• 22 grudnia 2024

Skrzydlate piękności na wystawie

Niemal 300 najpiękniejszych gołębi pocztowych zaprezentowano we Wtórku  podczas  okręgowej wystawy tych pięknych ptaków. Hodowcy z całego południa Wielkopolski i Sycowa mogli wymienić się doświadczeniami i pochwalić się swoimi wyjątkowymi okazami.

Okazuje się, że hodowla gołębi jest wciąż w naszym regionie popularna i coraz bardziej sprofesjonalizowana. Hodowcy podkreślają, że  ptaki ocenia się według ściśle określonych zasad.

Gołębie oceniane są pod dwoma względami. Pierwszy to kategoria powrotno – lotna. W okresie  od końca kwietnia do końca lipca gołębie wysyłane są na loty,które dzieli się na krótkie,  średnie i maratony.

Rozpoczyna się zwykle od lotów na dystansie ok. 100 kilometrów,  a kończy tzw. maratonami – czyli lotami na dystansie do 700 kilometrów i więcej. Takie loty odbywają się zazwyczaj dwa razy w tygodniu. Gołębie są zaopatrzone w elektroniczne rejestratory lotu, więc hodowca dokładnie wie, jak wyglądał lot jego ptaka. Druga kategoria jest standard i tu taj oceniane jest upierzenie, wygląd, umięśnienie, kształt korpusu, ułożenie ogona i ogólne wrażenie.

Urodę gołębia hodowlanego określają ścisłe parametry. Plecy gołębia powinny być szerokie i zwężać się ku ogonowi. Połączenie korpusu z ogonem powinno być wypełnione. W skrzydłach gołębia, oprócz proporcji i wyglądu,  oceniane są  pióra,  czyli lotki. Hodowcy rozróżniają lotki I i II rzędu. Przepisy są tak dokładne,  że określają nawet,  jak powinien wyglądać uskok pomiędzy rodzajami lotek.

Mariusz Nowicki, Prezes sekcji I Okręgu Kaliskiego Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych, ubolewa, że większość hodowców to jednak osoby starsze.

– Z tymi młodymi to jest trochę gorzej, jednak ta stara generacja dominuje. Średnia wieku hodowców w Ostrowie to 55-60 lat. Jest to sport bardzo ciekawy,  ale wymagający, bo trzeba na niego poświęcić dużo własnego czasu. Nie ma dnia,  żeby nie pójść z gołębiami te 2- 3 razy, a w czasie lotów to minimum dwie godziny dziennie trzeba im poświęcić.

W okręgu kaliskim jest około tysiąca aktywnych gołębiarzy, w tym ponad stu w Ostrowie Wielkopolskim.

Na wystawie gołębi pocztowych Wtórku odbyła się także aukcja charytatywna na rzecz Zuzi, mieszkanki Gorzyc Wielkich, a zebrane pieniądze z licytacji gołębi i wrzucone do puszek, pomogą w rehabilitacji dziecka.

Organizację imprezy wsparła miedzy innymi Gmina Ostrów Wielkopolski. (jw)

Redaktor

Read Previous

Okręgowa wystawa gołębi hodowlanych we Wtórku

Read Next

„Słodki” jubileusz pszczelarzy z Biniewa

Leave a Reply