• 30 grudnia 2024

Literacka uczta w gorzyckiej bibliotece

Anna Dziewit-Meller we wtorkowy wieczór była gościem Biblioteki Publicznej w Gorzycach Wielkich. Spotkanie z pisarką i dziennikarką jest częścią projektu „Psiaki i kociaki. Jak literacko uwrażliwić dzieci na krzywdę zwierząt” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Anna Dziewit-Meller to pisarka, wydawczyni i dziennikarka. Wychowała się na Śląsku, studiowała w Krakowie, mieszka w Warszawie.

Jest autorką powieści: Juno, DiskoGóra Tajget, Od jednego Lucypera, a także bestsellerowej książki dla dzieci z serii Damy, dziewuchy, dziewczyny. Jest współautorką napisanego z Marcinem Mellerem zbioru reportaży Gaumardżos! Opowieści z Gruzji.

W 2022 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się wybór jej felietonów pisanych dla „Tygodnika Powszechnego” i „Polityki” zatytułowany Darcie pierza.

Anna Dziewit-Meller w przeszłości była liderką kobiecego zespołu rockowego Andy, współtworzyła programy radiowe i telewizyjne, prowadziła autorski kanał o książkach BukBuk. Od 2021 roku jest redaktorką naczelną w wydawnictwie W.A.B. (GW Foksal).

Podczas spotkania w gorzyckiej bibliotece Anna Dziewit-Meller opowiadała o swojej twórczości, pojawiły się refleksje nad historią. Wspomnienia osobistych przeżyć łączyły się z szerokimi kontekstami społecznymi i historycznymi. Autorka podkreślała swoje śląskie korzenie i jak ważna jest znajomość historii swojej rodziny. Poruszyła rolę kobiecości, tożsamości oraz odpowiedzialności moralnej.  Autorka zachęcała do zaznajomienia się z biografiami ważnych kobiet z polskiej historii, które wykazały się odwagą i wkładem w rozwój kraju oraz do poznania lokalnej historii oraz osób ją tworzących.

Czy warto pamiętać bez końca, nurzać się w traumie i wspominać? Anna Dziewit- Meller snuła rozważania o uwikłaniu w historię, tradycję i rodzinne relacje.

Uczestnicy spotkania chętnie zadawali pytania naszemu gościowi, zarówno dotyczące powieści, jak również pracy w wydawnictwie czy sfery muzycznej i zamiłowania do literatury. Nie mogło zabraknąć popularyzacji literatury i promocji czytelnictwa.

Po spotkaniu była możliwość rozmowy z pisarką, zdobycia autografu oraz zrobienia pamiątkowych zdjęć. Anna Dziewit-Meller podpisała się na pamiątkowej szybie, na której swoje autografy składają wszyscy znakomici goście zaproszeni przez bibliotekę.

To było wyjątkowe spotkanie, prawdziwa literacka uczta, takich spotkań się nie zapomina.

 

Edyta Denkowska

Read Previous

Dzień Ziemniaka w Sobótce

Read Next

Pożegnanie Lata we Franklinowie

Leave a Reply