3 czerwca br. zakończyła się trzecia, ostatnia już, odsłona programu Erasmus+ „Learning and Sharing with CLIL”uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Lamkach. Uczniowie z Lamek przyjęli u siebie gości z Portugali i Włoch, z Modeny i Amarante.
LAMKI – NASZA SZKOŁA
Pierwszy dzień to przełamywanie bariery językowej i emocjonalnej. Były zabawy, gry słowne, językowe łamańce oraz muzyka, która łagodzi obyczaje. Goście zapoznali się ze szkołą w Lamkach, sylwetka patrona Jana Pawła II, hymnem szkoły oraz jej tradycją i historią.
Zgodnie z założeniami projektu uczniowie i nauczyciele wzięli udział w lekcji fizyki. Tematem zajęć była grawitacja i życie w stanie nieważkości. Uczestnicy zajęć mieli okazję posłuchać rozmowy przeprowadzonej między astronautą, przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), a uczniami biorącymi udział w projekcie ARISS. W części praktycznej lekcji wykonane zostały łaziki i lądowniki.
Goście z Portugali i Włoch mieli również okazję uczestniczenia w codziennym życiu polskiej szkoły, poznania innych kolegów i koleżanek z partnerskiej szkoły, a także poznania atmosfery naszego nauczania.
WARSZAWA – NASZA STOLICA
Drugi dzień to wycieczka do Warszawy i zwiedzanie jej najważniejszych zabytków i miejsc, między innymi Zamku Królewskiego, Starego Miasta, Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie, Muzeum Fryderyka Chopina itp. Warszawa jak zawsze stanęła na wysokości zadania. Młodzi przyjaciele z Modeny i Amarante zostawili swoje serca w naszej pięknej stolicy.
DZIEŃ DZIECKA – NASZ DZIEŃ
Kolejny dzień upłynął na rekreacji i zabawie. W ramach pobytu na Piaskach-Szczygliczce uczestnikom projektu zorganizowano między innymi: gry i zabawy plenerowe, pokaz sokołów, jastrzębi i sów przeprowadzony przez naszego B. Giwerskiego i przejazd ciuchcią połączony ze zwiedzaniem miasta.
NASZA HISTORIA I PRZYRODA
Czwartek to poznanie okolicznej natury, czyli wycieczka do Antonina po odrobinę historii oraz pobyt na Góreczniku w Rodzinnym Parku Przygód i Edukacji.
KUCHNIA POLSKA – NASZE SMAKI
Kolejny dzień poświęcono na warsztaty kulinarne. Uczestnicy spotkania wzięli udział w lekcji lepienia i gotowania pierogów z serem i truskawkami oraz pieczenia placka drożdżowego z rabarbarem i truskawkami. Przygotowanie potraw okazało się dobra zabawą. W organizację tego dnia zaangażowały się panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Świeligowie.
– Spotkanie w Polsce, zakończyło się sukcesem zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Nastąpiła bardzo pożyteczna wymiana doświadczeń na wielu płaszczyznach. Uczniowie nawiązali nowe kontakty i przyjaźnie, poznali nową kulturę, a przede wszystkim mieli okazję “doszlifowania” języka angielskiego – podsumował wizytę gości z Portugalii i Włoch dyrektor szkoły w Lamkach, Tomasz Mocek.
Podsumowanie projektu dofinansowane zostało ze środków Urzędu Gminy Ostrów Wielkopolski.
Fot. Organizatorzy