• 27 kwietnia 2024

Środa, 17 maja 2023 roku – Konferencja „Mizofonia w szkole”.

W ramach unijnego projektu Erasmus+, którego koordynatorem jest mgr Małgorzata Byzia, w Gminnej Bibliotece Publicznej została zorganizowana przez Szkołę Podstawową w Gorzycach Wielkich konferencja pt. „Mizofonia w szkole”. W wydarzeniu brali udział zaproszeni goście: Zastępca Wójta Gminy Antoni Hadryś, Sekretarz Gminy Dariusz Pryczak, Radne Gminy Ewa Mierzwicka i Agnieszka Głowacka oraz Sołtys Maria Fórmańska. Zaszczycili nas również swoją obecnością przedstawiciele rodziców. Konferencja skierowana była głównie do nauczycieli specjalistów – pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów i terapeutów oraz chętnych nauczycieli. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich szkół Gminy Ostrów Wielkopolski, szkół Miasta Ostrów Wielkopolski SP nr 5, SP nr 7 i SP nr 9 oraz Poradni Psychologiczno Pedagogicznej. Przybyli nauczyciele z gorzyckiego przedszkola i żłobka. Uczestników i gości przywitała dyrektor szkoły mgr Lucyna Piaskowska. Wszystkich obecnych, pani mgr Małgorzata Byzia zapoznała z realizacją projektu w naszej szkole, wynikami przeprowadzonych badań oraz pogłębiła naszą wiedzę na temat mizofonii. Gościem konferencji była pani mgr Wioleta Ruszczak oligofrenopedagog, certyfikowany terapeuta integracji sensorycznej, która przedstawiła bardzo interesujący wykład na temat „Mizofonia. Gdy dźwięk nie daje Ci żyć”.
  • Czas realizacji projektu, partnerzy oraz nasze działania.
Projekt Erasmus plus o nazwie „Misophonia @ School – Włączanie uczniów z mizofonią do szkół Europejskich” realizowany jest w naszej szkole od 1 września 2020 roku do 31 sierpnia 2023 roku. Cele projektu są realizowane poprzez partnerstwo obejmujące 8 krajów, skupiające organizacje naukowe oraz placówki oświatowe z Włoch, Austrii, Słowenii, Cypru, Islandii, Hiszpanii, Polski i Turcji. W ramach projektu w naszej szkole została przeprowadzona diagnoza wśród uczniów w wieku 8-14 lat pod kątem mizofonii, a nauczyciele rozpoczęli kurs e-learningowy w celu pogłębienia wiedzy na temat tego schorzenia i sposobów rozpoznawania jej wśród uczniów.
  • Czym jest mizofonia?
Mizofonia jest schorzeniem neurologicznym, które może znacząco wpływać na życie. Jest to nadwrażliwość słuchowa na określone dźwięki, takie jak na przykład monotonne kapanie wody, pstrykanie długopisem, pisanie na klawiaturze, tykanie zegara, odgłosy wydawane przy jedzeniu, mlaskanie, siorbanie czy żucie. U osób cierpiących na mizofonię tego typu dźwięki wpływają na pogorszenie koncentracji uwagi, wywołują agresję oraz wycofanie społeczne. Według badań cierpi na nią ok 20 % społeczeństwa. Wczesne objawy mizofonii pojawiają się już w dzieciństwie i z wiekiem mogą się pogłębiać.
  • Co zostało wypracowane w ramach projektu?
Głównymi produktami projektu jest:
  • aplikacja mobilna do badań diagnostycznych uczniów oraz kurs e-learningowy dla nauczycieli, które posłużą w polskich szkołach;
  • strona www Europejskiego Centrum Zasobów Sieciowych na temat mizofonii oraz podręcznik metodologiczny, które będą mogły być wykorzystane do upowszechnienia wiedzy wśród rodzin uczniów.
Wszystkie cztery produkty projektu, w tym aplikacja mobilna oraz kurs dla nauczycieli będą dostępne do bezpłatnego pobrania ze strony wrc.misophonia-school.eu

Edyta Denkowska

Read Previous

GMINNA OLIMPIADA SPORTOWA

Read Next

WIECZORNICA NA PODSUMOWANIE PROJEKTU POŚWIĘCONEGO SZYMBORSKIEJ

Leave a Reply