Ważnym elementem programu jest też zwrócenie uwagi na racjonalne gospodarowanie produktami spożywczymi, które zazwyczaj są odrzucane podczas przygotowania potraw.
O realizacji kolejnego etapu programu mówi wicemarszałek wielkopolski Krzysztof Grabowski.
– Po raz kolejny rozstrzygnęliśmy konkurs na zakup małych, mobilnych kuchni warsztatowych. Realizujemy ten konkurs w ramach programu zapobiegania i marnotrawstwu żywności. Z budżetu województwa wielkopolskiego zostanie zakupionych 80 takich kuchni za kwotę ponad 700 000 zł. Jeśli chodzi o powiat ostrowski to kupujemy tu 9 takich kuchni, ale kuchnie trafiają też do gmin powiatu krotoszyńskiego, kaliskiego, ostrzeszowskiego, pleszewskiego i kępińskiego. Te kuchni są na kółkach, więc można je przemieszczać, można na nich gotować, zmywać, smażyć. Są w pełni wyposażone, bo zależy na pobudzeniu aktywności kół gospodyń wiejskich w zakresie niemarnowania żywności. To jest olbrzymi problem ogólnoświatowy, również w Polsce. Rocznie w Polsce ląduje na śmietnikach ok. 5 mln ton żywności, z czego w Wielkopolsce ok. 10 %, czyli około pół miliona ton rocznie.
Jedna z takich kuchni trafiła do Koła Gospodyń Wiejskich w Sobótce. Przewodnicząca koła Małgorzata Grzelak zapewnia, że panie mają już swoje pomysły na wykorzystanie kuchni.
– Staramy się uczestniczyć we wszystkich konkursach, wyjeżdżamy też na plenery, więc taka kuchnia będzie nam bardzo potrzebna. Chcemy też zrobić jakiś konkurs żeby zachęcić dzieci, młodzież i dorosłych do niemarnowania żywności. Zrobimy konkurs na ciekawe przepisy, żeby mogli się wykazać i młodsi i starsi. Współpracujemy ze szkołą, z OSP, organizujemy dużo festynów, więc taka kuchnia na pewno nam się bardzo przyda.
W Sobótce podpisano umowy dla KGW z powiatu ostrowskiego (9 umów), pleszewskiego (2 umowy) i krotoszyńskiego (3 umowy). W gminie Ostrów Wielkopolski jest już 5 takich kuchni.
Samorząd wielkopolski sfinansował dotąd zakup ponad 170. kuchni mobilnych w całym regionie. Program będzie kontynuowany w kolejnych latach.