• 18 stycznia 2022

Patriotyczna uroczystość w Biniewie

W samo południe, 11 listopada mieszkańcy wsi Biniew spotkali się przy pod obelisku upamiętniającym tych, którzy tu żyli, pracowali, walczyli i tworzyli. Obelisk ustawiony został z okazji 600-lecia Biniewa. Punktualnie o godzinie 12:00 zebrani wspólnie odśpiewali hymn państwowy w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
 
Kwiaty oraz znicze złożyli: radny gminy Michał Szymoniak, sołtys wsi Krzysztof Dycfeld, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Wanda Ratajczak, ksiądz proboszcz parafii w Górznie Arkadiusz Wysota, ksiądz prałat Andrzej Walczak oraz członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Podczas uroczystości obecni byli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Biniewie wraz ze sztandarem.
 
– Chcemy dzisiaj uczcić w tym miejscu tych, którzy razem pracowali, walczyli i tworzyli. Niech pamięć o nich wszystkich nie zginie w naszych sercach, zwłaszcza w sercach najmłodszego pokolenia. Dzisiaj w czasie mszy świętej usłyszeliśmy piękne słowa, aby nie ucinać korzeni, z których wyrośliśmy, z których wyrosła tradycja polska, polskość i kościół. (…)Patriotyzm to piękne słowo, dumne i wzniosłe, niech także będzie w naszym życiu obecne przez te nawet najdrobniejsze gesty, przez naszą pamięć, przez złożenie zniczy i wiązanek w tym szczególnym miejscu – mówił ksiądz Arkadiusz Wysota.
 
– Chciałbym podziękować wszystkim za przybycie,  sołtysowi i radzie sołeckiej za możliwość zorganizowania tej uroczystości. Niepodległość nie mamy daną na zawsze, jak nie będziemy o nią dbali to możemy ją stracić. Musimy zaszczepiać w najmłodszym pokoleniu pamięć i historię, aby byli Polakami – powiedział Michał Szymoniak. Na koniec mieszkańcy Biniewa wspólnie odśpiewali pieśń „Boże, coś Polskę”.
 
-Uroczystości niepodległościowe organizujemy co roku. Zawsze śpiewamy „Mazurek Dąbrowskiego” i składamy wieńce. Przy współudziale księdza proboszcza staramy się kultywować tę tradycję – podsumował sołtys wsi Krzysztof Dycfeld.

Edyta Denkowska

Read Previous

PATRIOTYCZNE PASOWANIE

Read Next

PUCHAR DLA VICTORII SKARSZEW

Leave a Reply