,,Mucha’’ Moszyński – artysta plastyk, twórca muralu Komedy, komiksu o Big Cycu i okładki płyty Czarno-Czarnych

Iwona Pacholczyk – instruktor choreograf zespołów ,,Gorzyczanie’’ i ,,Wiecznie młodzi’’ oraz zespołu ludowego ,,Ołobok”,

Katarzyna Pawłowska – dyrektor Dom Kultury w Raszkowie, pomysłodawczyni Wielkopolskiego Konkursu Piosenki ,,Mikrofonik”

Laury Kultury za całokształt twórczości  otrzymali: Krzysztof Ogórkiewicz –poeta, tekściarz, satyryk i bard oraz prof. dr hab. Bohdan Cieślak – wykładowca akademicki, kierownik Pracowni Architektury Widowiska na Wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego.

Foto: Jarosław Wardawy

Dariusz Pryczak

Read Previous

GOPS zmienił siedzibę

Read Next

Prezes dla seniorów

Leave a Reply