• 22 grudnia 2024

Warsztaty „Pora na jesień”

Dom Rekolekcyjny opieki Świętego Józefa działający przy parafii pw. Chrystusa Króla w Sadowiu zaprosił dzieci z Ostrowa Wlkp. i powiatu ostrowskiego na warsztaty „Pora na jesień”. Zajęcia odbywały się od końca września do około 20 października.

Animatorki: Agnieszka Jaskuła i Ewelina Moś przygotowały szereg animacji o charakterze sensoryczno-motorycznym, które miały miejsce w murach klasztoru oraz w przyklasztornym ogrodzie. Animatorki korzystały z darów jesieni: kasztanów, szyszek, orzechów, jesiennych liści, żołędzi i jarzębiny. Dzieci segregowały kasztany i szyszki, zapoznając się z ich odmienną strukturą, kształtem, zapachem i pochodzeniem. Układały z nich przestrzenne obrazy i tworzyły „zakręcone kasztaniaki”, które zabrały ze sobą na pamiątkę odwiedzin w klasztorze. Na dzieci czekała skrzynia pełna skarbów wypełniona darami jesieni, wspomnianymi kasztanami, szyszkami, owocami jarzębiny, orzechami włoskimi i laskowymi, żołędziami. Wśród tych darów dzieci szukały słodkich złotych monet.

Tworzenie jesiennych bukietów z liści połączone było z aktywnością na świeżym powietrzu w przyklasztornym ogrodzie. Tam dzieci podziwiały pole dyniowe pełne dyń o zachwycających kształtach, kolorach i wielkościach w różnych odmianach i różnych stadiach rozwoju. Na dzieci czekał ojciec Grzegorz Słowikowski z koszem pełnym rydzów i maślaków zebranych nieopodal. Mali goście spotkali Czerwonego Kapturka, który z koszykiem przetworów z jesiennych darów sadów i ogrodów zmierzał do babci czekającej w małym domku. Dzieci mogły zajrzeć do domku i przekonać się, że faktycznie czekała tam babcia. W obejściu gospodarczym maluchy karmiły kurki i króliki. Własnoręcznie przygotowywały karmę w postaci kukurydzy, a wizycie towarzyszyła pogadanka na temat zwyczajów życia zwierząt gospodarskich, także w aspekcie zmieniających się pór roku. Zajęcia „pod dachem” oprócz tworzenia kasztaniaków obejmowały także czytanie wiersza Jana Brzechwy pt. „Na straganie” z poznawaniem warzywnych bohaterów utworu: ich wielkości, kształtu, zapachu i możliwości wykorzystania.

Organizatorzy przygotowali dla dzieci i ich opiekunów herbatkę i słodki poczęstunek. Atrakcją była jesienna ścianka, dzięki której powstało wiele pięknych, artystycznych, klimatycznych fotografii. To już kolejne zajęcia tematyczne, po wiosennych, jakie miały miejsce w klasztorze w Sadowiu.

Edyta Denkowska

Read Previous

Ślubowanie pierwszoklasistów w Topoli Małej

Read Next

Świeligów: Droga na „Zapłociu” gotowa

Leave a Reply