• 28 stycznia 2021

Pomnik w Lewkowie

W Lewkowie na Placu Floriana stanął pomnik poświęcony powstańcom wielkopolskim, żołnierzom Armii Polskiej z lat 1920 – 1921 oraz działaczom niepodległościowym z lat 1918-1939 z gminy Ostrów Wielkopolski. Dodatkowo na miejscowym cmentarzu powstała tablica, informująca o pochowanych na nim powstańcach i żołnierzach.

Na 11 listopada, w Dzień Niepodległości, były zaplanowane uroczystości związane z odsłonięciem pomnika, m.in. msza święta w intencji powstańców i ich rodzin, koncert pieśni patriotycznych oraz okolicznościowa wystawa. Jednak ze względu na pandemię musiały zostać przełożone.

Pomnik powstał dzięki determinacji radnej gminy Ostrów Wielkopolski Stefanii Kątnej, regionalistki Danuty Jonak oraz dzięki zaangażowaniu radnych i przedstawicieli sołectw Czekanowa, Karsek, Lewkowa, Lewkowa-Osiedle i Michałkowa, lokalnych instytucji i zakładów pracy, a także rodzin powstańców i żołnierzy, jak również miłośników historii regionalnej.

Fundusze na budowę pomnika pozyskano z nagrody sołectwa Lewków za zajęcie drugiego miejsca w konkursie „Jeden dzień w sołectwie”, z Urzędu Gminy Ostrów Wielkopolski oraz od darczyńców.

Pomnik zbudowany jest z dwóch tablic, z wypisanymi 167 nazwiskami. W górnej części widnieje skrzydło symbolizujące wolność oraz napis „Z krwi ich życie wzięła Ta, co jeszcze nie zginęła”. Tekst na pomniku opracowała Danuta Jonak, Barbara Zabłocka wykonała projekt,

a mapę sytuacyjną pomnika wykonał Filip Kasprzak.

„Pomnik ten to lokalna historia, symbol wspólnego szacunku dla przeszłości i jest on wyrazem naszego wspólnego hołdu dla tych, którzy na niego najbardziej zasłużyli – dla polskich bohaterów walczących o wolność i niepodległość. A dla młodego pokolenia naszego regionu, będzie niezapomnianą lekcją historii, która dotyka bezpośrednio nas samych, mieszkańców  Małych Ojczyzn z Parafii Lewkowskiej” – napisała Danuta Jonak.

Edyta Denkowska

Read Previous

Laboratorium już bada próbki

Read Next

BĘDZIE KOLEJNA ŚWIETLICA WIEJSKA

Leave a Reply