• 22 grudnia 2024

W Słaborowicach w Gminie Ostrów Wielkopolski wykryto ognisko ptasiej grypy.

Wirus szczepu H5N8 stwierdzono na fermie kaczek reprodukcyjnych. Zarządzono utylizację 21 tysięcy sztuk drobiu. Dziś z samego rana zebrał się zespół zarządzania kryzysowego, w którym uczestniczył zastępca wójta Antoni Hadryś.

– Procedury narzucane przez prawo są wdrażane, wszystko po to by wirus się nie rozprzestrzeniał. Wprowadzony został bezwzględny zakaz wypuszczania drobiu na wolny wybieg, który obowiązuje do odwołania. W związku z ogniskiem ptasiej grypy na terenie Gminy Ostrów Wielkopolski nakazuje się bezwzględne zastosowanie do Rozporządzenia Ministra Rolnictwa, które mają zminimalizować zagrożenie. – podkreśla z-ca wójta Antoni Hadryś.

Każdy posiadacz choćby jednej sztuki drobiu (kury, kaczki, indyki, gęsi, perliczki, gołębie) z terenu zagrożonego zobowiązany jest zgłosić ten fakt do właściwego sołtysa, urzędu gminy lub powiatowego lekarza weterynarii. Teren zagrożony obejmuje miejscowości: Słaborowice, Kołątajew, Lewków, Szczury, Będzieszyn.

Wkrótce pojawią się tablice informujące, że w promieniu 3 kilometrów od ogniska choroby jest teren zapowietrzony, a w promieniu do 10 km – zagrożony. Specjalne maty dezynfekcyjne wyłożone zostaną na wytyczonym obszarze zapowietrzonym i zagrożonym.

Procedury przewidują, iż w przypadku ujawnienia wirusa całe stado jest likwidowane, a miejsce odkażane. Jeśli producent zachował wszelkie środki ostrożności, wówczas może liczyć na odszkodowanie; jednak jeśli tego nie zrobił, nie ma szans na żadną rekompensatę. Niestosującym się do zakazu grożą wysokie kary.

W szerzeniu się zakażeń pomiędzy fermami drobiu istotną rolę może odgrywać człowiek, gdyż wirus łatwo przenosi się na odzieży, sprzęcie czy środkach transportu. Kluczowa jest zatem bioasekuracja.

 

Redaktor

Read Previous

Porozmawiajmy o naszej gminie – cześć II

Read Next

Szkolenia z cyfryzacji zakończone

Leave a Reply